روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

سالمندی و عوارض ناشی از آن؛

به سالمندان حس ارزشمند بودن بدهید

کد خبر : 7335
۱۳۹۷/۰۴/۲۳ - ۱۵:۵۷
«سالمندی» یکی از مراحل حساس زندگی است؛ سالمندان به دلیل شرایط ویژه بدنی و ناتوانی های طبیعی حاصل از بالا رفتن سن، نیازها و خواسته های ویژه ای دارند که معمولا از سوی محیط و اطرافیان به درستی جواب داده نمی شود به همین دلیل شیوع افسردگی در بین طیف سالخوردگان شدت بیشتری دارد.
این مسئله معمولا با بدخلقی، غر و لند و یا بهانه گیری های مداوم خود را نشان می دهد که در صورت برخورد درست و آگاهی دادن به سالمندان می توان تا حد زیادی از تبعات این دوره مهم از زندگی کم کرد.
با اضطراب سالمندان چه کنیم؟
اضطراب، یکی از شایع ترین عوارض پا گذاشتن افراد به سنین بالاست؛ دوره سالمندی سرشار از انواع احساس کمبودهایی مانند از دست دادن همسر، دوستان و نزدیکان، عدم استقلال مالی و نارسایی های جسمانی است و در صورتی که اصولی برای مقابله با این عوامل به کار گرفته نشود، می تواند باعث تشدید استرس و اضطراب در افراد سالمند شود. به عبارتی، سالمندان در نتیجه کاهش اعتمادبه نفس یا از دست دادن آن، کاهش فعالیت و تحرک و همچنین از دست دادن دوستان و نزدیکان، کاهش استقلال مادی و جسمانی و بیماری‌های مزمن، در معرض استرس و فشارخون، افزایش بی نظمی تنفسی، تپش قلب اختلال در تمرکز و انجام فعالیت های روزانه قرار می گیرند. در نتیجه این عوامل و مجموع علل ذکر شده می توان نتیجه گرفت که استرس و اضطراب افراد سالمند را به میزان زیادی تحت تاثیر قرار می دهد و سلامتی آنها را به خطر می اندازد. بهترین و موثر ترین راه برای کاش اضطراب سالمندان این است که به آنها دوباره حس مفید بودن بدهیم و آنها را وادار کنیم که خود را در چرخه روزمرگی و کارهای مداوم نگه دارند؛ اگر چه شاید این کار به دلیل بیماری های موجود در این سن گاهی دشوار باشد؛ اما داشتن وظیفه و کار و هدف برای سالمندان
 می تواند تا حد زیادی حس اضطراب را در آنها کاهش دهد. بهتر است برای اینکه استرس را از سالمندان دور کنید و آنها را به آرامش برسانید تشویق‌شان کنید که از سلامت روانی و جسمی شان تا جایی که امکان دارد مراقبت کنند. مثلا داشتن رژیم سالم غذایی، ورزش یا شرکت در فعالیت هایی که از آن لذت می برند به آنها کمک می کند. همچنین می توانید سالمندان را تشویق کنید روابط اجتماعی خود را حفظ کنند و آن را گسترش دهند. این مسئله می تواند تاثیر قابل توجهی در زندگی شان داشته باشد و زمینه رسیدن آنها را به آرامش فراهم کند.
چطور به یک سالمند حس خوب بدهیم؟
مطمئن ترین روش برای داشتن احساس خوب  در یک سالمند این است که بداند هنوز تواناست و افرادی به او نیاز دارند. روش دیگری که می تواند حس و حال خوب را به افراد سالخورده بازگرداند کمک کردن به همنوعان است. این کمک کردن شاید به معنای بودن در کنار یکی از اعضای خانواده باشد یا شاید کمک داوطلبانه به یک موسسه خیریه یا مشابه آن. مهم نیست چه روشی را انتخاب می کنید، مهم این است که این کار در نهایت می تواند احساس خوب را به آنها بازگرداند. یکی دیگر از راهکارهای کمک به سالمندان این است که با آنها مانند افراد عادی رفتار کنید؛ افرادی که به مرحله سالمندی می رسند نسبت به برقراری ارتباط با دیگران حساس تر
می شوند.
 نوع ارتباطی که اطرافیان یک سالمند با او برقرار می کند می تواند تاثیر زیادی روی نشاط آنها بگذارد. در این مرحله از زندگی، سالمند احساس می کند ناتوان شده است و اگر اطرافیانش به او بی توجهی کنند می توانند به طرز فکر او دامن بزنند؛ بنابراین باید با سالمندان ارتباطی عادی داشت. تقویت حس اعتماد به نفس نیز یکی دیگر از راهکارهای داشتن یک سالمند با نشاط است؛ وقتی یک سالمند احساس ارزشمند بودن را داشته باشد بانشاط تر و سرحال تر می شود. از اینکه از افراد سالخورده بخواهید تا تجربیات‌شان را در اختیار شما قرار دهند هرچند  شاید شما آنها را بدانید؛ اما با این کار حس مفید بودن و تایید شدن را در فرد مسن ایجاد می کنید.
 
نویسنده : پریسا سعادت