روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

شانس آوردیم کنسرت خیابانی در لس آنجلس برگزار نمی شود؛

مردم فقیر! بفرمایید کیش

کد خبر : 7625
۱۳۹۷/۰۵/۲۲ - ۱۴:۵۱
شاید فکر می کرد خیابان تنها مسیری است که باقی مانده، راهی به مقصد فراموشی، جایی برای دیدار بی واسطه، بی دیوار و بی فیلتر. همین شد که اعلام کرد در اعتراض به شرایط ناخوش اقتصادی کشور و برای همدردی با مردمی که از تنگدستی و گرانی به ستوه آمده اند، کنسرت خیابانی برگزار می کند.
در همین راستا پروژه عظیم «سیمرغ» را هم لغو کرد؛ اقدامی که به مذاق عده ای از اهالی موسیقی  و هنر خوش آمد و باعث شد تا با او همراه شوند. از «سیروان» و «زانیار» و «امیرعباس گلاب» گرفته تا «فرزاد فرزین» و «مهدی یراحی» اعلام کردند که آنها هم کنسرت خیابانی برگزار خواهند کرد. انگار هنرمندانِ عادت کرده به سن های رنگین و صحنه های پول‌ساز هم فهمیدند که باید به مردم پیوند بخورند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اما گفت باید مراقب بود این حرکت به ضد خودش تبدیل نشود؛ موضعی که حکم «ولی افتاد مشکل‌ها» را داشت و نشان می‌داد برگزاری کنسرت خیابانی حتی برای موسیقی سنتی و چهره‌ای کم‌حاشیه از جنس همایون شجریان و با هدف همراهی با مردم و افزایش روحیه عمومی در این شرایط هم ساده نیست!
کمی بعد اما این حرکت هم با حاشیه هایی همراه شد. سیروان خسروی که یک ماه پیش تصمیم گرفت در اعتراض به مشکلات معیشتی مردم، 12 سانس کنسرت خود را که حداقل  20 هزار نفر مخاطب می توانست داشته باشد و درآمد خوبی هم نصیبش می کرد، لغو کند. 150 میلیون تومان هم خسارت داد  و در اینستاگرامش نوشت: «شرفم را به منافع شخصى خود نمی فروشم.»
این بار اما سیروان که اعلام کرده بود حاضر است کنسرت خیابانی بگذارد، ناگهان از تصمیمش منصرف شد و در پستی اینستاگرامی نوشت: «دو ماه پیش تور کنسرت‌هاى تابستونى خودمو لغو کردم، با این دیدگاه که توى اون شرایط بد اقتصادى، پدرى به دلیل نداشتن قدرت خرید بلیت شرمنده خانواده‌اش نشه. با همین دیدگاه چندروز پیش براى برگزارى کنسرت رایگان خیابونى اعلام آمادگى کردم که حضور در کنسرت هزینه‌اى رو به خانواده‌ها تحمیل نکنه؛ اما الان شرایط به شکلیه که کنسرت گذاشتن من و حتى کل خوانندگان جهان، اختصاص بخشى از درآمد کنسرت‌ها به امور خیریه، خرید آب معدنى براى آبادان و خرمشهر، فرستادن کانکس و پتو و دارو به کرمانشاه و ... ، تنها حکم یک قرص مسکن رو داره براى کسى که داره با سرطان دست و پنجه نرم می‌کنه، و حتى شاید نوعى نشون دادن بى تفاوتى نسبت به این درد و رنجه. به همین دلیل برگزارى کنسرت (حتى رایگان) رو در حال حاضر کارى عبث و بیهوده می‌بینم.»
                                        
این بار شنیدن یک خبر تازه از کنسرت خیابانی «همایون» شوکه مان کرد! وقتی پسر استاد آواز ایران اعلام کرد می خواهد در حمایت از مردم و برای همراهی با آنهایی که در این وانفسای شرایط اقتصادی، امکان خرید بلیت کنسرت را ندارند و برای عوض شدن روحیه مردم، کنسرت خیابانی برگزار کند، شاید هیچ کس تصورش را هم نمی کرد که قرار است این کنسرت و یا کنسرت های مشابه در کیش برگزار شود! خبری که بیشتر شبیه کمدی است اما در واقع  توافق‌نامه منطقه آزاد کیش و معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محسوب می‌شود؛ بنابراین مردم کم‌بضاعت می‌توانند به کیش سفر کنند و از کنسرت خیابانی بهره ببرند!
یعنی مردمی که حتی در تهران هم برای خرید بلیت کنسرت های خوانندگان مطرحی چون همایون به زحمت می افتند، برای تماشای کنسرت خیابانی خوانندگان باید هزینه کنند و به کیش بروند و آن وقت ما می مانیم و این سوال که واقعا با ما شوخی دارند یا با خودشان؟!می شد مثل «شهرام شکوهی» با برگزاری کنسرت نیم‌بها اقدامی عملی و اساسی در این راه برداشت اما اینکه بگویند کنسرت خیابانی آن هم در کیش...!در خبری که در این باره مطرح شده ، آمده که« سیدمجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمدابراهیم انصاری‌لاری، رییس سازمان منطقه آزاد کیش صبح یکشنبه، 21 مرداد در کیش تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند». در این میان، آنچه جای تامل داشت، اظهارات رییس سازمان منطقه آزاد کیش پس از امضای این تفاهم‌نامه گسترده بود که تاکید کرده بود: «تفاهم نامه سازمان منطقه آزاد کیش با معاونت امور هنری، تفاهم نامه مناسبی در پنج محور اساسی است که قدم های اجرایی آن برداشته می شود. در کنار آن، برای اجرای برنامه هایی از جمله جشنواره پیامبر مهربانی در هفته وحدت در کیش، توافق شده است. همچنین در آبان ماه و در روز کیش، کنسرت‌های موسیقی خیابانی برگزار می شود و جشنواره موسیقی پاپ نیز برنامه ریزی خواهدشد.»
و آن وقت این سوال پیش می آید، در شرایطی که افکارعمومی منتظر صدور مجوز نخستین کنسرت‌های خیابانی در تهران هستند، چنین تفاهمی چه معنایی دارد؟ آیا باید هنرمندان به کیش بیایند و برای مردم فقیری که برای تفریح به هتل‌های کیش آمده‌اند زیر آفتاب سوزان کیش اجرا کنند؟! خوب شد تفاهم‌نامه‌ای مشابهی با مجموعه فرهنگی شهرداری لس آنجلس امضا نشد تا مردم کم‌بضاعت دو روز و سه شب سالن لس آنجلس باشند و نخستین کنسرت خیابانی تهران در لس‌آنجلس برگزار نشد!