روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

«سرطان» اولین عامل مرگ و میر اصفهانی ها

کد خبر : 7188
۱۳۹۷/۰۴/۰۶ - ۱۴:۴۲
در جدیدترین آمار ارائه شده از سوی سازمان ثبت احوال، بیشترین عامل مرگ و میر در اصفهان مربوط به توده ها و بیماری های ناشی از سرطان است. بر اساس این گزارش، میانگین سنی مردان فوت شده بیش از ۶۲ سال و زنان حدود ۶۷ سال است.
 در این گزارش تصریح شده است که در یک برآورد کلی بیماری‌های قلبی و عروقی و پس از آن بیماری‌های دستگاه تنفسی و انواع سرطان‌ها و تومورها مهم‌ترین دلایل فوت ایرانیان هستند و انواع سرطان‌ها و تومورها نیز به عنوان سومین عامل مرگ و میر ایرانیان به ترتیب در استان‌های خراسان رضوی، آذربایجان غربی، اردبیل و اصفهان بیشترین فراوانی را داشته است.
سرطان؛ قاتل خاموش اصفهانی ها
اگر چه پیش از این رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و سایر مسئولان بهداشتی و سلامتی استان اعلام کرده اند که  سرعت رشد سرطان در کشور در حال کاهش است و آنچه در میان مردم در خصوص سونامی سرطان چه در کشور و چه در استان اصفهان مطرح می‌شود، قابل قبول نیست؛ اما این آمار به خوبی نشان می‌دهد که سرطان همچنان در اصفهان بیشتر از میانگین کشوری قربانی می‌گیرد این در حالی است که با آلودگی چند سال اخیر در اصفهان انتظار می رود میزان بیماری های قلبی و تنفسی نیز در استان افزایش یابد.
بیماری های قلبی همچنان تهدیدی برای سلامتی اصفهانی ها
سال گذشته مسئولان ثبت احوال از بیماری ها ی قلبی به عنوان اولین و مهم‌ترن علل مرگ و میر در اصفهان یاد کردند؛ پدیده‌ای که اگر چه در مقایسه با سرطان رتبه ای پایین تر دارد اما همچنان به عنوان یک تهدید جدی مطرح است. در میان آمار نگران کننده ای که ارائه می شود، درصدی بالای 50 درصد از مرگ و میرها نیز زودرس عنوان شده است؛ این به معنای شیوع بیماری ها و مرگ  در میان جوانان و میانسالان است. مرگ‌های زودرس در ایران با جمعیت 3/81 میلیون  نفری، در حالی هنوز از نگرانی‌های جدی نظام سلامت است که در عین حال سن امید به زندگی ایرانیان همچنان رو به افزایش است. بر اساس اعلام کارشناسان حوزه سلامتی، نرخ استاندارد سنی مرگ و میر در ایران نشان می‌دهد که این نرخ طی سال‌های 1991 تا 2016 به عللی همچون افزایش بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی و دسترسی بیشتر به خدمات سلامت، کاهش مرگ و میر کودکان و مادران، کاهش مرگ و میر بر اثر تصادفات جاده‌ای شیب نزولی داشته و 27 درصد کاهش یافته است.
علل افزایش مرگ و میر در جوانان؛ همچنان مبهم
چندی پیش مدیر آرامستان باغ رضوان از میزان بالای مرگ و میر جوانان خبر داد؛ اما علت این مسئله را بی جواب گذاشت. براساس تازه‌ترین داده‌های منتشر شده، دخانیات علت اول مرگ و میر زودرس افراد به خصوص در سطح جهان است. سازمان جهانی بهداشت در تازه‌ترین بیانیه خود اعلام کرد: با وجود اینکه از ابتدای قرن 21 آمار افراد سیگاری کاهش یافته؛  اما واقعیت این است که هنوز دخانیات مهم‌ترین دلیل مرگ و میر زودرس افراد محسوب می شود. براساس جدیدترین آمار ارائه شده توسط مراکز ملی آمار، دخانیات سالانه جان بیش از 7 میلیون نفر را در سراسر جهان می‌گیرد. جان باختن سالانه 7 میلیون نفر در اثر دخانیات در سراسر جهان در حالی رخ می‌دهد که میزان شیوع استعمال دخانیات در جهان در بین سال‌های 2000 تا 2016 از 27 درصد جمعیت کل جهان، به 20 درصد کاهش یافته است. بر اساس این آمار رواج مصرف دخانیات و به خصوص قلیان در میان جوانان و حتی خانواده های ایرانی موجب شده تا مرگ زودرس در اصفهان قربانیان بیشتری بگیرد. علاوه بر این عدم تحرک و ناسالم بودن تغذیه نیز از جمله سایر عوامل مرگ و میرهای زودرس عنوان شده است.
نویسنده : پریسا سعادت