روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

وقتی دستگاه کارت‌خوان از پیشخوان مغازه‌ها حذف می‌شود؛

فرار به جلو!

کد خبر : 7255
۱۳۹۷/۰۴/۱۳ - ۱۶:۰۴
مدتی است برخی پزشکان، طلافروشان، آهن‌فروشان، آرایشگران، صاحبان رستوران‌ و سایر اقشار پردرآمد، دستگاه پوز را حذف کرده یا به نام شخص دیگری می‌کنند.
 این موضوع به خصوص پس از موشکافی دولت در گردش‌های مالی و وضع قوانین پیچیده مالیاتی به خصوص در زمینه مالیات بر ارزش افزوده، بیشتر شده است. در زمانی‌که داشتن پول نقد برای خرید تقریبا دیگر رایج نیست، برخی از مشاغل به شدت بر نداشتن و استفاده نکردن از این دستگاه‌ها اصرار دارند؛ اما این پرسش مطرح می‌شود که به‌رغم وجود امکانات و امنیت بیشتر این دستگاه‌ها، چرا برخی از آن استفاده نمی‌کنند و اصرار بر گرفتن پول نقد دارند؟
شیوه‌های دور زدن قانون
اینکه در یک مطب پزشک یا یک رستوران بزرگ کارتخوان وجود نداشته باشد، تنها یک مسئله به ذهن متبادر می شود؛ اینکه قرار نیست کسی از حساب و کتاب پول‌های واریزی به حساب این کسب و کارها اطلاعاتی داشته باشد! این فرضیه به خصوص زمانی قوت می‌گیرد که بدانیم دستگاه کارت‌خوان به عنوان یکی از راه های نشان دادن گردش مالی افراد برای مودیان مالیاتی است. عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران در این زمینه می‌گوید: در قانون جدید، سازمان مالیاتی به حساب های بانکی افراد دسترسی دارد و به همین دلیل آنها سعی می‌کنند از «دستگاه پوز» استفاده نکنند تا حساب های بانکی شان پول زیادی نداشته باشد. «غلامحسین دوانی» گفت: میل به مالیات‌گریزی در ایران بسیار زیاد است؛ به این علت که خیلی از اقشار مالیات نمی‌پرداختند اما با توجه به قانون جدید مالیات‌ها که نصب دستگاه «پوز» را الزامی کرده است، اقشار و مشاغل زیادی باید مالیات پرداخت کنند.
فرار مالیاتی برای کسانی که بیشتر درآمد دارند گسترده‌تر است
این روزها بازار کم‌اظهاری در میان مودیان مالیاتی حسابی داغ شده است؛ مودیانی که برای پرداخت مالیات کمتر دست به هر کاری می‌زنند. در این میان هستند کسانی که از طریق تنظیم و نگهداری دو دسته دفتر یا مدرک، تنها بخشی از درآمدها یا سود خود را نشان می‌دهند یا اقدام به حساب‌سازی می‌کنند. برخی هم معاملات خود را به نام دیگران به انجام می‌رسانند. جمع‌کردن دستگاه‌های پوز در برخی از رستوران‌ها و مطب پزشکان، گرفتن کد اقتصادی برای کارگران بازار آهن و برخی دیگر از بازارهای بزرگ کشور یا دستگاه‌های پوزی که به نام صاحب بنگاه، رستوران‌دار یا پزشکان نیست، ازجمله شیوه‌هایی است که برخی از مودیان این روزها برای کتمان‌کردن درآمدشان و فرار از پرداخت مالیات به آن رو آورده‌اند. البته کارشناسان حوزه مالیات، ادعا می‌کنند این نوع حساب‌سازی در بنگاه‌های حقوقی کمتر مرسوم بوده و مشاغل آزاد و اصناف که امکان شناسایی و دسترسی به اسناد مالی واقعی آنان دشوارتر به نظر می‌رسد، بیشتر در معرض اتهام قرار می‌گیرند.
طلافروشی، مطب دکتر، رستوران و ...کارت‌خوان خراب است!
رویه ای که مدتی است در مغازه های طلافروشی وجود دارد این است که در برخی از خریدها پول از عابربانک کنار مغازه به حساب طلافروش ریخته می شود؛ این مسئله که اغلب از سوی فروشندگان با دلایلی مانند خراب بودن کارت خوان یا مسدودبودن حساب صورت می گیرد، در واقع یک شیوه نوین برای «فرار مالیاتی» است. چند وقتی است این مسئله در مطب پزشکان و حتی رستوران‌ها ی بزرگ نیز قابل مشاهده است. پزشکان یکی از اصلی‌ترین کسانی هستند که در مظان اتهام فرار مالیاتی هستند. بر اساس اعلام «سیدکامل تقوی‌نژاد» رییس سازمان امور مالیاتی کشور: پزشکان در سال گذشته 600 میلیارد تومان فرار مالیاتی داشته اند!
سیدکامل تقوی‌نژاد گفته بود: جامعه پزشکی باید رقمی نزدیک به ۸۰۰ میلیاردتومان مالیات بدهد که دست آخر رقمی که پرداخت می‌شود، نزدیک به ۲۰۰ میلیاردتومان است. البته او تاکید کرده بود: پزشکان پایتخت‌نشین دست بیشتری بر آتش فرار مالیاتی دارند. او افزوده بود: به‌جز کارمندان که دریافتی‌شان شفاف است، باقی اصناف گوی رقابت را مدام در مالیات‌ندادن از هم می‌ربایند.
فرار مالیاتی پزشکان میلیونر!
درآمدهای میلیونی پزشکان در ماه، در حالی است که بر اساس اعلام معاون نظارتی و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی در سال گذشته بر اساس تفاهم‌نامه میان وزارت بهداشت با سازمان امور مالیاتی،‌ رشد مالیات پزشکان با درآمدِ کمتر از 156 میلیون تومان در سال، مانند سال گذشته است و تفاوتی نمی کند.
این تفاهم نامه موجب می شود تا عملا بخشی از جامعه پزشکان کشور از جمله پزشکان عمومی، ماماها و پزشکان متخصص در برخی از صنوف از عدم‌افزایش مالیات برخوردار شوند.
عده‌ای از مسئولانی که به نحوی به جامعه پزشکی مربوط هستند فرار مالیاتی پزشکان را تایید می‌کنند اما آن را محدود می‌دانند. «محمدنعیم امینی‌فرد» عضو کمیسیون اجتماعی مجلس دراین‌باره می‌گوید: «واقعیت آن است که با فرار مالیاتی پزشکان به نحوی که امروزه در جامعه مطرح شده، موافق نیستم زیرا معتقد به پرداخت مالیات از سوی قشرهای مختلف پزشکی هستم و تنها بخش اندکی از این افراد مالیات پرداخت نمی‌کنند.» او میزان فرار مالیاتی پزشکان را با سایر اصناف پردرآمد مقایسه می‌کند و می‌گوید: «طبق برآوردی که صورت گرفته امروزه میزان مالیات پزشکان از بسیاری از مشاغل از جمله صنف جواهر فروشان بالاتر است که نشان می‌دهد پزشکان مالیات زیادی را پرداخت می‌کنند. البته ناگفته نماند که برخی پزشکان نیز فرار مالیاتی دارند اما باید برای برون‌رفت از این مشکل سیستم‌های هوشمندی طراحی شده که از طریق آن بتوان از فرار مالیاتی جلوگیری کرد.»
نویسنده : مرضیه محب رسول