روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

به بهانه حاشیه های تمام نشدنی خواننده ای که خوانندگی اش زیر سوال رفته است؛

هیاهوی هیراد

کد خبر : 7522
۱۳۹۷/۰۵/۱۰ - ۱۲:۵۰
حاشیه هایش تمامی ندارد! «حمید حسین زاده» یا همان «حمید هیراد» را می گوییم که با اختلاف زیاد نسبت به سایر رقبا، فعلا صدرنشین جدول حاشیه سازهای دنیای موسیقی است.
 هیراد،  از سال ۹۵ با معرفی خود از موسسه «آوازی نو» به سرپرستی حسن اردستانی، مهندس با سابقه صدا در عرصه کنسرت ها خود را به جامعه موسیقی معرفی کرد و پس از حضور در رسانه ملی با مجموعه«پازل بند» و بعدها در مجموعه «دورهمی» خود را به عنوان یک خواننده نوظهور پرطرفدار معرفی کرد.
ابتدا سنتی می خواند و حتی شعر هم می گفت؛ اما با قرارداد جدیدی که امضا کرد، بیشتر با موج موسیقی کشور همراه شد. هیراد ترکیبی از شعر سنتی و امروزی را با ترفندی متفاوت به اثری جدید تبدیل می کرد و قطعه هایی را با این اشعار می خواند. از وقتی یکی از معروف ترین ترانه های خود با نام «شوخیه مگه» را در «دورهمی» اجرا کرد، بیش از پیش شناخته و محبوب شد.
اما نام او هنگامی با حاشیه عجین شد که علیرضا بدیع، ترانه سرا در برنامه «چشم شب روشن» او را متهم به کپی برداری بدون مجوز از آثار تعدادی شاعر و ترانه سرا کرد و سپس کمپین «نه به سرقت ادبی»  علیه او شکل گرفت تا جایی که هیراد را مجبور به عذرخواهی و پرداخت غرامت به شاعران و ترانه سرایان کرد.
حاشیه های هیراد اما اینجا پایان نیافت. این بار صحبت از «اجرای غیرزنده» در «کنسرت زنده» است.  علیرضا بدیع این بار با انتشار فیلمی منسوب به هیراد او را به اجرای «پلی بک» در کنسرت های اخیرش متهم کرد . در فیلمی که منتشر شده، می‌بینیم زمانی که هیراد برای احترام به مخاطبانش تعظیم می کند، آهنگ با صدای او اجرا می شود و او از آهنگ جا می ماند. در این ویدئو مشخص است که پس از این اتفاق برخی مخاطبان که در کنسرت حاضر هستند، می‌گویند: «هیراد سوتی داد!»
این فیلم در فضای مجازی بارها بازنشر شد و همه از اجرای پلی بک یا ضبط شده، هیراد گله کردند. خیلی از خوانندگان هم به این کار هیراد اشکال وارد کردند و اجرای پلی بک را ایرادی بزرگ دانستند. از جمله محمد علیزاده، خواننده پاپ که در جشنواره آواها و نواهای رضوی گفت:« وقتی مرا به اینجا دعوت کردند، گفتند که دو قطعه را به شکل پلی بک اجرا کن. من گفتم که این کار زشتی است؛ هر چند برخی خوانندگان به اشتباه آن را انجام می دهند».
این اتفاق باعث شد که هیراد نسبت به شایعه ها و  انتقاداتی که نسبت به او شده بود، واکنش نشان دهد. او در اینستاگرامش ویدئویی منتشر کرد که از نمایی دیگر اجرای قطعه «یار» را ضبط  کرده بود و نشان می داد که صدای  هیراد با ریتم و آهنگ کاملا هماهنگ است و او پلی بک نمی خواند. او زیر این فیلم نوشت: «قضاوت با شما عزیزان»
فیلمی که هیراد منتشر کرده است، خیلی کوتاه و فقط مربوط به لحظه ای است که خیلی ها می گویند او از اجرای پلی بک عقب مانده است؛ اما فیلمی که حاشیه ها را به همراه داشته است، از دقایقی قبل ضبط شده بود و نشان می داد که هیراد در دیگر قسمت ها از آهنگ عقب نیست و فقط این لحظه را از موزیک ارکستر جا مانده است؛ موضوعی که حاضران کنسرت به آن اذعان می کنند. نکته دیگر این است که در فیلمی که هیراد منتشر کرده است، صدای ارکستر با صدای خواننده هماهنگ نیست.
توضیحات هیراد باعث نشد تا انتقادات از او  کاسته شود و منتقدان و مخالفان و احیانا کسانی که از حضور و محبوبیت او در این عرصه خوشحال نیستند، گفتند و نوشتند که صحبت های هیراد، عذر بدتر از گناه و توجیه است. بدیع که مدتی است کمر به رسوا کردن هیراد بسته است(!) معتقد است این کار «اختلاس» در موسیقی است و مردم پول گزاف نمی دهند که سی دی بشنوند!
حالا قرار است فیلم کنسرت های هیراد توسط ارشاد بازبینی شود.  هیراد البته پس از تمامی این حاشیه ها، سه شنبه شب در برج میلاد تهران  روی سن رفت و زنده خواند و از قضا کنسرت او هم با استقبال زیادی از سوی مردم روبه رو شد؛ اما در نهایت به نظر می رسد این روزها «حمید هیراد» مثل فوتبالیست معروفی شده که از متن به حاشیه رفته و ادامه این مسیر شاید جز ناکامی نخواهد بود. بار قبلی شاعربودنش زیر سوال رفت و این بار خواننده بودنش هم زیر سوال رفته است!
نویسنده : سارا بهرامی