روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

گزارش جنجالی یک سایت خبری درباره میزان تیراژ روزنامه‌های سراسری کشور، خبرسازشد؛

چه می کنه این یارانه!

کد خبر : 7615
۱۳۹۷/۰۵/۲۱ - ۱۵:۲۷
یک گزارش جنجالی که البته صحت و سقم اطلاعات آن مورد تردید قرار گرفته ، در یکی دو روز گذشته حسابی خبرساز شد. «انصاف نیوز» گزارشی از تعداد تیراژ روزنامه‌های کشور منتشر کرد که آمار و ارقام مطرح شده در این گزارش جالب توجه به نظر می رسید. طبق ادعای این روزنامه، برخی روزنامه ها در روز فقط 20 تا 30 نسخه منتشر می کنند!
این خبرگزاری مدعی است به آماری رسمی و حدودی درباره تیراژ  اغلب روزنامه های کشور دست پیدا کرده است. طبق همین گزارش که سر و صدای زیادی هم به پا کرده؛ روزنامه‌ همشهری به عنوان پرتیراژترین روزنامه که وابسته به شهرداری تهران است، حدود ۱۸۰ هزار نسخه در روز منتشر می‌شود که حدود ۴۵ درصد  برگشتی دارد. (این روزنامه زمانی بالای ۵۰۰ هزار نسخه در روز منتشر می‌شد.)
روزنامه‌ «جام جم» وابسته به صداوسیما حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار نسخه در روز منتشر می‌شود.
روزنامه‌ «ایران» وابسته به دولت روزانه حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار نسخه تیراژ دارد.
روزنامه‌ «خبر ورزشی» پرتیراژترین روزنامه‌ ورزشی، ۳۶ هزار نسخه چاپ می‌شود که ۴۵ تا ۵۵ درصد، برگشتی است.
روزنامه‌ «دنیای اقتصاد» که برترین برند مطبوعات اقتصادی است، حدود ۲۹ هزار نسخه منتشر می‌شود، با حدود 50درصد برگشتی.
تیراژ روزنامه‌ «شرق» هم به ۷۸۰۰ نسخه رسیده است که ۵۰ درصد آن برمی‌گردد.
روزنامه‌ «اعتماد» حدود ۷۰۰۰ نسخه منتشر می‌شود که حدود ۱۵۰۰ نسخه از آن در مجلس به صورت رایگان توزیع می‌شود. مدیر مسئول این روزنامه، الیاس حضرتی، نماینده‌ مردم تهران در مجلس است. این روزنامه حدود 60 درصد برگشتی دارد.
روزنامه‌ «جوان» هم حدود ۷۰۰۰ نسخه تیراژ دارد که ۲۵۰۰ نسخه از آن به موسسات ارسال می‌شود و روی دکه ۶۰ تا ۷۰ درصد برگشتی دارد.
روزنامه «آفتاب یزد» حدود ۷۰۰۰ نسخه منتشر می‌شود با ۵۰ درصد برگشتی و ۱۵۰۰ نسخه از آن به موسسات ارسال می‌شود.
روزنامه‌ «آرمان» حدود ۶۰۰۰ نسخه چاپ می‌شود که ۶۰ تا ۷۰ درصد آن برگشتی است.
روزنامه «شهروند» حدود ۵۶۰۰ تا ۶۰۰۰ نسخه تیراژ دارد.
روزنامه‌ «کیهان» با حدود ۴۷۰۰ نسخه در روز یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های کشور است.
روزنامه‌ «سازندگی» که به تازگی در آمده و از تیم حرفه‌ای برخوردار است حدود ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ نسخه منتشر می‌شود.
روزنامه‌ «اطلاعات» با حدود ۳۰۰۰ نسخه دیگر روزنامه‌ قدیمی کشور است.
روزنامه‌ «خراسان» حدود ۳۰۰۰ نسخه منتشر می‌شود که بخش قابل توجهی از آن در سه استان خراسان به فروش می‌رسد.
روزنامه های «جهان صنعت»  و «وطن امروز» هر کدام حدود ۳۰۰۰ نسخه منتشر می شوند.
روزنامه‌ «مردم سالاری» وابسته به حزب مردم سالاری حدود ۳۰۰۰ نسخه منتشر می‌شود.
روزنامه‌«پیروزی» حدود ۳۰۰۰ نسخه تیراژ دارد در حالی که زمانی ۲۰ تا ۳۰ هزار نسخه منتشر می‌شد.
روزنامه‌ «جهان اقتصاد» حدود ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ نسخه.
روزنامه‌ سیاسی «ابرار» در حدود ۲۵۰۰ نسخه.
روزنامه‌ «ابرار ورزشی» هم حدود ۲۵۰۰ نسخه.
روزنامه‌ «قدس» حدود ۲۰۰۰ نسخه منتشر می‌شود با ۵۰ درصد برگشتی.
روزنامه‌ «جمهوری اسلامی» حدود ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ نسخه تیراژ دارد.
روزنامه‌ «بانی فیلم» حدود ۱۵۰۰ نسخه در حوزه‌ سینمایی به صورت یک روز در میان منتشر می‌شود.
روزنامه‌ «بتکار» حدود ۱۰۰۰ نسخه با 50 درصد برگشتی.
روزنامه‌ «تفاهم» حدود ۱۰۰۰ نسخه.
«انصاف نیوز» نوشته که روزنامه‌های زیر هزار نسخه‌ فراوانی هم منتشر می‌شوند. مثلا روزنامه‌ سیاست روز حدود ۷۰۰ نسخه، روزنامه‌های کائنات، زمان، فناوران و کسب و کار زیر ۳۰۰ نسخه در روز منتشر می‌شوند.
برخی روزنامه‌ها هم تیراژی در حد چند نسخه دارند، مثلا روزنامه‌های بهار، تماشاگران و صاحب قلم ۲۰ تا ۳۰ نسخه منتشر می‌کنند یا روزنامه قانون که همچنان از روزنامه‌های تولیدکننده محتواست؛ این روزها نسخه‌ چاپی ندارد.
 
