روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

حاشیه‌نوشتی بر یک جشن به‌ مناسبت روز خبرنگار؛

همه حرف زدند، الا خبرنگاران!

کد خبر : 7590
۱۳۹۷/۰۵/۱۹ - ۱۵:۲۳
جشن روز «خبرنگار» بود، اما ندیدیم خبرنگاری حرف بزند! طبق معمول میکروفون دست مسئولان بود؛ آن هم مسئولانی که هر روز و به اندازه کافی تریبون و میکروفون در اختیارشان هست که حرف بزنند، رزومه کاری ارائه بدهند و از مشکلات سخن بگویند.
حتی در جشن روز خبرنگار هم مسئولان حرف زدند. نوبت به هیچ خبرنگاری نرسید تا بتواند صدای گلایه‌ها و کمبودها را به گوش معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد که میهمان ویژه این مراسم بود، برساند. درعوض تریبون را به «سلطانی‌فر» دادند تا همان حرف‌های همیشگی را بشنویم اینکه کار خبرنگارها سخت است، مسئولیت‌شان سنگین است و بعد هم ارائه یکسری آمار و ارقام. آقای معاون در بیشتر عکس‌ها حتی لبخند هم به لب ندارد! معلوم نیست چرا ولی انگار خیلی هم سرحال نبود و تمایلی به مصاحبه یا گفت و گو با خبرنگاران نداشت.
«محمد سلطانی‌فر» در ابتدای صحبت‌های خود از شهید «محمود صارمی» و هفت تن از همراهانش که به دست طالبان شهید شدند، یاد کرد و گفت: روز خبرنگار صرفا روز خبرنگار نیست، روز تمام کسانی است که در راستای خبر به فعالیت می‌پردازند.
بعد درباره تفاوت روزنامه‌نگاری مدرن و قدیمی، حرف زد: «در گذشته روزنامه‌نگاری کار دشواری نبود. درست است که تکنولوژی به کمک آمده است، اما روزنامه نگاران اکنون وظیفه سنگین‌تری دارند. در گذشته با یک قلم و کاغذ کار خبری می‌کردیم، منابع خبری محدود بودند و این موضوع کارمان را راحت می‌کرد؛ اما در روزنامه‌نگاری امروز، بیش از 6 هزار پایگاه خبری، خبر تولید می‌کند که به دو هزار و سیصد تا، مجوز داده‌ایم.»
به گفته سلطانی فر امروز سایت‌های خبری از مرز یک میلیارد عبور کرده و تعداد کسانی که در دنیا خبر تولید می‌کنند به سه و نیم میلیارد نفر رسیده است؛ سه میلیارد نفر با تلفن همراه خبر تولید می‌کنند و بیش از چهل میلیون نفر در کشورما نیز با تلفن همراه به تولید خبر می‌پردازند و شهروند خبرنگار هستند؛ همه این مسائل در مجموع موجب شده تا کار در حوزه رسانه‌های جدید بسیار سخت باشد.
سلطانی‌فر گفت: خبرنگاران باید در وهله نخست بتوانند اخبار صحیح را از اخبار جعلی تشخیص دهند که این کار بسیار دشواری است. اما فقط نباید به معایب شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد، بلکه شبکه‌های اجتماعی دنیایی از اطلاعات و امکانات است. امروز دنیای خبر وظیفه سخت‌تری را بر دوش خبرنگاران گذاشته است، اگر بتوانیم اخبار درست را مخابره کنیم، این مسئولیت را به خوبی انجام داده‌ایم. امیدوارم بتوانیم از این وضعیت پرفشار رها شویم و به کمک خبرنگاران، امید را به جامعه تزریق کنیم.
                                                             
