روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

مدیرکل میراث فرهنگی استان از افزایش حضور گردشگران عراقی در اصفهان خبر داده است:

لطفا مواظب باشید!

کد خبر : 7737
۱۳۹۷/۰۶/۰۲ - ۱۶:۰۹
در حالی که ایرانی ها آماده سفر به کربلای معلی در ایام اربعین می شوند و طبق آمار ارائه شده از سوی مسئولان، سالانه میلیون ها زائر ایرانی در ایام اربعین وارد کشور عراق می شوند و عراق هم حاضر نیست روادید را حذف کند، حالا خبر رسیده که در اتفاقی قابل تامل و توجه، روزانه بر تعداد عراقی هایی که به منظور زیارت و سیاحت وارد ایران می شوند، افزوده می شود.
مسئولان ستاد اربعین کشورمان از چندی پیش اعلام کردند که نرخ صدور ویزای اربعین با نرخ رسمی ارز دولتی محاسبه می شود و زائران نگران هزینه های این سفر معنوی نباشند. از سویی اعلام شد امسال مبلغ ده دلار نیز به عنوان هزینه ورودی زائران به کشور عراق از سوی دولت این کشور به هزینه های سفر اربعین اضافه شده که با رایزنی های صورت گرفته قرار شده این مبلغ به یک دلار برای ایرانی ها کاهش پیدا کند. از سوی دیگر رسانه های عراقی اخیرا به نقل از «العبادی» اعلام کردند که دولت عراق درصدد کاهش هزینه ها برای زائران اربعین به ویژه زائران ایرانی است. هرچند این خبر در میان تایید و تکذیب های زیاد گم شد و سخنان نخست وزیر این کشور درباره همراهی با آمریکا در تحریم ها علیه ایران اجازه نداد بیش از این پررنگ شود؛ اما این روزها خبرهای جالب تری هم به گوش می رسد. فریدون اللهیاری ، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان از افزایش حضور گردشگران عراقی در اصفهان خبر داده و گفته: به دلیل نوسانات نرخ ارز و کاهش ارزش ریال، حضور گردشگران عراقی در اصفهان به شدت افزایش یافته است.
اللهیاری می گوید: «نوع گردشگران شهر اصفهان تغییر کرده و به دلیل نوسانات نرخ ارز و کاهش ارزش ریال، حضور گردشگران عراقی در اصفهان به شدت افزایش یافته است. در حال حاضر مردم اصفهان با گذری از اماکن تاریخی و دیدنی شهر اصفهان متوجه حضور چشمگیر گردشگران عراقی خواهند شد.»
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: بیشتر عراقی‌هایی که به اصفهان سفر می‌کنند به اقامت در خانه‌های استیجاری تمایل دارند و در آمارگیری گردشگری اصفهان محاسبه نمی‌شوند.
به گفته اللهیاری؛ عراقی‌ها برای زیارت حرم امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) به ایران سفر می‌کنند که در کنار آن سری هم به شهرهای توریستی ایران از جمله اصفهان می‌زنند.
این خبر را در کنار خبر پرسرو صدایی بگذارید که مسئولان استان خراسان در روزهای گذشته اعلام کردند. مسئولان این استان اعلام می‌کنند که «افزایش نرخ ارز، سبب ارزان‌ترشدن هزینه خدمات گردشگری برای زائران خارجی» شده، و آنان بیشتر به مشهد سفر می‌کنند. این افزایش از سوی معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم تایید ‌شد: «به‌علت کاهش ارزش ریال، ورود گردشگر از عراق ۹۰ درصد رشد داشته است».
پیرو اعلام این خبر، «خبرآنلاین» اخیرا گزارشی منتشر کرد که سر و صدای زیادی هم به پا کرد. در قسمتی از این گزارش آمده است: « امروز معضلات حضور گردشگران عرب -به‌صورت مشخص مردان مجرد عراقی یا مردان عراقی که بدون خانواده/مجردی به مشهد می‌آیند- در این کلان‌شهر مذهبی قابل انکار نیست و صرفا ممکن است اختلاف نظر بر سر میزان و گستردگی آن باشد. کار به جایی رسیده که این زائران بعضا به شرط حضور بانویی برای ازدواج موقت، محل اسکان را انتخاب می‌کنند و مشاغلی هم پیرامون این بده-بستان شکل گرفته است...» در قسمت دیگری از این گزارش نیز اینچنین آمده است: «به لحاظ شرعی و قانونی، بانوی مسلمان نمى‌‏تواند به عقد دائم یا انقطاعی/موقت مرد کافر -چه کتاب (مانند مسیحی) و چه غیرکتابی (مثل بودایی)- درآید. پیامد این گزاره شرعی- قانونی، در شهرهایی مانند تبریز، شیراز و اصفهان که پذیرای توریست غیر مسلمان از اروپایی یا آسیایی شرقی هستند، قابل بررسی است. اما همین قانون محدودیتی برای ازدواج موقت بانوان ایرانی با گردشگران خارجی مسلمان قائل نیست...» اگر پیش از این سفر عراقی ها و به طور کلی اعراب به ایران بیشتر هدف زیارتی داشت و قم و مشهد مقصد عمده این دسته از گردشگران و زائران عربی بود؛ اما حالا با کاهش ارزش تومان، وضعیت دیگری در حال رقم خوردن است. حالا شهرهای مختلف ایران مقصد شمار زیادی از گردشگران عراقی در فصل تابستان شده و آن طور که مقامات محلی عراق اعلام کرده‌اند روزانه 10 هزار عراقی از طریق گذرگاه زرباطیه وارد ایران می‌شوند.
گردشگرانی که به نظر می رسد قصد دارند با یک تیر دو نشان بزنند و به قول شاعر: چه خوش بود که بر آید به یک کرشمه دو کار / زیارت شه عبدالعظیم و دیدن یار!آمار و ارقام هایی که اعلام می شود، کمی نگران کننده است به ویژه وقتی خبر می رسد برخی از اعراب در ایران تجارت های غیراخلاقی به راه انداخته اند. شاید بهتر است مسئولان استان ما هم حواس شان بیشتر جمع باشد! اصفهان شهر زیارتی نیست و قطعا مقصد سیاحتی مسافران خارجی محسوب می شود؛ اما به هرحال بهتر است مواظب باشیم تا اتفاقات تلخی که گفته می شود در حاشیه حضور برخی اعراب در شهرهای زیارتی ایران در حال رخ دادن است، مبادا در اصفهان ما نیز تکرار شود.
نویسنده : زینب ذاکر