اما به فاصله چنددقیقه از انتشار این گزارش، سیلی از تکذیب و اعتراضات از سوی مدیران مسئول، سردبیران و خبرنگاران رسانه‌های نامبرده شده در این گزارش، در فضای مجازی و سایت‌های خبری به راه افتاد.
مدیرمسئول روزنامه‌ دنیای اقتصاد که در این گزارش عنوان شده کمتر از 25 هزار نسخه در روز دارد، مدعی شد که این روزنامه در حال حاضر ۴۳ هزار نسخه تیراژ دارد و جالب اینکه روابط عمومی این روزنامه هم در واکنش به این گزارش آمار متفاوت تری داده و گفته تیراژ دنیای اقتصاد بین 50 تا 55 هزار نسخه در روز متغیر است و برگشتی آن کمتر از ده درصد است.
مدیرمسئول روزنامه‌ شرق هم گفت که این روزنامه در حال حاضر ۱۸ هزار نسخه تیراژ  دارد در حالی که در گزارش «انصاف نیوز» عنوان شده که «شرق» کمتر از 10 هزار نسخه تیراژ دارد.
یکی از مدیران روزنامه «خراسان» هم با تکذیب آمار اعلام شده در «انصاف نیوز» نوشت: «تیراژ این روزنامه به خاطر نفوذ خاص در شرق کشور به مراتب بالاتر از رقم ذکرشده است. ما 60 هزار تیراژ واقعی داریم با 3 درصد برگشتی. اگر کسی در مشهد باشد و فقط به آگهی های خراسان نگاه کند، این را می فهمد. روزنامه‌ای با 3 هزار تیراژ آیا می تواند 64 صفحه نیازمندی منتشر کند و اکثر صفحاتش آگهی داشته باشد؟»
ایمان بیک، سردبیر روزنامه «فناوران اطلاعات» هم در واکنش به این گزارش نوشت: متاسفانه مطلب انصاف نیوز که تیراژ فناوران اطلاعات را زیر 300 نسخه ذکر کرده، دروغ است . فناوران اطلاعات حتی در این روزها که نه کاغذ هست و نه آگهی، به زیر 2 هزار نسخه نیامده است. تعداد مشترکان به علاوه تعداد ارسالی به شهرستان به اضافه تحویلی به توزیع تهران قابل تحقیق بوده که دوستان با انصاف مان زحمت بررسی به خود نداده اند.
یکی از اعضای تحریریه روزنامه «قانون» هم نوشته که «در گزارش انصاف نیوز آمده که روزنامه قانون نسخه چاپی ندارد! احتمالا خبرنگار انصاف نیوز بعد از اینکه چاپخانه روزنامه در اردیبهشت عوض شد، نتوانسته است چاپخانه جدید را پیدا کند یا از آن استعلام بگیرد و این گونه نوشته است!»
 
اما چرا آمار تیراژ برای مسئولان رسانه ها مهم است؟ عباس عبدی، رییس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران در واکنش به اینکه «آمار برخی از روزنامه‌ها غیر شفاف و غیر واقعی است و بر اساس این آمار یارانه و تبلیغات می‌گیرند»  گفته: «متاسفانه از گذشته چنین مواردی بوده است. مطبوعات که باید منادی شفافیت باشند، بهتر است پیشگام این شعار شوند. به نظرم برای رفع ابهام بهتر است کارگروهی مستقل از مدیران دولتی و دست‌اندرکاران مطبوعات تشکیل شود و گزارشی معتبر در این‌باره تهیه و منتشر کنند و مبنای رفتارهای بعدی ارشاد قرار گیرد.»
عبدی می گوید این آتش از خرمن «رانت» و «یارانه» بلند می‌شود و این دو باید حذف شوند و مطبوعات به شکل دیگری حمایت شوند. عبدی البته نمی گوید به چه شکلی باید حمایت شوند!
در گذشته ناظرانی از طرف وزارت ارشاد در زمان چاپ بر تیراژ روزنامه ها نظارت داشتند و امکان این که تیراژ کمتر از مقدار اعلام شده باشد، پایین بود. روزنامه‌ها هم در سال‌هایی موظف بودند که تیراژ را در شناسنامه‌روزنامه درج کنند؛ اما حالا دیگر این اتفاق نمی‌افتد.
علت حساسیت بر تیراژ  این است که در حال حاضر اگر روزنامه‌ای تیراژ خود را ۲۰ هزار نسخه در روز اعلام کند، به همین اندازه کاغذ با ارز دولتی خواهد گرفت؛ نکته‌ای که عباس عبدی هم به آن اشاره دارد. «انصاف نیوز» می نویسد که برخی چاپخانه‌ها در زد و بند با مطبوعات، عدد بسیار متفاوتی را با رقم واقعی به وزارت ارشاد اعلام می‌کنند؛ عددهایی ساختگی که مبنای «یارانه» و «تبلیغات» قرار می‌گیرند.
نویسنده : سارا بهرامی