روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

موردی از آب آلوده مشاهده نشده است؛

آب اصفهان فعلا سالم است

کد خبر : 7064
۱۳۹۷/۰۳/۲۳ - ۱۴:۲۷
هر ساله با شروع فصل گرما، موجی از بیماری‌های ویروسی دامن اغلب شهروندان اصفهانی را می‌گیرد؛ اگرچه بخشی از این مسئله مربوط به گرمای هوا و بخشی ناشی از میوه ها و سبزیجات متنوع و سهل انگاری در مصرف صحیح و شست وشوی آنها می شود؛ اما نمی توان از تاثیر آب در شیوع این بیماری ها غافل شد.
اسهال، استفراغ، بدن درد و... مشکلاتی است که اغلب مراجعان آلوده به ویروس‌ها را به بیمارستان ها می کشد و همیشه اگر چه نه به صراحت ولی به صورت غیر رسمی آلودگی های آب از سوی پزشکان منشأ بسیاری از این بیماری ها قلمداد می شود. امسال اما به دلیل کاهش آب سدها و زمزمه ها برای باز تسویه آب های فاضلابی و یا استفاده از آب چاه موجب شده تا نگرانی ها از مسمومیت آب و آلوده بودن آن افزایش یابد؛ هر چند این مسئله به گفته مدیر گروه مبارزه با بیماری های مرکز بهداشت اصفهان؛ هنوز در سال جدید گزارشی از بیماری های منتقل شده با آب آلوده در اصفهان گزارش نشده؛ اما نگرانی در میان مردم از این آلودگی ها افزایش یافته است. آب آلوده می تواند موجب برخی از خطرناک ترین بیماری های ویروسی شود،بیماری هایی ازجمله حصبه، بیماری های پوستی و گوارشی و... بخشی از این بیماری هاست که برخی آب اصفهان را موجب شیوع بیماری «ام اس» در اصفهان و برخی از شهرهای حاشیه آن می دانند.
آب سالم است، مردم نگران نباشند
مدیر گروه مبارزه با بیماری های مرکز بهداشت اصفهان می گوید: «تاکنون گزارشی از بیماری های منتقل شده با آب آلوده نداشتیم؛ اما باید بهداشت محیط چاه های مورد استفاده برای شرب را پایش کند. رضا فدایی اظهار داشت: با توجه به اینکه برای آب شرب در استان اصفهان مقرر شده که چاه حفر شود باید جدی تر مسائل بهداشتی آن در نظر گرفته شود؛ اما تاکنون گزارشی از بروز بیماری های ناشی آب آلوده در اصفهان نداشتیم».
 این مسئله در حالی مطرح می شود که زمستان سال گذشته معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: «به دلیل بحران آب و خشکسالی شدید حاکم بر استان در حال حاضر آب ۴ شهرستان اصفهان آلوده به نیترات و یا شور شده است؛ اگر چه این مطلب در مورد آب شرب اصفهان رخ نداده ؛ اما تغییر در بو و مزه در آب اصفهان کاملا مشهود است و نمی توان گفت این آب عاری از هر گونه مواد اضافی و یا کاملا تصفیه شده است». نگرانی بعدی در زمینه بهداشت آب مربوط به استفاده از آب چاه‌هایی است که قرار است به منظور تامین آب آشامیدنی از آن استفاده شود؛ اگر چه به گفته کارشناسان تفاوت زیادی میان آب چاه و رودخانه وجود ندارد و تصفیه می‌تواند املاح مضر موجود در آب را نیز از بین ببرد؛ اما نگرانی ها از میزان استاندارد بودن تصفیه و برداشت املاح آب شرب وجود دارد.
آیا استفاده از آب معدنی و دستگاه تصفیه می تواند سلامتی آب را تضمین کند
دستگاه تصفیه آب با داشتن چند نوع فیلتر، می تواند از بیماری های مختلفی جلوگیری کند. اکثر افراد جامعه شاید دستگاه تصفیه آب را بی فایده بدانند ولی با وضعیت کمبود آب و آلودگی های ناشی از آن، استفاده از دستگاه تصفیه ، ضروری به نظر می رسد؛ هر چند برخی نسبت به سلامت این آب ها نیز مسائلی و شبه هایی را مطرح می کنند. برخی از کارشناسان معتقدند این دستگاه ها برای آب منطقه اصفهان چندان کاربردی ندارد ضمن اینکه بعضی از این تصفیه آب خانگی ها دارای کربن اکتیو و شن‌های ریز جهت فیلتراسیون می باشند که نیاز به این کار در آب تصفیه شده نیست، فقط غشا جهت گرفتن املاح کافی است، چون کربن اکتیو و شن ریزها نمی توانند املاح را بگیرند؛ اما در نهایت مردم استفاده از این دستگاه‌ها را بر اعتماد به آب شرب ترجیح می دهند.
 از سوی دیگر اما هزینه بالای تصفیه آب و افزایش جمعیت روزافزون شهرها، سبب شده که تصفیه آب از لحاظ کیفیتی و کمیتی سخت باشد. به همین دلیل افرادی که دسترسی به تصفیه آب ندارند ترجیح می دهند از آب معدنی استفاده کنند؛ این مسئله البته می تواند عوارضی را در پی داشته باشد از جمله اینکه بیماران کلیوی و کودکان نمی توانند دایم آب معدنی استفاده کنند؛ چرا که رسوب مواد معدنی غنی در این آب ها می تواند منجر به بروز مشکلات کلیوی و گوارشی در این دسته از افراد شود ضمن اینکه سلامت این آب ها و تایید بهداشتی آن هم خود از جمله مسائلی است که این روزها در مورد آن صحبت می شود. طریقه نامناسب نگهداری آب های معدنی در مغازه ها و بعضا در زیر نور خورشید که خطر مسمومیت این آب ها را افزایش داده است و ورود انواع تقلبی و فاقد کیفیت آب معدنی از جمله عواملی است که مصرف کنندگان باید در زمینه استفاده از آب معدنی به آن توجه کنند.
 
نویسنده : پریسا سعادت