روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

«برنده باش» و شوآفی که تبلیغ بریزو بپاش می کند؛

باریکلا مرد دست طلا، باریکلا

کد خبر : 7746
۱۳۹۷/۰۶/۰۳ - ۱۶:۳۹
«نام کوچکترین سوره قرآن چیست؟» سوالی بسیار ساده که یک بچه دبستانی یا حتی کودک خردسالی که به مهد می رود آن هم در کشوری که ام القرای جهان اسلام است، می تواند به آن پاسخ بدهد اما در مسابقه ای که با کلی بریز و بپاش و سرو صدا و تبلیغات روی آنتن رفته، شرکت کننده از میان چهارگزینه ای که در پاسخ به این سوال مطرح شده، با شک و تردید یک گزینه را انتخاب می کند و برای صحیح بودن پاسخش، زیرلب دعا می خواند!
«برنده باش» نام برنامه ای است که چندهفته ای است روی آنتن رفته است. یک مسابقه تلویزیونی با اجرای سوپراستار سینما «محمدرضا گلزار» که گفته می شود بابت اجرای این مسابقه دستمزدی میلیاردی دریافت کرده است. این مسابقه تلویزیونی از همان اولین قسمت با حاشیه های مختلفی روبرو شد. مسابقه ای که دست اندرکارانش و از جمله گلزار مدعی هستند با هدف ترویج کتابخوانی تولید شده اما آن چه در این چندقسمت ما دیده ایم، این است که یک فرد با کمترین اطلاعات عمومی یا بهتر است بگوییم کسی که در عمرش شاید حتی یک کتاب هم نخوانده، می تواند به راحتی تا مرز دریافت 30 میلیون تومان پیش برود!  در واقع آن چه در «برنده باش» تبلیغ می‌شود پول‌هایی باد آورده است که شرکت کننده به دست می‌آورد آن هم بابت پاسخ دادن به سوالاتی که جواب هایی ساده و بدیهی دارد آن قدر بدیهی که گاهی دستمایه طنز و سخره کاربران شبکه های اجتماعی می شودو داستان همین جا تمام نمی شود. در هر قسمت از این مسابقه، به طور معمول 150 تا 200 میلیون تومان جایزه به شرکت کنندگان خود می دهد تا این سوال پیش بیاید که اسپانسر و یا اسپانسرهای این مسابقه بابت این برنامه چقدر سود می کنند که اینچنین حاضر به بذل و بخشش و ریخت و پاش شده اند؟  از کپی بودن  این برنامه و حتی رفتارهای تقلیدگونه مجری مثل بلندشدن و قدم زدن در استودیو و پیشنهاددادن به میهمانان برای صرف نظر از ادامه مسابقه هم که بگذریم، به آخرین قسمت پخش شده از این مسابقه می رسیم که دوچهره سینمایی را به عنوان میهمان در استودیو داشتند. «یکتا ناصر» بازیگر و همسر کارگردانش «منوچهر هادی» که از دوستان مجری هم به شمار می روند. گلزار به واسطه بازی در سریال «عاشقانه» و فیلم «رحمان 1400» که مشغول بازی در آن است، با «هادی» و «یکتا» همکاری کرده است و این همکاری و دوستی پای ناصر و همسرش را به «برنده باش» کشاند تا زوجی که در سال های اخیر با ساخت فیلم های کمدی پرفروش، به اندازه کافی شهرت و ثروت به هم زده اند، 100 میلیون تومان در یک شب از بابت حضور در «برنده باش» کسب کنند و به خانه شان برگردند! به همین راحتی در روزهایی که مردم از فشار اقتصادی و مشکلات معیشتی به تنگ آمده اند و خرید گوشت و مرغ و تخم مرغ و چندکیلو میوه برایشان مصیبت عظماست، چرا باید به همین راحتی به کسانی که به نظر می رسد کمتر دغدغه مالی دارند(اگر نگوییم اصلا ندارند) 100 میلیون تومان پیشکش کنیم؟!
 «برنده باش» تا الان به جز تیپ و ظاهر مجری و دکور و میزانسن کپی کاری شده و همین بذل و بخشش های عجیب و غریبش هیچ چیز برای تبلیغ نداشته است!
 
نویسنده : زینب ذاکر