روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

حاشیه نوشتی بر یک اعتراض در نشست فعالان صنعتی استان اصفهان؛

دلهره‌هایی که «تولید» را زمین گیر کرده است

کد خبر : 7360
۱۳۹۷/۰۴/۲۵ - ۱۶:۱۵
تولید و تولیدکنندگان، شرایط سختی را در کشور دارند.حاشیه هایی که نه تنها در چند ماه اخیر بلکه چند سالی است عرصه‌های ملی و بین‌المللی را بر تولیدکنندگان داخلی تنگ کرده است؛
 اما آنچه این روزها نگران‌کننده‌تر به نظر می رسد این است که حالا علاوه بر تولیدکنندگان کالاهای مصرفی مانند پوشاک،کفش و... بسیاری از تولیدکنندگان و کارآفرینان عرصه های تکنولوژی و دانش‌بنیان کشور نیز با مشکلات عدیده ای روبه‌رو هستند و بسیاری از آنها نه قادرند تولیدی داشته باشند و نه فروش و صادراتی؛ آن هم در شرایطی که بسیاری از آنها نیازمند واردات مواد اولیه هستند و کالاهای تولیدی آنها، خریداران ثابت بین‌المللی دارد.
نمونه بارز این اعتراضات در نشست روز یکشنبه فعالان صنعت و معدن بروز یافت؛ جایی که دادوفریاد یکی از کارآفرینان نمونه استانی و فریاد تظلم‌خواهی وی، تعجب همگان را برانگیخت. اگرچه مسئولان استانی و کشوری به وی اجازه دادند، پشت تریبون برود و صحبت های تند و تیز خود را بدون پرده پوشی بیان کند، اما مسئله ای که در حاشیه این اعتراض و تایید حضار آشکار شد، اینکه به‌رغم تاکید مقام معظم رهبری و پیگیری های سران قوا، وضعیت تولید در کشور بحرانی است.
تولید، تمایلی برای رشد ندارد!
یکی از موضوعاتی که به عنوان محرک رشد وتوسعه صنایع، در کشورهای مختلف مطرح بوده است، تمایل صنایع کوچک به بزرگ شدن و توسعه واحدهای صنعتی است؛ در صورتی که این تمایل در بین سرمایه‌گذاران و مدیران صنایع از بین برود، نمی توان امید زیادی به پیشرفت و ترقی کشور داشت.
متاسفانه در چند سال اخیر، تمایل صنعتکاران کوچک به رشد و بزرگ کردن صنایعشان کمتر  شده است. بسیاری از صاحبان کسب‌وکارهای کوچک بیش از هر موضوعی نگران تهدیدهای گاه‌وبیگاه نهادهای دولتی و حاکمیتی،  رقبای صاحب رانت ، دخالت‌های نابه‌جای دولتی‌ها،   تصمیم های بدون مطالعه مسئولان و  برخی ارگان‌ها  هستند. همچنین برخی از واحدهای تولیدی کشور احساس می کنند درصورتی‌که کوچک باشند، بیشتر مورد ترحم و حمایت های دولتی قرار خواهند گرفت و این امر به دلیل چتر حمایتی است که دولت در راستای حمایت از واحدهای تولیدی کوچک از طریق بخشودگی مالیات یا اختصاص تسهیلات به کار برده است؛ درمقابل، این واحدهای بزرگ هستند که به دلیل بزرگ بودن و سودهای بیشتر مجبورند بار بزرگ‌تری از مصایب صنعت را به دوش بکشند.
ارز دولتی و صنایعی که دستشان خالی است
اگر چه «تک نرخی شدن» ارز، حرکتی برای کم‌کردن مشکلات اقتصادی کشور بود اما در نهایت آنچه ماند، کلاف سر درگمی بود که موجب شد  تولیدکنندگان بیش از هر زمان دیگری در تامین مواداولیه و فروش و صادرات و  منجر به نوعی سر درگمی در میان تولیدکنندگان شده است. چندی پیش، رییس اتاق بازرگانی اصفهان گفته بود: مهم‌ترین مشکل صنعت این است که تولیدکنندگان نمی دانند چه باید کنند.وی در این زمینه  اظهار کرد: مشکلات تغییرات ارزی، مشکلات خاصی است که متاسفانه گریبانگیر همه شده است که صنعت و معدن جزئی از آن است که امیدوارم ساماندهی شود. رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران تصریح کرد: خرید مواد اولیه صنعتگران، انتقال پول و صادرات کالاهای صنعت و معدن با ارز 4200 تومان محاسبه می‌شود، اما نیازمندی‌های صنعتگران با ارز آزاد خریداری می شود. همچنین مهم ترین مشکل صنعت این است که تولیدکنندگان نمی‌دانند چه باید کنند! وی تاکید کرد: مشکلات اصفهان به علت صنعتی بودن استان، بیشتر از استان های دیگر است؛ چراکه بیش از 8000 واحد صنعتی و بیش از یک میلیون کارگر  در این استان مشغول به کار هستند. «سهل‌آبادی» با بیان اینکه کم آبی تاثیر منفی روی صنعت استان داشته است، تاکید کرد: متاسفانه استان اصفهان با کم آبی شدیدی روبه‌رو است و این امر، باعث مشکلات حاد و بحران کم آبی در استان شده است؛ واحدهای بزرگی که از آب زاینده رود و آب چاه استفاده می‌کردند، امروز دچار مشکل هستند.
مواد اولیه با ارز 6 هزار تومانی؛ فروش با ارز 4 هزار تومانی
از اصلی ترین اعتراضات تولیدکنندگان این است که چرا باید مواد اولیه را با ارز 6 هزار تومانی وارد و تولیدات صادراتی خود را با ارز چهار و دویست تومانی بفروشند! این تبعیض در حال فروپاشی بسیاری از صنایع کوچک و تخصصی است و نه تنها به تولید بلکه به عرضه و تبلیغات تولیدکنندگان در بازارهای خارجی نیز لطمه زیادی می زند. یکی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ اصفهان معتقد است: وقتی یک تولیدکننده از ایران برای ارائه کالای ایرانی و تولیدات خود در بازارهای جهانی به نمایشگاه بین المللی و خارجی می رود، چرا نباید ارز دولتی بگیرد! به گفته «شعبانی» موانع تولید، به اندازه کافی در داخل آزار دهنده است و اینکه تولیدکننده ای که با هزار مشقت تلاش دارد محصولاتش را در بازارهای جهانی عرضه نماید، وقتی با سنگ اندازی مواجه می شود، واقعا از تولید ناامید می شود.
 به نظر می رسد اگر چه مسئولان تلاش دارند مشکلات تولید را حل کنند، اما زور مشکلاتِ حاصل از عدم تدبیر و شلختگی در برنامه‌ریزی‌های اقتصادی بسیار بیشتر از تلاش و برنامه هایی است که به ظاهر، مسئولان عرصه صنعت در حال اجرا و پیگیری آن هستند.
 
نویسنده : مرضیه محب رسول