روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

کلینیک نازایی و ناباروری اصفهان ، افتخاری دیگر در نصف جهان

کد خبر : 7743
۱۳۹۷/۰۶/۰۳ - ۱۲:۲۳
روز اول شهریورماه ، به پاس بزرگداشت ابوعلی سینا، ستاره پرفروغ عرصه طب در ایران ، روز پزشک نامیده شده است. در دنیای امروز کمتر ملتی است که به مفاخر گذشته خود توجه نکند زیرا یکی از علائم حیات و زنده بودن ملت ها توجه داشتن به مفاخر گذشته فلسفی، علمی، فرهنگی، ادبی، سیاسی، اجتماعی و ملی آنهاست که با وجود سیر زمان و وقوع حوادث نا گوار با هزاران خون دل برای آیندگان به میراث گذ اشته‏ شده که باید آن را گرامی داشت و در جهت بارور کردن آن تلاش کرد.
به همین مناسبت برآن شدیم تا مصاحبه ای بایکی از پزشکان حاذق عصر حاضر که باعث افتخار ایران و به خصوص استان اصفهان در زمینه باروری و ناباروری است و خدمات شایانی را به زوج هایی که در حسرت در آغوش کشیدن فرزند ، درد و رنج فراوانی را متحمل شده اند، داشته باشیم . او یکی از پایه گذاران مرکزتخصصی باروری و ناباروری استان اصفهان است ؛ این مرکز نه تنها پذیرای زوج های نابارور اصفهانی است بلکه مراجعاتی از سراسر کشور، کشورهای عربی و حاشیه خلیج فارس و البته کشورهای اروپایی دارد و جزو آن دست از مراکز ناباروری است که اغلب خدمات مربوط به این مشکل از تزریق مستقیم اسپرم به داخل تخمک و انتقال به داخل رحم(ICSI) گرفته تا اهدای جنین و اجاره رحم هم در این مرکز صورت می گیرد. حدود 26 سال از خدمت رسانی این مرکز می گذرد و روزانه پذیرای بیش از صدها زوج نابارور است.
دکتر سید اسداله کلانتری، متخصص زنان و نازایی در خصوص سابقه و خدمات این کلینیک گفت : مرکز باروری و ناباروری اصفهان جزو اولین مراکزدرمان ناباروری در ایران است که درسال 1372تاسیس شد  و فقط مختص زوج های نابارور اصفهانی نیست، از سراسر کشور، کشورهای عربی خلیج فارس و زوج هایی از کشورهای اروپایی به این مرکز مراجعه می کنند. تعداد زیادی از این افراد ایرانیان مقیم آمریکا، سوئد و اتریش هستند که به دلیل هزینه های سنگین درمان ناباروری در این کشورها به ایران می آیند. در مرکز ناباروری خدمات از تزریق مستقیم اسپرم به داخل تخمک و انتقال به داخل رحم(ICSI)  همچنین اهدای جنین و اجاره رحم انجام می شود.میکرواینجکشن یا تزریق اسپرم داخل تخمک (ICSI ) ، بیشترین روش استفاده شده در این مرکز بویژه برای درمان ناباروری مردان است. در این روش اسپرم در محیط آزمایشگاه داخل یک تخمک تزریق و به داخل رحم منتقل شده، به دنبال آن لقاح و تقسیم سلولی انجام و جنین تشکیل می شود. شانس لقاح در این روش بین 50 تا 70 درصد و شانس جنین گذاشتن بین 30 تا 40 درصد است. البته برای درمان زوج های نابارور ابتدا از روش میکرواینجکشن استفاده می شود ، در صورت عدم موفقیت در روش میکرو از روش لقاح آزمایشگاهی و انتقال جنین به داخل رحم (IVF) استفاده می شود. فعال سازی مصنوعی تخمک نیز روشی است که با همکاری پژوهشگاه رویان و یک گروه فرانسوی به دست آمده است.یکی از افتخارات دیگر مرکز ناباروری اصفهان این است که برای اولین بار در کشور موفق به انجام روش جداسازی اسپرم بر اساس حرکت میکروفیلوئیت شده است.