روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

آمار کودک آزاری در اصفهان رو به افزایش است

دلهره خشونت

کد خبر : 7418
۱۳۹۷/۰۴/۳۱ - ۱۴:۴۶
«آمار کودک آزاری در اصفهان رشد داشته است.» این آمار را مرضیه فرشاد، مدیرکل بهزیستی استان اصفهان اعلام کرده است. به گفته وی، در سه ماهه نخست امسال 558 مورد کودک آزاری در اصفهان گزارش شده در حالی که این آمار در شش ماهه نخست سال گذشته 486 مورد بوده است.
 رشد این معضل اجتماعی در حالی صورت می گیرد که برنامه ریزی ها در جهت کاهش آسیب های کودکان به خصوص در زمینه آزار و اذیت های جنسی در جامعه رو به افزایش بوده است و اورژانس اجتماعی به عنوان یکی از اصلی ترین ارکان دخیل در این مسئله فعالیت های مستمر و مداومی را با صرف هزینه های هنگفت انجام داده است؛ اما همچنان این آمار هولناک رو به افزایش است، موضوعی که نه تنها نگران کننده بلکه به شدت دلهره آور است.
افشای آمار کودک آزاری، یک به بیست است
پژوهشی که سال های  گذشته درباره کودک آزاری انجام شده بود، نشان می دهد 66 درصد کودک آزاری‌ها از سوی مردان اعمال می شود و دختران بیش از پسران در معرض کودک آزاری قرار می گیرند. همچنین 25 درصد کودک آزاری ها در خانواده های طلاق اتفاق می افتد. این در حالی است که آمارها نشان می دهد 50 درصد والدین ایرانی معتقدند تنبیه برای کودک لازم است و 40 درصد والدین نیز به تنبیه بدنی گرایش دارند.بررسی ها در خصوص روابط میان خانواده و فرزندان نشان می دهد، در مقابل یک مورد کودک آزاری که فاش می شود، حداقل 20 مورد دیگر پنهان می ماند. علی نجفی توانا، جرم‌شناس درباره دلایل کودک‌آزاری در ایران می‌گوید: بــرای بررسی ریشـــــه‌هـــای کودک‌آزاری باید زندگی گذشته کودک‌آزاران بررسی شود. تجربه‌های گذشته ثابت کرده است، اغلب کودک‌آزاران در کودکی خودشان قربانی خشونت بوده‌اند. این افراد برای عقده‌های دوران کودکی در سن‌های بالا دست به خشونت می‌زنند. در کنار این، مواردی چون فقر، اعتیاد و طلاق، توانایی والدین را در تربیت فرزندان به حداقل می‌رساند. بر همین اساس در بسیاری کشورهای پیشرفته در چنین مواردی که سلامت کودک از لحاظ روانی و جسمی به خطر می‌افتد، حق ولایت و حضانت از والدین سلب و به مراکز عمومی و خصوصی تحت نظر دولت داده می‌شود. هنوز در برخی خانواده‌ها تنبیه بدنی، بهترین شیوه تربیتی است که در این زمینه باید از سوی نهادهای مسئول و رسانه‌ها در جامعه فرهنگ‌سازی شود. در ایران با قوانین کاملا به‌روز و کارآمدی در مبارزه با این جرایم روبه‌رو نیستیم؛ اما به شرط ارتقای سطح فرهنگی خانواده‌ها با اجرای کامل و صحیح این قوانین هم می‌توان از کودک‌آزاری جلوگیری کرد.
رشد آمار کودک آزاری و باید ها و نبایدها
کودک‌آزاری، محصول فرآیندی طولانی‌مدت در جامعه است؛ اگر چه در حال حاضر حساسیت جامعه نسبت به اخبار کودک آزاری بیشتر شده؛ اما همچنان زیر ساخت های حقوقی و اجتماعی به منظور کاهش این آسیب در ایران فراهم نشد است. این مسئله علاوه بر عدم فرهنگ سازی در میان خانواده ها مربوط به چارچوب های قانون گذاری و حمایتی در جامعه نیز می شود. در همین زمینه ناهید تاج‌الدین، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون اجتماعی چند عامل را در استمرار کودک‌آزاری‌های موثر می‌داند. وی  با بیان اینکه  عامل اول استمرار این معضل به ضعف قوانین در مورد این پدیده برمی‌گردد، می‌گوید: متاسفانه پس از 7سال  تنها ۹ ماده از لایحه  ۴۱ ماده‌ای  حمایت از کودکان و نوجوانان در کمیسیون  قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است و روند بررسی و تصویب این لایحه به‌کندی  پیش می‌رود و این به خاطر برخی ابهامات این  لایحه و البته برخی نظرات نهادهای تصمیم‌ساز چون مرکز پژوهش‌های مجلس است که در همان گزارش اولیه خود  در سال ۹۱ آورده بود «می‌توان با تصویب یک ماده‌ واحده، مجازات مرتکبین جرائم علیه اطفال و نوجوانان را به نحو جامع‌ و مانعی تشدید کرد.»و پیشنهاد کرده بود کلیات این لایحه تصویب نشود.
آموزش ،حلقه مفقوده کودک آزاری ها
در حالی که آمار کودک آزاری هر روز در جامعه رو به افزایش است، آموزش در زمینه این بحران رو به رشد به شدت در سطح پایینی در جامعه قرار دارد. والدین هنوز به دلیل فرهنگ بسته و قدیمی در این زمینه حاضر به بیان واضح و درست روش های کودک آزاری نیستند و کودکان در سایه این غفلت هر روزه بیشتر مورد آسیب قرار می گیرند. حتی در بررسی پرونده های کودک آزاری بسیار مشاهده می شود که حتی افراد بزرگسال نیز آگاهی چندانی در زمینه چگونگی مقابله با این پدیده نداشته و در بسیاری از موارد به جای تماس با شماره 123  با 110 تماس می گیرند.
 
نویسنده : مرضیه محب رسول