روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

وقتی جوانان اصفهانی کم کاری نهاد ها و سازمان ها را جبران می کنند؛

جهاد تمام شدنی نیست

کد خبر : 7399
۱۳۹۷/۰۴/۲۹ - ۱۵:۴۸
اگرچه این روزها دنیای اطراف‌مان پر شده از افرادی که منافع شخصی شان را بر هر چیزی ترجیح می دهند ولی هنوز در گوشه و کنار شهر، جوانانی هستند که پرچم مهربانی، دوستی و کمک به همنوع را علم کرده اند؛ جوانانی که جهاد برای آنها هیچ وقت تمام شدنی نیست و در این روزگار که دشمن بذر ناامیدی را در جامعه به طور گسترده ای پخش کرده، تلاش می کنند با انجام فعالیت های فرهنگی و اقتصادی احیاگر تمدن ناب اسلامی باشند. آنها در لبیک به فرمان مقتدای زمان، آتش به اختیار شده اند تا با انجام فعالیت های خودجوش،کم کاری نهاد و سازمان های مسئول را جبران کنند.
  فعالیت فرهنگی در کنار توجه به اقتصاد مقاومتی
سه سال پیش بود که ایده اهدای گل و لبخند دخترانه به دختران ایران زمین به وسیله گروهی که با نگاهی نو وارد عرصه تبلیغ اسلام و زیبایی‌های آن در فضای مجازی شده بوده اند، شکل گرفت. سازمان پویش مردمی در آن سال تصمیم گرفت به وسیله گروه خود در اصفهان در روز ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) که به روز دختر نام‌گذاری شده است در سطح شهرهای مختلف کشور به دختران گل هدیه دهد تا ضمن اینکه این روز بزرگ در ذهن‌شان ماندگار می شود، زیبایی حجاب نیز نمایان شود.
 عارفه نیلی، مدیر سازمان پویش مردمی  درباره  هدف از این کار  می‌گوید: طرح اهدای گل با هدف کاهش دادن فاصله بین دو نوع تفکر باحجاب و بدحجاب شکل گرفته است که ما در سال اول 500 گل را بین دختران توزیع کردیم، در سال دوم دو هزار شاخه گل و امسال پنج هزار شاخه گل آماده کردیم که در کنار اصفهان برای هشت استان دیگر کشور نیز ارسال کردیم تا در روز ولادت حضرت معصومه(س) به دختران گل هدیه بدهند.
توجه به اقتصاد مقاومتی، مسئله دیگری است که مورد نظر این گروه قرار گرفته است، مدیر این گروه در این باره می گوید: سال های گذشته ما گل رز را انتخاب می کردیم ولی امسال مشورت کردیم و متوجه شدیم تعدادی مزرعه ­های کاشت گل مریم در حال ورشکستگی هستند چون گل آنها مشتری ندارد، به ما گفتند اگر از این کشاورزان گل بخرید حتی اگر سودی هم نبرند حداقل می ­توانند پول کارگران خودش را بدهند. چون ماه شوال اوج ماه مراسم جشن و شادی است و مصرف گل رز خیلی بالاست، اگر شما این تعداد گل رز را یک مرتبه از بازار تهیه کنید، قیمت رز متقابلا بالا می­ رود به همین دلیل تصمیم گرفتیم حالا که قرار است کار نیکی انجام بدهیم به کشاورزان ضرری نرسانیم و گل مریم خریدیم تا در حد توان خودمان به حکم وظیفه ملی و دینی براساس اقتصاد مقاومتی عمل کنیم.
رفع کامل محرومیت در قالب اردوهای جهادی
حضور در مناطق محروم و خدمت رسانی، چند سالی می شود که به فعالیت ثابت گروهی از جوانان اصفهانی تبدیل شده است که با پایان فصل تحصیل در دانشگاه ها و مدارس، لباس جهاد را بر تن می کنند تا نه تنها باعث آبادانی شوند بلکه خود را نیز در مسیر رشد انسانیت قرار دهند. شناخته شدن برایشان مهم نیست، تنها دوست دارند تا انسان دوستی و نوع دوستی را به نمایش بگذراند، آن هم در زمانه ای که این گونه صحبت ها بدون در نظر گرفتن منافع مادی ارزشی ندارد.
جوانان اصفهانی برای فعالیت در عرصه های مختلف خدمت رسانی در استان های دیگر آستین ها را بالا زده اند تا غبار محرومیت را از شهرها و روستا های محروم بزدایند.
رییس بسیج سازندگی استان اصفهان در این باره می‌گوید: پیش بینی می‌کنیم 30 هزار نفر در قالب 500 گروه جهادی در سطوح ویژه، عالی و فعال در اردوهای جهادی امسال شرکت کنند.
احسان‌ا... رضاپور افزود: این جهادگران در قالب اردوهای 1، 3، 7 و 10 روزه دانشجویی به مناطق محروم و اردوهای هجرت دانش‌آموزی که برای مرمت و بهسازی مدارس است، اعزام می‌شوند.
وی می‌گوید: با برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری جدید و تعیین جغرافیای هدف و در نظر گرفتن مناطق اولویت‌دار، برای رفع کامل محرومیت و ایجاد آبادانی در مناطق محروم تلاش می‌شود به این صورت که به جای اینکه گروه‌های جهادی به صورت مقطعی و موقت در تابستان و یا عید نوروز، کار کنند، از ابتدای تیرماه امسال، مناطقی را شناسایی کرده و به صورت مداوم و در طول سال در این مناطق فعالیت می‌کنند.
رئیس بسیج سازندگی استان اصفهان با بیان اینکه گروه‌های جهادی برای نخستین‌بار، 3 تا 5 سال در یک منطقه تا زمان رفع کامل محرومیت فعالیت دارند، خاطرنشان می‌کند: صفر تا صد یک روستای بالای 500 نفر جمعیت و روستاهای اطراف آن انجام می‌شود و پس از آن گروه‌های جهادی برای فعالیت در نقاط محروم دیگر می‌روند؛ اینگونه نیست که فعالیت‌ها ناقص باشد.
وی می‌افزاید: جهادگران در مناطق محروم سیستان و بلوچستان، ایلام، چهارمحال و بختیاری و کهکیلویه و بویر احمد و مناطق محروم استان اصفهان در منطقه پشت کوه فریدون شهر و سمیرم و همچنین حواشی شهرهای بزرگ همچون دارک، حصّه، جوی آباد و ارزنان به فعالیت فرهنگی، عمرانی، بهداشتی، خدمات رسانی، اقتصاد مقاومتی و اشتغال زایی می‌پردازند.رضاپور یادآور می‌شود: گروه‌های بومی در مناطق محروم مستقر هستند و گروه‌های معین از مرکز استان، برای فعالیت به این مناطق اعزام می‌شوند.
 
نویسنده : سمیه مصور