روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

اجرای طرح آزمایشی غربالگری اوتیسم در اصفهان؛

کودکان خاموش اوتیسم شناسایی می شوند

کد خبر : 7245
۱۳۹۷/۰۴/۱۳ - ۱۲:۴۹
«اوتیسم» از جمله بیماری هایی است که می تواند تا سال‌ها در بدن کودکان به صورت خاموش باقی بماند و معمولا علائم آن با سایر بیماری ها مانند منگولیسم و یا سایر ناهنجاری‌ها اشتباه گرفته شود به همین دلیل لزوم غربالگری و شناخت به موقع آن ضروری است.
 اوتیسم یک اختلال شناختی است که سال ها مورد بی توجهی قرار گرفته و به دلیل ماهیت ناشناخته‌اش در ایران به کلاف سردرگمی برای خانواده ها تبدیل ‌شده بود. علاوه بر این  علائم مخرب اوتیسم نظیر اختلال توجه، عدم تمرکز حواس، بیش فعالی و مشکل جهت‌یابی به خصوص در دختران گاهی تا سنین مدرسه تشخیص داده نمی شود و به همین دلیل امکان آسیب رسیدن به کودکانی که به این بیماری دچار هستند، وجود دارد.

اوتیسم چیست؟

روان پزشکان می گویند اوتیسم نوعی ناتوانی رشدی شدید است که در ۳ سال اول زندگی بروز می کند و بارز‌ترین نشانه آن، اختلالات گفتاری و ناتوانی در برقراری ارتباط با دیگران است. هرچند در ایران پژوهش همه گیری برای ‌شناسایی مبتلایان به اوتیسم وجود ندارد؛ اما اگر میزان شیوع این بیماری در کشورمان تفاوتی با پراکندگی آن در دیگر کشورها نداشته باشد، با این حساب فراوانی آن در ایران هم باید حدود ۶ در ۱۰ هزار نفر باشد؛ اما اتفاقی که در این چند سال افتاده این است که این بیماری با موج جدیدی از تبلیغات همراه ‌شده که به نظر چندان منطقی نیست. در حال حاضر هیچ علت مشخصی برای اوتیسم کشف نشده است و احتمال تاثیر عوامل ژنتیکی و دارویی در بروز این بیماری وجود دارد. در بعضی از خانواده ها مشاهده شده که این بیماری نسل به نسل انتقال پیدا می کند. در موارد دیگر می توان به مادران بارداری اشاره کرد که در زمان بارداری دچار بیماری های عفونی می شوند و نوزاد مبتلا به بیماری اوتیسم شده است. علائم شایع اوتیسم شامل عدم برقراری ارتباط چشمی، ناتوانی کلامی، انواع رفتارها و علایق و بازی های تکراری، تاخیر در یادگیری حرف زدن و صحبت کردن، بی توجهی به احساس درد، تغییرناپذیر بودن، وابستگی شدید به پدر و مادر، عدم ارتباط با دیگران و تداخل در روابط اجتماعی می شود.

تشخیص زودهنگام می تواند کودکان اوتیسم را نجات دهد

بیماری اوتیسم در یک جلسه درمان قابل تشخیص نیست؛ در نگاه اول شاید کودک دچار اوتیسم، یک معلول ذهنی، دارای اختلال رفتاری یا حتی ناشنوا به نظر بیاید. درمانگر با توجه به رشد ذهنی کودک، بررسی مشاهدات والدین و رفتارهایی که کودک از خود بروز می دهد، سعی می کند در چندین جلسه با کودک ارتباط برقرار کند تا بتواند به طور دقیق بیماری را تشخیص دهد. هرچند فرآیند درمانی و بهبودی کاملی تاکنون برای درمان اوتیسم معرفی نشده ؛ اما درمان جدی و به موقع اوتیسم تغییرات بزرگی در زندگی کودکان مبتلا به این بیماری ایجاد می کند. در ایران اگر چه تا سال ها تشخیص این بیماری با مشکل مواجه بود و وزارت بهداشت تقریبا هیچ برنامه ای برای ساماندهی و پیشگیری از پیشروی و کنترل این بیماری به خصوص در کودکان زیر هفته سال نداشت اما اخیرا و بر اساس اعلام مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور توانبخشی اجرای طرح آزمایشی غربالگری اوتیسم از مهرماه امسال در اصفهان آغاز خواهد شد. جغتایی در این زمینه گفت: انواع تست های غربالگری این اختلال تهیه شده و افراد برای انجام غربالگری آموزش های لازم را فرا گرفته اند. وی با اشاره به اینکه غربالگری اوتیسم در مراکز بهداشتی کشور انجام می شود، اظهار داشت: اغلب کودکان در طول پنج سال اول زندگی، چندین بار برای کارهایی مانند واکسیناسیون، خدمات تغذیه ای و مراقبت های دیگر به این مراکز مراجعه می کنند و سعی شده از این ظرفیت برای اجرای طرح غربالگری این اختلال استفاده شود.وی شناسایی دقیق تر مبتلایان، ارائه خدمات بهتر و کاهش بار مالی به نظام سلامت را از ویژگی های این طرح برشمرد و گفت: از ظرفیت های شبکه های بهداشت برای اجرایی شدن این طرح در کشور، استفاده می شود.جغتایی اظهار داشت: پایین ترین سن برای شناسایی اوتیسم از جمله اختلالات شناختی ، 18 ماهگی به بالا است و به همین دلیل غربالگری از این سن در کودکان آغاز می شود.

غربالگری اوتیسم این بار در مهد کودک ها

مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور توانبخشی به اجرای غربالگری این اختلال در مهدهای کودک اشاره کرد و گفت: سازمان بهزیستی، غربالگری اوتیسم را در مهدهای کودک ها انجام می دهد که این طرح کماکان ادامه دارد.جغتایی به برگزاری طرح غرباگری اوتیسم در آموزش و پرورش برای کودکان در سن تحصیل اشاره کرد و گفت: غربالگری این اختلال در سه سطح ، سن پایین ( شبکه های بهداشت)، متوسط ( مهدهای کودک) و سن تحصیل در آموزش و پرورش انجام می شود. غربالگری این اختلال در شبکه های بهداشت، مکمل اقدامات قبلی در این زمینه است تا زمینه شناسایی دقیق این افراد فراهم شود.وی به برگزاری کارگاه آموزشی با هماهنگی سازمان بهداشت جهانی در نیمه دوم تیرماه اشاره کرد و گفت: این کارگاه یک هفته ای منطقه با حضور کشورهای همسایه ایران مانند سوریه ، عراق و افغانستان برگزار می شود.

 
نویسنده : پریسا سعادت