روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

کسب و کارهایی که این روزها بازارشان سکه است؛

روزگار خوش فرش و کاشی!

کد خبر : 7796
۱۳۹۷/۰۶/۱۰ - ۱۵:۳۹
اقتصاد ایران در شرایط کنونی روزهای پرالتهابی را می‌گذراند؛ سایه سنگین تحریم، بی‌تدبیری‌های دولت و ناکارآمدی سیستم‌های اقتصادی و ارکان‌های صنعتی و سیاسی در کشور طی ماه‌های اخیر موجب شده تا اشتغال و بسیاری از کسب‌وکارها با چالش‌های جدی مواجه شوند.
اما در این اوضاع آشفته، کسب و کارهایی هستند که روزهای طلایی و پر رونقی را می‌گذرانند. شاید این موضوع عجیب به نظر برسد اما به‌رغم  گرانی و مشکلات ارزی و در شرایطی که بسیاری از کارگاه‌ها و کارخانه‌ها با تعطیلی و رکود مواجه هستند، روزگار برخی از کسب وکارها سکه است. در این گزارش مروری بر روزگار خوش برخی از این مشاغل داریم.
بازار داغ تولید و صادرات کاشی و سرامیک
کاشی و سرامیک به عنوان صنعتی نوپا و البته گسترده در ایران، این روزها بازار داغی دارد. اگرچه با رکود نسبی در بازار ساختمان، فروش داخلی این تولیدکنندگان چندان تعریفی ندارد اما در عوض، فروشندگان خارجی به خصوص مشتریانی از کشورهای همسایه مانند عراق، آذربایجان و ارمنستان برای خرید کاشی ایرانی صف کشیده‌اند. اگر چه فعالان این صنعت نیز با شرایط ارزی پیش آمده مشکلات اساسی برای تامین برخی از مواد اولیه خود دارند، ولی به دلیل وجود مواد اولیه اصلی در داخل و پایین بودن نرخ تمام شده کاشی در ایران، خریداران خارجی زیادی برای کاشی و سرامیک ایرانی وجود دارند و تولید همچنان در این صنعت پر رونق است. نکته قابل توجه در زمینه فروش کاشی این است که در ماه‌های اخیر، فروش داخلی این صنعت افزایش داشته اما صادرات بر اساس آمار چندان افزایشی نداشته است. نکته عجیب در این مورد این است که بنابر گفته تولیدکنندگان و بسیاری از فعالان این صنعت، برخی افراد محصولات را به قیمت داخلی می‌خرند و خود آن را صادر می‌کنند که این موضوع منجر به رشد حجم فروش داخلی و کاهش فروش صادراتی شده است؛ در حالی که واقعیت چیز دیگری است؛ زیرا با این عمل صادرات انجام می‌گیرد اما در جایی ثبت نمی شود؛ ضمن اینکه خریداران نقد از کشورهای عراق، افغانستان و کشورهای مشترک‌المنافع که اغلب مشتریان خارجی این صنعت هستند، ترجیح می دهند به جای خرید با ارز حضوری و با ریال معامله کنند.
 جولان پتروشیمی‌ها؛ خوراک ارزان و درآمد نجومی
از ابتدای سال و با تک نرخی شدن ارز و تاسیس «سامانه نیما»، حرف و حدیث‌های بسیاری در زمینه ورود ارز حاصل از صادرات مواد پتروشیمی به سامانه نیما بر سر زبان ها بود. اگر چه این صنایع درنهایت حاضر به فروش ارز خود در سامانه نیما نشدند، اما این مسئله در حالی صورت می‌گیرد که این صنایع با ارز دولتی خوراک خود را تهیه کرده و درنهایت، محصولاتشان را با نرخ آزاد به خارج صادر می‌کنند. آمارهای اعلامی گمرک ایران نشان می دهد که طی چهار ماه نخست امسال، محصولات صنایع پتروشیمی به انضمام مواد هیدروکربوری و LPG ­بیش از 9/4 میلیارد دلار و وزن 7/8 میلیون تن صادر شده که در مقایسه با دوره مشابه پارسال نشان‌دهنده رشد 14درصدی ارزش و کاهش 5/0 درصدی وزن است. همچنین آمارهای سوددهی و شاخص رشد درآمدی اغلب پتروشیمی‌ها نیز جهش‌های بالایی داشته است. این مسئله در حالی است که دولتی ها هنوز نتوانسته اند پتروشیمی‌ها را مجاب به ارائه ارز خود  در سامانه‌های دولتی کنند.
