روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

عملیات اعجاب انگیز ناسا ؛

سریع‌ترین شیء ساخته دست بشر به سمت خورشید پرتاب شد

کد خبر : 7599
۱۳۹۷/۰۵/۲۰ - ۱۳:۵۸
ناسا روز گذشته کاوشگر خورشیدی «پارکر» را به سمت تاج خورشید فرستاد.کاوشگرخورشیدی «پارکر» در ساعت ۱۲:۰۳ ظهر دیروز به فضا پرتاب شد. این فضاپیما به نزدیک‌ترین فاصله بشر به خورشید خواهد رسید.
این کاوشگر که به اندازه یک ماشین کوچک است، از ایستگاه پرتاب نیروی هوایی کیپ کاناورال در فلوریدا، سوار بر یک موشک سنگین «دلتا IV » اتحادیه پرتاب‌های آمریکا به سمت خورشید پرتاب خواهد شد. پارکر مستقیما به سمت خورشید خواهد رفت و به فاصله 6 میلیون کیلومتری از سطح خورشید خواهد رسید. برای رسیدن به خورشید، پارکر نیاز دارد به سرعت از زمین جدا شود. از این رو، از موشک قدرتمند «دلتا» که پس از موشک «فالکون هوی» شرکت اسپیس‌ایکس، دومین موشک قدرتمند دنیاست، استفاده می‌شود.
این ماموریت ۲۴ بار مدار را طی می‌کند که طی هفت سال انجام می‌شود و به تدریج فضاپیما به خورشید نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود. مقامات ناسا می‌گویند: نهایتا در نزدیک‌ترین نقطه ممکن در سال ۲۰۲۵، کاوشگر خورشیدی پارکر به 6 میلیون کیلومتری سطح خورشید خواهد رسید؛ این فاصله به حدی نزدیک است که در واقع در اتمسفر فوق‌العاده داغ خورشید به نام تاج خورشیدی«کرونا» پرواز خواهد کرد.
این فضاپیما به لطف تلاش چندین ساله مهندسان برای طراحی یک سپر حرارتی قدرتمند، طی سال‌های ماموریت خود در گرمای فوق‌العاده زیاد اتمسفر خورشید زنده می‌ماند. این سپر نه تنها وزن زیادی به فضاپیما اضافه نمی‌کند، بلکه ابزار تعبیه شده روی فضاپیما را در محدوده دمای ۳۰ درجه سانتی‌گراد نگه می‌دارد.
سفینه پارکر برای حل ۳ راز علمی اصلی درباره خورشید به کار گرفته می‌شود.
 چرا جو خورشید داغ‌تر از سطح خورشید می‌شود؟
 شراره‌های خورشیدی حاوی ذرات باردار که در فضا منتشر می‌شوند، چگونه متولد می‌شوند؟
 چه چیزی موجب انفجارهای غول‌پیکری می‌شود که دانشمندان آن را «خروج جرم از تاج خورشیدی» می‌نامند؟
راز اصلی که سفینه‌ پارکر به دنبال کشف آن است، در مورد تاج خورشیدی است. دمای تاج خورشیدی، بسیار بیشتر از سطح آن است که در تضاد قوانین طبیعی است. اگر خورشید را آتشی فرض کنیم، با دور شدن از آن به‌جای کاهش دما، دما افزایش پیدا می‌کند. با اینکه ۶۰ سال از اندازه‌گیری این دما می‌گذرد، اما هنوز نتوانسته‌ایم پاسخی برای این معما پیدا کنیم. «لیکا گوهاتاکورتا» دانشمند ناسا که در این پروژه حضور داشت، در سال ۲۰۰۸ طی یک بیانیه‌ای اعلام کرد: پاسخ این معماها در تاج خورشید است. کاوشگر پارکر باید وارد آن شوند.
این کاوشگر تا مهرماه به سطح خورشید خواهد رسید و تا هفت سال آن‌ را از فاصله‌ ۶ میلیون کیلومتری، مطالعه خواهد کرد.
 فضاپیمای پارکر ۲۷ بار به دور خورشید خواهد چرخید و در این مدت هفت بار از نیروی گرانشی «سیاره‌ زهره» کمک خواهد گرفت.
این کاوشگر با اندازه‌گیری‌ها و تصویربرداری‌ها، دانش ما را نسبت به لایه‌‌‌ی بالایی هلیوسفر خورشید و تکامل بادهای خورشیدی، افزایش خواهد داد.
توضیحاتی در مورد ناسا
اداره کل ملی هوانوردی و فضا، یک سازمان مستقل در شاخه اجرایی حکومت فدرال ایالات متحده آمریکاست که مسئولیت برنامه‌ریزی در حوزه‌های برنامه فضایی کشوری و تحقیقات مکانیک پرواز و هوافضا را برعهده دارد.
در زمان جنگ سرد و پس از پرتاب ماهواره « اسپوتنیک-۱» توسط اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی به فضا، آمریکا به فکر ایجاد سازمان فضایی ملی خود افتاد و ناسا در ۲۹ ژوئیه ۱۹۵۸ با امضای رییس‌جمهور وقت «دوایت آیزنهاور» جای کمیته رایزنی ملی هوانوردی آمریکا را گرفت و بنیادگذاری‌شد.
«توماس کیت گلنان» به عنوان نخستین مدیر ناسا و «هیو لاتیمر درایدن» به عنوان معاون او برگزیده‌شد و فعالیت رسمی ناسا از یک اکتبر ۱۹۵۸ آغاز شد. نخستین ماهواره فضایی ناسا نیز «اکسپلورر ۱» بود.
ناسا کار خود را با «نورث امریکن ایکس-۱۵ » آغاز کرد و هشت خلبان در این پروژه توانستند خود را به زیر مدار زمین برسانند.
در ۱۲ آوریل ۱۹۶۲، «یوری گاگارین» اهل شوروی با فضاپیمای «وستوک-۱» به فضا پرتاب‌ و تبدیل به نخستین انسان فضانورد جهان شد.
حدود یک ماه بعد در پنجم مه، «آلن شپارد» با «مرکوری رادستون ۳»، به فضا پرتاب و تبدیل به نخستین فضانورد آمریکایی شد.
در ۲۰ فوریه ۱۹۶۲، «جان گلن» با «مرکوری-اطلس ۶ » به فضا پرتاب‌شد و در کمتر از پنج ساعت، سه بار پیرامون کره زمین گردید و تبدیل به نخستین آمریکایی شد که پیرامون زمین می‌گردد. پروژه «جمینا» نیز دستاوردهایی مانند نخستین مانور مداری، اتصال و پهلوگیری فضاپیما و نخستین راهپیمایی فضایی آمریکا به همراه داشت.
نویسنده : زاینده رود