روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

دولت پول نمی دهد، بنیاد شهید بودجه ندارد، مدرسه شاهد پول می خواهد

گزارش یک درخواست

کد خبر : 7265
۱۳۹۷/۰۴/۱۵ - ۱۴:۵۹
« برای ثبت نام باید شهریه یک میلیون تومانی بدهید؛ بنیاد شهید به ما بودجه ای پرداخت نمی‌کند.» برای ثبت نام فرزندش در یکی از مدارس شاهد شهر آمده است و حالا با این گفته‌های مدیر روبه‌رو شده است.
 دریافت شهریه بیشتر از آنچه مصوب شده است در چند سال اخیر به یکی از دغدغه های والدینی تبدیل شده که می خواهند فرزندان‌شان را در «مدارس‌شاهد» ثبت نام کنند.
وزرات آموزش و پرورش هرساله با آغاز ثبت نام تحصیلی دانش آموزان، میزان شهریه لازم را در پایه‌های مختلف برای حضور در مدارس شاهد، اعلام می‌دارد؛ ولی با این وجود برخی از  این مدارس به بهانه عدم کمک بنیاد شهید به آنها هنگام ثبت نام خواستار پرداختن شهریه بیشتر از آنچه مصوب شده است، هستند .
رییس شاهد و امور ایثارگران اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان در واکنش به این مسئله در گفت‌وگو با «زاینده رود» می گوید: بنیاد شهید همکاری خوبی با آموزش و پرورش دارد؛ ولی  در سه سال گذشته به دلیل عدم اختصاص بودجه به بنیاد، آنها  هزینه مکلف شده را پرداخت نمی کنند.«حسین اکبری» با اشاره به محل تامین بودجه مدارس شاهد می افزاید: بودجه مدارس شاهد از دو محل تامین می شود:  بودجه‌ای که بنیاد شهید به عنوان کمک سرانه طرح شاهد سالانه پرداخت می کند و کمک سرانه ای که  ستاد مرکزی شاهد همه ساله تعیین می کند و اولیای غیر طرح شاهد باید آن را پرداخت کنند. بنابراین بودجه هرسال با مشارکت اولیای غیرطرح شاهد و بنیاد شهید (با توجه به میزان سرانه تصویب شده در ستاد شاهد مرکزی) تامین می شود. وی ادامه می دهد: البته ناگفته نماند که بخشی از بودجه هم توسط آموزش و پروش تامین می شود، به عبارتی آموزش و پرورش هم برای ساختمان مدرسه و معلمانی که در مدارس شاهد هستند، هزینه می‌کند. رییس شاهد و امور ایثارگران اداره کل آموزش و پرورش در خصوص دریافت کمک سرانه در مدارس شاهد می‌گوید:  این کمک‌سرانه بابت فعالیت های فوق برنامه و کلاس های تقویتی و جبرانی در مدارس شاهد اصفهان دریافت می شود.  اکبری با اشاره به فعالیت 82 مدرسه شاهد و ایثارگر در استان اصفهان ادامه می دهد: کمترین مبلغ کمک سرانه 460000 و بیشترین میزان 700000 تومان است؛ ولی مدارس شاهد به جز مبلغ کمک سرانه مصوب شده از سوی ستاد شاهد استان، حق دریافت هیچ شهریه دیگری را ندارند و اگر خانواده هایی با این موارد برخورد کنند به ادارات نواحی و مناطق قسمت امور شاهد و ایثارگران و در اداره کل به اداره  امور شاهد و ایثار گران مراجعه کنند.
 مسئول مدارس شاهد بنیاد شهید اصفهان درباره چرایی عدم پرداخت بودجه این مدارس از سوی بنیاد شهید به آموزش و پرورش به زاینده رود می گوید: مشکلات عدم پرداخت بودجه این مدارس به بنیاد شهید بر نمی گردد؛ چراکه متاسفانه در سال های اخیر به دلیل وجود مشکلات اقتصادی بودجه کمی از سوی دولت به بنیاد شهید در این باره اختصاص داده می شود که این بودجه هم بیشتر به طرح های پراکنده اختصاص داده می شود.
«زمانی» درباره این طرح های پراکنده  می افزاید: از آنجا که بعضی فرزندان شاهد در مدارس شاهد حضور ندارند، بودجه ای برای آموزش آنها اختصاص داده شد که بنیاد آنها را پرداخت می کند. 
زمانی ادامه می دهد: هم‌اکنون تعداد 373 هزار و 231 دانش‌آموز در یک هزار و 350 مدرسه شاهد اصفهان مشغول به تحصیل هستند که  حدود 50 درصد دانش‌آموزان مدارس شاهد اصفهان از میان جامعه ایثارگری هستند.
 
نویسنده : سمیه مصور