حرکت آرام اما رو به جلوی فرش دستباف
اگر چه روزگار فرش دستباف ایران چندان خوش نیست، اما در ماه های اخیر و به مدد جهش‌های ارزی و ترس از تحریم، رونق بی‌سابقه‌ای در صادرات فرش دیده می شود.
روزگاری هنر فرش دستباف ایرانی در جهان شناخته شده و زبانزد بود، اما در سال‌های تحریم میزان ورود فرش دستباف ایرانی به خاک آمریکا صفر شد؛ اما پس از «برجام»، گشایش‌های خوبی در این زمینه اتفاق افتاد که بار دیگر محموله‌های هنر- صنعت ایرانی راهی غرب شد. صادرات فرش دستباف ایرانی در حالی با رشد همراه شده که برخی، دلایل آن را افزایش نرخ دلار می‌دانند و برخی دیگر ضرب‌الاجل «ترامپ» برای بازگشت دوباره تحریم‌ها را به این موضوع بی‌ربط نمی‌دانند. آمارها نشان از رشد صادرات فرش دستباف ایران دارد. اتحادیه صادرکنندگان بر این باور است  که بازگشت تحریم‌ها، عامل اصلی رشد صادرات فرش ایرانی به خاک آمریکا بوده است.
«مرتضی عراقچی» در این‌باره به ایسنا گفت: در چند وقت گذشته تحریم‌های آمریکا در راستای ممنوعیت واردات فرش دستباف به خاک این کشور، برداشته شده بود که ترامپ با خروج از برجام مهلتی را برای بازگشت تحریم‌های آمریکا در نظر گرفته بود که تا اجرای تحریم‌های آمریکا حجم قابل‌توجهی فرش، به خاک این کشور وارد شد و این رشد صادرات فرش دستباف ایرانی به‌واسطه این اتفاق به ثبت رسیده است. نکته قابل توجه اینکه بیشترین رشد صادرات و فروش فرش دستباف، متعلق با بازارهای آمریکا بوده است.
مشاغل خانگی و حاشیه‌های امن با سود کم
مشاغل خانگی، از جمله کسب‌وکارهایی است که اگر چه قدمت زیادی در ایران دارد اما در یک دهه گذشته، به خصوص با گسترش استفاده از شبکه‌های مجازی و قابلیت‌های خوب این شبکه‌ها در زمینه فروش و تبلیغات برای افرادی که دارای کسب و کارهای خانگی هستند، موجب رونق کار آنها شده است. این نوع از فعالیت اقتصادی به خصوص در ماه های اخیر با گسترش بیکاری و تورم، به‌رغم انتظار، طرفداران بیشتری هم داشته است. حذف واسطه ها و در برخی از موارد هزینه های پایین موجب شده تا رغبت به خرید از این مشاغل در جامعه بالاتر رود؛ ضمن اینکه حکایت‌های بخش دولتی نیز در گسترش این مشاغل و رونق آنها اثرگذاری زیادی داشته است. بر اساس آمارها یک سوم مجوزهای صادره در حوزه مشاغل خانگی، مربوط به قالی‌بافی است. درحال‌حاضر صنایع دستی، پوشاک، فرش دستباف،‌ شیرینی‌پزی، پرورش کرم ابریشم، مونتاژ اسباب‌بازی، گل‌سازی، تولید گیاهان دارویی و بسته‌بندی انواع محصولات غذایی در زمره رشته‌های مشاغل خانگی به شمار می‌رود که مشتریان زیادی نیز  دارد.
 
نویسنده : مرضیه محب رسول