همچنین این مرکز از جنین های منجمد نگهداری می کند که متعلق به بیش هزاران زوج ناباروری است که پیش از این برای درمان مراجعه کرده بودند. اگر زوج ها پس از باردار شدن به این جنین های منجمد نیاز پیدا کنند یا بخواهند دوباره باردار شوند از جنین های منجمد استفاده می کنند که هم هزینه اش کمتر است و هم اینکه دیگر نیاز به بیهوش کردن مجدد مادر نیست. از هر یک هزار جنین منجمد شده حدود 300 نوزاد متولد می شوند.این مرکز همکاری نزدیکی با پژوهشگاه رویان دارد که این دو مجموعه تا کنون کارهای تحقیقاتی بزرگی به صورت مشترک انجام داده اند . مرکز باروری و ناباروری اصفهان عضوکمپین خانواده، تولید مثل و فرزندپروری هم هست.
کارگروهی پزشکان و داشتن علم و تجهیزات به روز، راز موفقیت این مرکز است
دکتر کلانتری کار گروهی پزشکان حاذق ، علم و آگاهی ، کادر درمانی و وجود تجهیزات روز دنیا را از مهم ترین عوامل توفیق این مر کز برشمرد و معتقد است که  بهترین تبلیغ برای این مرکز ، نتیجه گرفتن بیماران است چراکه این بیماران درد جسمی ندارند و این روح آنهاست که دچار ناخوشی و اندوه است ؛ بچه دار شدن آسان به نظر می رسد اما برای همه زوج ها اینطور نیست. خیلی از
 زوج ها برای باردار شدن مشکل دارند که با کمک این مرکز می توانند فرزند خود را در آغوش بگیرند و این مسئله حاکی از دانش و آگاهی ، خلاقیت و تحقیقات به روز این مرکز می باشد که بهترین نتیجه را برای ما در پی خواهد داشت و دیگر نیازی به تبلیغات محیطی و اضافه نیست .
توریسم درمانی باید در دستور کار مجلس و دولت قرار گیرد
وی با عنوان اینکه ایران در سال 95 جزو 10 کشوری است که بالاترین مقاله در این زمینه به کنفرانس های بین المللی ارسال کرده و در این عرصه صاحب نظر می باشد اظهار داشت : این کلینیک طبق آخرین علم روز دنیا در حال فعالیت است ولی متاسفانه به خاطر تبلیغات سوئی که  علیه ایران از طرف کشورهای غربی از جمله آمریکا صورت می گیرد ، ایران را کشوری توریستی خوانده و باعث شده ، ایران کشوری ناامن معرفی  شود  که این مهم  نیاز به تدابیر دولت حمایت و قانون گذاری مجلس دارد تا توریسم درمانی در سطح کشور مطرح و باعث ارز آوری و رونق اقتصادی شود ، هزینه روش IVF در ایران فقط 5 میلیون تومان است  این در حالی است که این روش در امارات متحده عربی 180میلیون تومان بوده  ولی اگر مسئله توریسم درمانی حل شود موجب ارتقا و سودآوری بخش درمانی کشور خواهد شد  .
پزشکان باید عاشق کار خود باشند
دکتر کلانتری در پایان ضمن تبریک زادروز ابوعلی سینا به جامعه پزشکی به  پزشکان جوان و جویای نام توصیه کرد که عاشقانه طبابت کنند و به بیمار به چشم مشتری و کسب درآمد نگاه نکنند چه بسا وقتی با مطالعه و به روز شدن علم و آگاهی با بیماران مواجه شوند قطعا بیماران این دلسوزی و توجه پزشک خود را متوجه شده و همین موجب مراجعه بیشتر بیماران خواهد شد، رضایت و آوردن لبخند روی لب های بیماران بسیار ارزشمند است  و خدمت به خلق همان خدمت به خالق محسوب می شود.


 
***

چند بیتی از یک غزل به مناسبت روز پزشک

گرت هوای رسیدن به وصل دلدار است
بدان که راه رسیدن به دوست دشوار است
طواف کعبه ی دل،خالصانه باید کرد
که حج اکبر و اکمل ،رضای بیمار است
به نیم شب که به خوابند،مردمان دگر
برای راحت مردم،طبیب بیدار است
اساس خدمت اگر،قصد قربتی باشد
خلوص کار تو را،لطف حق خریدار است
کمر به خدمت اگر بسته ای،حلالت باد
دعای زنده دلان را،که نقد بازار است
نگاه تازه به اسرار عشق کن ، ساعی
به کار طب ،اگرت بوعلی جلودار است

( اسدکلانتری«ساعی» )
 
نویسنده : حدیث زاهدی