روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

روش نگهداری از دندان کودکان

کد خبر : 7791
۱۳۹۷/۰۶/۱۰ - ۱۱:۱۴
یک دندانپزشک گفت: معمولا همزمان با رشد دندان کودکان از سن شش ماهگی، مراقبت از دندان ها باید آغاز شود.
محمد حسین حسام با اشاره به اینکه از سن شش ماهگی دندان کودک رشد می‌کند، اظهار کرد: از سن شش ماهگی کودکان، مراقبت از دندان باید شروع شود و هر شش ماه یک بار نیز باید دندان‌ها مورد معاینه قرار گیرند. دندان ها معمولا تا سن 18 سالگی تکمیل می شود ؛اما در بعضی افراد تکمیل دندان ها تا سن 25 سالگی به طول می انجامد.

وی افزود: برای مراقبت از دندان های کودکان پیشنهاد می شود که والدین به وسیله پنبه های خیس و مسواک های نرم سطح دندان کودکان را تمیز نگه دارند تا لکه های خوراکی روی دندان باقی نماند. پیشنهاد می شود اگر کودکان با شیر خشک تغذیه می شوند، شیر را شیرین نکنند چرا که وجود مواد قندی به دندان های کودک آسیب می رساند.

دکتر محمد حسین حسام اضافه کرد: معمولا در سنین کودکی از قطره های آهن به منظور افزایش آهن بدن کودکان استفاده می شود، در صورتی که برخورد قطرات این دارو با دندان کودکان علاوه بر ایجاد سیاهی در دندان ها به مرور زمان منجر به پوسیدگی نیز می شود. از این رو والدین به هنگام خوراندن این قطره ها به کودکان باید مراقب باشند که با دندان کودکان برخورد نکند.

حسام با اشاره به اینکه گاهی این پوسیدگی ها ایجاد می شود و باید کودکان به دندانپزشک مراجعه کنند، اضافه کرد: در صورت تشدید پوسیدگی در دندان اطفال باید دندان ها را «عصب کشی اطفال» کرد. در این عمل دندان شکافته می شودو عصب دندان از بین می رود سپس دندان با یکسری مواد مخصوص پر می شود.

وی ادامه داد: اگر پوسیدگی افزایش داشته باشد و عفونت در دندان ایجاد شود، این دندان دیگر قابل ترمیم نیست و دندان باید به طور سریع از دهان خارج شود. والدین باید دقت داشته باشند که رسیدن به چنین مرحله ای بدون هیچ دردی امکان پذیر است از این رو باید با دقت از دندان های کودکان مراقبت کنند.

دکتر محمد حسین حسام  با اشاره به سفیدی دندان کودکان که برای والدین مهم است، تصریح کرد: سفیدی دندان اصلا موضوع مهمی در سلامت دندان کودکان نیست. هر دندانی ممکن است رنگ های متفاوتی(از بی صفر تا آ چهار) داشته باشد و این موضوع به دلیل استفاده از آب منطقه، استفاده از فلوراید و مواد دیگر است. مهم  این است که دندان پوسیدگی نداشته باشد و روزانه تمیز شود.

حسام با اشاره به اینکه ممکن است روی دندان سفیدک زده شود، افزود: وجود چنین لکه هایی یا به دلیل ازدیاد فلوراید و با کاهش آن است و برای رفع آن باید به پزشک مراجعه شود. این لکه ها را می توان ترمیم کرد و یا آن را برداشت.

انواع روش های زیباسازی دندان

دکتر محمد حسین حسام گفت: روش های مختلفی مانند لمینت و وینر برای زیباسازی دندان وجود دارد؛ اما این روش ها بسته به نوع دندان هر فردی متفاوت است.

محمد حسین حسام با اشاره به اینکه رنگ دندان ها در سلامت آنها موثر نیست، اظهار کرد: اگر زیبایی دندان ها برای افراد مهم باشد معمولا به وسیله عمل های لمینت، وینر و عمل های زیبایی دیگر می توان به این سفیدی رسید.

وی افزود: برای رسیدن به زیبایی، چندین روش وجود دارد به عنوان مثال در یکی از روش ها خود دندان سفید می شود. به این صورت که بیمار با حضور چند جلسه ای در مطب دندانپزشکی و با قرار دادن ماده ای که منجر به سفیدی دندان می شود به سفیدی دندان می رسد.

در این روش، ماده ای روی دندان بیمار قرار گرفته و مرتبا شسته می شود پس از این قالبی تهیه شده و به بیمار داده می شود تا او در منزل نیز از این قالب استفاده کند.