روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

روش نگهداری از دندان کودکان

کد خبر : 7298
۱۳۹۷/۰۴/۱۹ - ۱۳:۱۲
یک دندانپزشک گفت: همزمان با رشد دندان کودکان از سن شش ماهگی، مراقبت از دندان ها باید آغاز شود.
محمد حسین حسام، با اشاره به اینکه از سن شش ماهگی دندان کودکان رشد می کند، اظهار کرد: از سن شش ماهگی کودکان، مراقبت از دندان باید شروع شود و هر شش ماه یک‌بار نیز  دندان‌ها مورد معاینه قرار گیرند. دندان ها معمولا تا سن 18 سالگی تکمیل می شود؛ اما در بعضی افراد تکمیل دندان ها تا سن 25 سالگی به طول می انجامد.
وی افزود: برای مراقبت از دندان‌های کودکان پیشنهاد می شود والدین به وسیله پنبه های خیس و مسواک های نرم، سطح دندان کودکان را تمیز نگه دارند تا لکه های خوراکی روی دندان باقی نماند. پیشنهاد می شود اگر کودکان با شیر خشک تغذیه می شوند این شیر ها را شیرین نکنند؛ چرا که وجود مواد قندی به دندان‌های کودک آسیب می رساند.
این دندانپزشک اضافه کرد: معمولا در سنین کودکی، از قطره های آهن به منظور افزایش آهن بدن کودکان استفاده می شود؛ در صورتی که برخورد قطرات این دارو با دندان کودکان علاوه بر ایجاد سیاهی در دندان ها به مرور زمان منجر به پوسیدگی نیز می شود. از این رو والدین به هنگام خوراندن این قطره ها به کودکان باید مراقب باشند که با دندان کودکان برخورد نکند.
حسام، با اشاره به اینکه گاهی این پوسیدگی ها ایجاد می شود و باید این کودکان به دندانپزشک مراجعه کنند، اضافه کرد: در صورت تشدید پوسیدگی در دندان اطفال باید دندان‌ها را «عصب کشی اطفال» کرد. در این عمل دندان شکافته می شود و عصب دندان از بین می رود سپس دندان با مقداری مواد مخصوص پر می شود.
وی ادامه داد: اگر پوسیدگی افزایش داشته باشد و عفونت در دندان ایجاد شود این دندان دیگر قابل ترمیم نیست و باید سریع از دهان خارج شود. والدین باید دقت داشته باشند که رسیدن به چنین مرحله ای بدون هیچ دردی امکان پذیر است از این رو باید با دقت از دندان‌های کودکان مراقبت کنند.
این دندانپزشک با اشاره به سفیدی دندان کودکان که برای والدین مهم است تصریح کرد: سفیدی دندان اصلا موضوع مهمی در سلامت دندان کودکان نیست. هر دندانی ممکن است رنگ های متفاوتی(از بی صفر تا آ چهار) داشته باشد و این موضوع به دلیل استفاده از آب منطقه، استفاده از فلوراید و مواد دیگر است. مهم این است که دندان، پوسیدگی نداشته باشد و روزانه تمیز شود.
حسام، با اشاره به اینکه ممکن است روی دندان سفیدک زده شود، افزود: وجود چنین لکه هایی یا به دلیل ازدیاد فلوراید و یا کاهش آن است و برای رفع آن باید به پزشک مراجعه شود. این لکه ها را می توان ترمیم کرد و یا آن را برداشت.
 
نویسنده : زاینده رود