روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

در گفت و گو با «سیما فردوسی» بررسی شد:

تاثیر بحران اقتصادی بر بنیان خانواده

کد خبر : 7109
۱۳۹۷/۰۳/۲۹ - ۱۵:۵۶
«در این بحران اقتصادی خانواده، باید زمینه و بستر لازم برای اشتغال‌زایی افراد در جامعه فراهم شود تا آنها با شاغل شدن و کسب درآمد، نیازهای اولیه خانواده‌ را برطرف کنند».
این گفته سیما فردوسی، مشاوره خانواده در گفت و‌گویی اختصاصی با «زاینده رود» است که درباره تاثیر اقتصاد بر روابط عاطفی، روانی و اجتماعی خانواده به ایراد سخن پرداخت. سیما فردوسی گفت: وضعیت اقتصادی خانواده با شادی خانواده ارتباط مستقیم دارد، در بسیاری از خانواده ها  که  مشکلات اقتصادی دارند ، به تدریج وضعیت روحی افراد به هم می ریزد؛ چراکه اعضای خانواده توقعات و انتظاراتی دارند. وقتی سرپرست خانواده که عمدتا هم مردان هستند، از نظر اقتصادی واقعا در بحران باشد و نتواند خانواده را اداره کند ،  مسلما در روابط فی مابین زن و شوهر تاثیر می گذارد. به خصوص وقتی  برخی‌ها از درایت و مدیریت خاصی برخوردار نباشند اجازه می دهند  این مسئله در روابط‌شان خدشه وارد کند و متاسفانه این آسیب ها، باعث سردی روابط خواهد شد. این مشاوره خانواده افزود: افرادی هستند که  خودشان را به لحاظ مادی با اقوام، دوستان و آشنایان مقایسه می کنند و این مسئله کدورت بین روابط آنها را بیشتر می کند و خیلی وقت ها هم دیده می شود در بین این  افراد متاسفانه راه‌های انحرافی به وجود می آید و مشکلاتی ایجاد می شود. به این صورت که با افراد جدیدی آشنا می شوند و از زندگی اولیه خود به لحاظ وضعیت اقتصادی دور می شوند و مشکلات و آسیب های اجتماعی دیگری به وجود می آید تا جایی که رابطه بین زن و شوهر، سرد و منجر به طلاق می‌شود. با این وجود باید گفت درصدی از طلاق ها بر می گردد به همین مسائل اقتصادی و نیز پیامدهایی که مسئله اقتصادی به جای گذاشته  شامل پیامدهای عاطفی، روانی و اجتماعی در خانواده می شود.
کودکان تحلیلگر نیستند بلکه بیشتر تقلید می‌کنند
فردوسی در بخش دیگری از سخنان خود به  تاثیرگذاری وضعیت اقتصادی بر فرزندان اشاره و تشریح کرد: وضعیت اقتصادی نیز بر فرزندان تاثیر می گذارد زیرا کودکان و نوجوانان نیازهایی دارند از جمله وسایل تفریحی، رفاهی و تحصیلی. تغذیه فرزندان در بعد اقتصادی تبیین می شود  و چنانچه والدین به لحاظ اقتصادی ضعیف باشند و نتوانند مایحتاج اولیه فرزندان را فراهم کنند ضربات روحی بسیاری به کودک وارد می شود. کودکان توان تحلیل گرایی ندارند و بیشتر تقلید هستند و هر چه در بعد اقتصادی معنا پیدا می کند را خواسته خود می دانند. از سوی دیگر وقتی والدین خود را در برابر برآورده کردن این نیازها ناتوان می بینند، از کودک فاصله می گیرند. پیامد بعدی، افسردگی است که بر وضعیت روحی و روانی خانواده تاثیر می گذارد و همه این موارد در مجموع،  برای افراد یک سری
عادت ها، خصوصیات رفتاری و شخصیتی را ایجاد می کند مثلا حس حسادت و خشم درونی در کودکان تقویت می‌شود و در آینده به عادت ها و ویژگی های شخصیتی تبدیل خواهد شد.
راهکار چیست؟
 سیما فردوسی در این باره به روش های علمی که مسئولین باید در وضعیت اقتصاد ی مملکت و خانواده‌ها پیاده سازی کنند، اشاره کرد و گفت: راه‌های مختلفی وجود دارد؛ یکی مسئله مدیریت اقتصاد در خانواده است، اینکه مادر در حضور فرزند مرتب از وضعیت اقتصادی گلایه نکند. از نظر اخلاقی باید در جامعه بیشتر به ارزش های اخلاقی توجه شود و رشد اخلاقی را پرورش دهیم و درکنار اینها مدیریت مالی را به  اعضای خانواده آموزش دهیم. موضوع مهم این است که  در موقعیت بحران اقتصادی خانواده ها نباید از اعضای خانواده انتظار داشته باشیم دست نیاز به سوی دیگران دراز کنند یا به تعبیری تکدی پروری در جامعه رواج یابد. شاید  به صورت مقطعی بخشی از نیازهای افراد مرتفع شود ولی در درازمدت خلاف این را نشان می دهد. پس باید تولید در جامعه بیشتر شود و اقتصاد رونق یابد و زمینه و بستر لازم برای اشتغال‌زایی در جامعه فراهم شود تا افراد مسئولیت امرار معاش خانواده را بر عهده گیرند و با کسب درآمد، احساس عزت کنند  و نیازهای خانواده شان  را تامین کند. 
 
نویسنده : طیبه معینی