مدیرکل ارشاد استان هم از سخنرانان این مراسم بود. انصاری که حتی به اندازه ارزانی و قطبی هم با خبرنگاران استان نشست و برخاست ندارد و به نظر می رسد چندان در جریان ریز مشکلات رسانه های استانی نیست، در جشن روز خبرنگار از تدوین دانشنامه روزنامه نگاران خبر داد و گفت: جلد اول دانشنامه روزنامه‌نگاران درباره مدیران رسانه‌ها تا قبل از انقلاب بود، جلد دوم درباره مدیران رسانه‌ها از بعد انقلاب تا سال ۹۵ نوشته شده و جلد سوم نیز درباره خبرنگاران تدوین می‌شود.
انصاری از شهید صارمی یاد کرد . (کلا در طول سال همین یک روز از این شهید یاد می شود!) درباره نقش مهم رسانه‌ها و مطبوعات در توسعه هر شهر و کشوری سخن گفت و تاکید کرد: «اینکه یک روز به نام خبرنگار ثبت شده، بهانه ای است تا از این عزیزان در کنار خانواده هایشان تقدیر شود.» اما نگفت چرا اداره ارشاد استان همین یک روز به یاد خبرنگاران می افتد.
انصاری گفت : آمار نشان می‌دهد که قریب به ۳۵۰ خبرنگار پرتلاش در استان اصفهان فعالیت دارند و نزدیک به ۲۵۰ نفر آن‌ها عضو خانه مطبوعات هستند.
                                                              
اما «محسن مهرعلیزاده» استاندار اصفهان که معمولا در مواجهه با خبرنگاران خوشروست و لبخند به لب دارد و این روزها هم شایعاتی درباره خداحافظی زودهنگام او با اصفهانی‌ها شنیده می شود، در این مراسم از اساسی‌ترین مایه‌های زنده بودن که به تعبیر او؛ امید، دموکراسی و حق مردم که گردش آزاد اطلاعات است، سخن گفت.
استاندار اصفهان گفت: روح خبرنگاری با رعایت حقوق مردم، حاکمیت، دولت و ...، همچنین رعایت عدالت و اعتدال باید همراه باشد و از افراط و تفریط پرهیز کرده و بتواند خود را حفظ کند. هر مسئول در جایگاه خود اگر مرتکب خطایی شود، در حوزه خود تاثیر می‌گذارد؛ اما خبرنگاران در تمام ابعاد مسئولیت دارند و باید بسیار مراقب باشند؛ زیرا خبرنگاری شغل بسیار حساسی است.
مهرعلیزاده درنهایت یک چهره سیاسی است و نمی تواند از دنیای سیاست به دور باشد. حرف از «ترامپ» زد و او را فردی «غیرنرمال» دانست که ما اسیرش شده‌ایم و حرف‌های غیر معقولش کار ما را دچار ایراد و اشکال می‌کند.
                                                                                           
«قدرت‌ا... نوروزی» شهردار اصفهان هم در این مراسم حضور داشت که تلفظ واژه «مصاحبه» توسط او که چندین بار تکرار شد و خنده خودش و حضار را هم به دنبال داشت، از حاشیه‌های جالب جشن بود. شهردار البته کمی عجله داشت و قرار بود به مشهد برود تا در جلسه شهرداران کلانشهرها شرکت کند.
«امیراحمد زندآور» مدیرخانه مطبوعات استان که عضو شورای شهر هم هست، ابراز امیدواری کرد که با برگزاری این جشن از خستگی خبرنگارانی که در طول سال به فعالیت خبری می‌پردازند، کاسته شود.
به گفته زندآور؛ شهرداری به همراه ادارات استانداری، ذوب آهن، فولاد مبارکه، بهزیستی، نیروی انتظامی، میراث فرهنگی، شورای شهر و بسیاری اداره‌ها در برگزاری این مراسم همکاری داشتند.
قسمت شام دادن با آن وضعیت عجیب و غریب، در شان خبرنگاران نبود. درست مثل جشنی که برای خبرنگار گرفته می‌شود، اما هیچ خبرنگاری در آن حرف نمی‌زند و فقط باید بنشیند و گوش بدهد؛  مثل کاری که در تمام طول سال در مصاحبه‌ها و گفت‌وگوها انجام می دهد و حتی گاهی حق به چالش کشیدن هم ندارد! ما خیلی وقت‌ها «مرتضی حیدری» هستیم در برابر «رییس جمهور»!
نویسنده : سارا بهرامی