روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

حکم اعدام راننده قاتل خیابان پاسداران سحرگاه دیروز اجراشد؛

قصاصِ ثلاث

کد خبر : 7096
۱۳۹۷/۰۳/۲۸ - ۱۵:۲۶
حکم قصاص «محمد ثلاث» سحرگاه دیروز در زندان اجرا شد.ماجرا از یک تجمع خونین آغاز شد؛ 30 دی‌ماه سال گذشته در تجمع تعدادی از دراویش گنابادی در خیابان پاسداران، درگیری میان ماموران انتظامی و تجمع‌کنندگان به وجود آمد. در ادامه همان شب، کلیپی در فضای مجازی دست به دست می‌شد که نشان می‌داد یک دستگاه اتوبوس به سمت تعدادی از ماموران انتظامی حرکت می‌کند و آنها را زیر می‌گیرد که این اقدام منجر به کشته شدن ۳ مامور نیروی انتظامی شد. ماموران جوانی که بی گناه و مظلومانه به شهادت رسیدند.
ماجرا آن قدر تلخ بود که محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه اسفندماه سال گذشته در یکصدو بیست و پنجمین نشست خبری خود خبر داد که در کمترین زمان ممکن محاکمه راننده متهم شروع می شود.
۲۰ اسفندماه ۹۶، اولین جلسه دادگاه متهم پرونده حادثه موسوم به خیابان پاسداران در شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی برگزار شد.
قاضی شهریاری، نماینده مدعی‌العموم با حضور در جایگاه گفت: در این پرونده آقای «م.ث» متولد ۴۶، متهم به سه فقره قتل عمدی در مورخ ۳۰ بهمن ماه سال ۹۶ است. ساعت 8 شب حسب تماس مرجع انتظامی، وقوع تهاجم خودروی اتوبوس در گلستان هفتم خیابان پاسداران اعلام می‌شود و دستورات لازم با توجه به مشکوک بودن موضوع صورت می‌گیرد.قاضی گفت که سه نفر از ماموران اعم از سرباز وظیفه و دو نفر از گروهبان یکم فوت شدند که مورد معاینه قرار گرفتند و گزارش معاینه آنها ضمیمه پرونده است.
گفته می شد اتوبوسی که «ثلاث» راننده آن بوده، از چندروز قبل از حادثه آن شب در پاسداران، در گوشه ای از خیابان پارک شده بود تا در روز حادثه مورد استفاده قرار بگیرد. قاضی شهریاری در جلسه دادگاه گفت که راننده اتوبوس به صورت عمدی به ماموران حمله کرده است. ادله اثبات دادسرا، اعترافات متهم است. متهم نزد بازپرس تهاجم عمدی خودروی اتوبوس را پذیرفته و عصبانی بودن را نیز قبول کرده است.
متهم انگیزه اش از جنایت را حمایت از برادر دینی خود عنوان کرده و گفته بود عصبانی شده و نگران جان قطب دراویش بوده که تصور می کرده قرار است زندانی یا کشته شود. ثلاث همچنین در اعترافات خود گفته بود در اتوبوس می خوابیده و مجروح کردن ماموران و تخریب اموال و اخلال در نظم را هم قبول کرده بود.
۲۱ اسفندماه ۹۶، دومین جلسه دادگاه محمد ثلاث برگزار شد. در این جلسه قاضی محمد شهریاری نماینده مدعی‌العموم با حضور در جایگاه گفت: اتوبوس به مدت ۱۵ شب در محل پارک بوده و محلی برای تجمع افرادی از مسلک متهم بوده است. متهم در اظهاراتش گفته که جلوی خود را نمی‌دیده، اگر فیلم را ببینید که وی در گلستان هفتم اول به سمت راست می‌رود بعد فرمان را به سمت چپ می‌چرخاند و سپس مستقیم حرکت می‌کند، دقیقا متوجه بوده که در حال چه عملی است.
در این جلسه، نماینده حقوقی نیروی انتظامی به وجود شاهدی در لحظه حادثه اشاره کرد و گفت: «شهید بایرامی» در لحظه آخری که اتوبوس به سمتش حرکت می‌کرد تنها به فکر جان خود نبوده و به مردم اعلام می‌کرد که فرار کنید.
در سومین جلسه که 27 اسفندماه برگزار شد، یکی دیگر از شهود حادثه به دستور قاضی در جایگاه حاضر شد و به بیان مشاهدات خود در زمان حادثه پرداخت. شاهد حادثه در این جلسه گفت: در آنجا من یک اتوبوس را دیدم که به آرامی در حال حرکت بود و  حتی فکر کردم اتوبوس همکاران است که می خواهد مامور پیاده کند، با این حال اجازه دادم که از کنارمان بگذرد؛ اما پس از عبور از ما به یکباره سرعت خود را زیاد کرد و به سمت ماموران حمله کرد. در آنجا من دیدم که شهید امامی بین اتوبوس و یک ماشین گیر افتاد و اتوبوس از روی او عبور کرد و سپس به سمت راست رفته و شهید بایرامی را هم به شهادت رساند.
در سومین جلسه، متهم پرونده در بیان آخرین دفاعیاتش گفت: اینکه سه نفر را عمدا کشته باشم قبول ندارم و اگر کسی هم زیر اتوبوس رفته، خواست خدا بوده است.
۱۵ فروردین‌ماه ۹۷، قاضی شهریاری از محکومیت «ثلاث» به سه بار قصاص خبر داد و گفت: متهم این پرونده علاوه بر سه مرتبه قصاص به حبس نیز محکوم شده است. سه روز بعد در تاریخ ۱۸ فروردین‌ماه ۹۷، سعید اشرف‌زاده وکیل مدافع متهم پرونده حادثه خیابان پاسداران از اعتراض به رای صادره توسط دادگاه کیفری یک استان تهران در پرونده موکلش خبر داد؛ اما چهارم اردیبهشت ماه ، رییس دادگستری استان تهران از تایید حکم قصاص محمد ثلاث در دیوان عالی کشور خبر داد.
در این مدت تلاش هایی برای توقف حکم اعدام محمد ثلاث که مدعی بود تحت شکنجه اعتراف کرده و کسی را نکشته است، صورت گرفت.
تلاش هایی که عمدتا از سوی شبکه ها و رسانه های معاند و آن سوی آبی بود؛ اما در نهایت 27 خردادماه بود که خبر رسید از زندان با خانواده ثلاث تماس گرفته و از آنها خواسته شده تا برای آخرین بار به ملاقات زندانی بروند و سرانجام صبح دیروز پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد که حکم قصاص محمدرضا ثلاث باباجانی که ماموران ناجا را به شهادت رساند، سحرگاه  دوشنبه ۲۸ خردادماه اجرا شد.
 
نویسنده : سارا بهرامی