روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

معاون بیمه ای اداره کل تامین اجتماعی استان مطرح کرد:

استقبال گسترده از اجرای طرح نسخ الکترونیکی در اصفهان

کد خبر : 7304
۱۳۹۷/۰۴/۱۹ - ۱۶:۴۲
مدیرکل دفتر راهبری سیستم‌های سازمان تامین اجتماعی از پیاده سازی نرم افزارهای نسخ الکترونیک هوشمند برای توسعه بخشی مسیر حذف دفترچه‌های بیمه کاغذی خبر داد.
طرح الکترونیک شدن دفترچه های بیمه در راستای کاهش وقت بیمار، پزشک، پرسنل پزشکی، بهینه سازی هزینه ها، امکان دریافت اطلاعات مناسب و کمک به تصمیم گیری صحیح  در دولت دهم مطرح شد؛ اما اجرای آن به طور گسترده در دستور کار دولت یازدهم به عنوان یکی از پایه‌های اصلی نظام سلامت پیگیری شد به طوری که مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی از اجرای برنامه حذف دفترچه و تولید نسخه الکترونیک در مراکز درمانی ملکی این سازمان در سال گذشته خبر داد و اعلام کرد: این طرح با همکاری نظام پزشکی در حال پیگیری در دیگر مراکز درمانی است.
نسخه های الکترونیک به واسطه امضای دیجیتال نظام پزشکی اجرایی می شود
به گفته مدیر کل دفتر راهبری سیستم های سازمان تامین اجتماعی، امضای الکترونیکی برای پزشکان از پیش نیازهای تعمیم طرح حذف دفترچه و تولید نسخ الکترونیک است که بر اساس سیاست گذاری‌های کلان و توافقات انجام شده، این نسخه‌ها به واسطه امضای دیجیتال سازمان نظام پزشکی اجرایی می شود.   علی معیری در این باره اعلام داشت: یکی از اقدامات فناوری اطلاعات سازمان تامین اجتماعی، شناسایی نرم‌افزارهای تولید نسخ در مطب‌ها و مراکز درمانی، درمانگاه‌ها، کلینیک های تخصصی و ... است؛ طبق برنامه‌های پیش رو، پیاده‌سازی وب‌سرویس ارتباطی بین سامانه نسخه الکترونیک و نرم‌افزارهای شناسایی شده ازجمله اقدامات پیشران است که  در قالب یک محصول نهایی به طرف قراردادهایی که استانداردها و شرایط سازمان تامین اجتماعی را رعایت کند، قابل ارائه است.
زیر ساخت های اجرای طرح نسخ الکترونیکی در کشور تامین می شود
این مقام مسئول معتقد است از آنجایی که  امضای الکترونیکی برای پزشکان، از پیش‌نیازهای تعمیم طرح حذف دفترچه و تولید نسخه الکترونیک است باید برای اجرایی شدن این طرح زیر ساخت های مورد نیاز برای فرآیندهای مرتبط در تمامی مرکز طرف قرار داد تامین شود از این رو نیاز است تا سازمان تامین اجتماعی، وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی و سایر ارگان های وابسته به این طرح با یکدیگر هماهنگی و همکاری چند جانبه ای داشته باشند تا کارگروه مشترکی بین آنها شکل بگیرد و اجرای این پروژه به طور موفقیت آمیزی در کشور دنبال شود. معیری با اشاره به اینکه برای افزایش ضریب امنیتی درامور مالی از سرویس امضای دیجیتال مبتنی بر موبایل (MSS) استفاده می‌ شود، افزود: اسناد پرداختی پس از امضای دیجیتال همراه از طریق تبادلات الکترونیکی به بانک ارسال می‌شوند. به گفته مدیر کل دفتر راهبری سیستم های سازمان تامین اجتماعی، هم اکنون اجرای مکانیزم تشویقی پرداخت علی‌الحساب پزشکان به‌صورت برخط و روزانه در طرح کارت الکترونیک هوشمند در حال انجام است و هر پزشکی در این سامانه ثبت نام کند و تایید شود می تواند از ماه بعد زمان نام نویسی 60 درصد از مطالبات خود را به‌صورت الکترونیکی و برخط دریافت کند.
اجرای کامل طرح نسخ الکترونیکی درمراکز ملکی سازمان تامین اجتماعی در اصفهان
در همین راستا معاون بیمه ای اداره کل تامین اجتماعی استان اصفهان در گفت و گو با زاینده رود  از اجرایی شدن کامل این طرح در تمام مراکز درمانی ملکی سازمان در اصفهان خبر داد و گفت: اجرایی شدن این طرح در دیگر مراکز درمانی نیازمند تامین زیر ساخت هاست که انتظار داریم نظام پزشکی و پزشک با توجه به مزایای گسترده ای که طرح نسخ الکترونیک دارد همکاری لازم را در این زمینه انجام دهد.
 عبدالرسول آقا هادی استقبال مردم و مراکز درمانی که این طرح در آنها اجرایی شده است را خوب توصیف کرد و افزود: آزمایشگاه مهدیه اصفهان از جمله مراکزی است که نسخ  الکترونیک در آن استفاده می شود و بررسی های ما حاکی از استقبال از این طرح است.