روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

وقتی به علم و دانش هم رحم نمی کنیم

خرید و فروش علم در کف خیابان!

کد خبر : 7098
۱۳۹۷/۰۳/۲۸ - ۱۵:۴۲
تدوین و تنظیم پایان‌نامه، ارائه مقالات ISI، نوشتن مقالات پایان نامه با تضمین چاپ در مجلات علمی و. از جملاتی است که در گوشه و کنار اغلب دانشگاه‌های کشور به چشم می‌خورد .
در و دیوارهای کلاس‌ها و دانشگاه‌ها پر از تبلیغات رنگ و وارنگ تحقیق و فروش پایان نامه است؛ دانشگاه‌هایی که سالیانه تعداد زیادی از داوطلبان کارشناسی ارشد را جذب کرده‌اند که به زور پول و به جبر زمانه و بعضا شرایط کاری و اجتماعی می‌خواهند مدرکی ارائه دهند؛ بدون اینکه توان و بهره علمی داشته باشند. این موضوع، حال و روز این روزهای دانشگاه‌های کشور است. تا چشم کار می‌کند تیزرهای تبلیغاتی می‌بینید که پروژه دانشگاهی دانشجویان را از کمترین قیمت گرفته تا نرخ‌های باورنکردنی انجام می‌دهند؛ البته به رشته تحصیلی دانشجو هم بستگی دارد.
کلاس های خالی که این روزها ظرفیت بالایی از متقاضیان را جذب می کند و عملا شبکه بزرگی از تولید و فروش محتوا تحت عنوان پایان نامه و مقاله در سایه این سیر علمی رشد کرده  و گسترش یافته  است.
معضلی به نام فروش پایان نامه
متاسفانه معضل جدی خرید و فروش پایان‌نامه با افزایش ظرفیت‌ دانشگاه‌ها در مقاطع تحصیلات تکمیلی به عضوی از پیکره علمی کشور تبدیل شده است؛ عضوی بیمار که گویا هیچ مسئول و ارگانی علاقه‌ای به درمان آن ندارد. «خریدن علم» روی دیگر این سکه است. اغلب افرادی که اقدام به تدوین این پایان نامه ها می کنند دانشجویان ممتاز دانشگاه‌های سراسری هستند؛ جوانانی که برای گذراندن معاش و هزینه های تحصیل خود در سال چهار یا پنج پایان نامه می نویسند و اعتبار علمی خود را خرج خوراک و پوشاک‌شان می کنند. رضا یکی از دانشجویان دکترای دانشگاه تهران است؛ او که پس از گذشت سه سال از تحصیل در مقطع دکترا نتوانسته از ارگانی بورسیه تحصیلی دریافت کند، مجبور است برای تامین هزینه های تحصیل و تحقیق بر روی تز دکترایش، پایان نامه‌های فروشی بنویسد. به گفته او هزینه تدوین هر پایان نامه بدون آمار و مبتنی بر منابع کتابخانه ای سه و نیم تا چهار میلیون است. رضا هر دو ماه یکبار یک پایان نامه می‌نویسد که با احتساب هزینه پورسانت کسانی که این پایان نامه ها را به او ارجاع می دهند و هزینه‌های جانبی، چیزی در حدود یک و نیم میلیون دریافت می کند. آوازه خرید و فروش محتواهای نه چندان علمی تحت عنوان پایان نامه در دانشگاه های کشور سوژه رسانه های خارجی نیز شده است.
تن پروری فکری، با بیست میلیون تومان
اغلب افرادی که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به خصوص در دانشگاه آزاد و پردیس ها مشغول به تحصیل هستند، یا توان علمی لازم را ندارند یا وقتی برای مطالعه و تحقیق علمی در زمینه رشته تحصیلی‌شان پیدا نمی کنند؛ به همین دلیل  درآمد خوبی را نصیب دلالان پایان نامه ها می‌کنند. به گفته «حسام» صاحب یکی از دفاتر فنی در اصفهان، این مسئله تنها مختص  دانشگاهیان نیست بلکه در حال رواج یافتن میان دانش آموزان نیز است. به گفته وی مراجعه دانش آموزان دبیرستانی برای خرید تحقیق های درسی در حال افزایش است. نوجوانانی که به جای مطالعه و جست‌وجو ترجیح می دهند با پرداخت پول نمره بگیرند و وقت بیشتری برای کاراهای جانبی داشته باشند.
مجازات خرید و فروش پایان‌نامه و شبکه زیرزمینی تولید محتوا
اگر چه در سال گذشته پس از سال ها انتظار، لایحه مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی به تصویب مجلس رسید و با ابلاغ رییس جمهور لازم الاجرا شد، اما باید گفت این قانون، با توجه به ابعاد مختلف پدیده تقلب در دانشگاه های کشور، تنها یک مسکن است و با مقابله ریشه ای با پدیده تقلب فرسنگ ها فاصله دارد. این قانون که سابق بر اینها در قالب لایحه و از سوی معاونت پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تهیه شد، بیش از دو سال بود، در صف انتظار لایحه و طرح های دیگری که مجلس باید به آنها می‌پرداخت، قرار داشت و این ابهام را ایجاد کرده بود که در ساختار کلان مدیریتی کشور، اراده‌ای جدی برای مقابله با تقلب های دانشگاهی وجود ندارد.
موضوع مهمی که در این باره نباید از آن غافل شد، اینکه مقابله با ریشه های پدیدآورنده تقلب و تخلف‌های علمی، هنوز در راس برنامه های مسئولان ارشد کشور نیست و آنها به جای اینکه با ریشه ها مقابله کنند، در حال مقابله با پیامدها هستند!
وقتی شرایط علمی کشور و ساختارهای دانشگاهی تحت تاثیر مدیریت های پیشین، شرایطی را سبب شده که درهای دانشگاه را به روی همه باز گذاشته است و دانشگاه به هیچ کس پاسخ منفی نمی دهد  باید شاهد چنین مشکلاتی باشیم؛  از سوی دیگر در مقاطع تحصیلات تکمیلی، هر استاد دانشگاه با فاصله زیادی از استانداردهای علمی دنیا، بعضا تا 20 دانشجو یا بیشتر دارد، این استاد چگونه باید بر عملکرد دانشجویان و کیفیت کار آنها نظارت کند؟
آنچه مسلم است اینکه مدرک گرایی در جامعه، وضعیت اقتصادی و جریان سازمان یافته و طراحی شده با پشتیبانی خارجی و عناصر مسئله دار و برخی عناصر غافل، نادان و ناآگاه، عوامل ایجاد و بسط شغل اول «خیابان انقلاب» را تشکیل می‌دهند.
 
نویسنده : پریسا سعادت