روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

حاشیه‌هایی از سی و یکمین جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان در اصفهان؛

خوب، آرام، باکیفیت

کد خبر : 7797
۱۳۹۷/۰۶/۱۰ - ۱۵:۴۵
جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان در اصفهان در حال برگزاری است. استقبال از فیلم‌ها فعلا «نه خیلی خوب» و «نه خیلی بد» است.
«اتاق‌تاریک» روح ا... حجازی درحال حاضر با استقبال خوبی از سوی مخاطبان اصفهانی روبه‌رو شده است. فیلمی که در سالن سینمایی «سیتی سنتر» به نمایش درآمد و «علیرضا داد» دبیر جشنواره درباره این فیلم می گوید: «موضوع نمایش امنیت روانی است. در این فیلم دست روی نکته خوبی گذاشته شده و نشان دهنده نویسنده و فیلم‌ساز دردمندی است که روی موضوع حساس جامعه پیشگیرانه برخورد می‌کند.»
 داد همچنین اضافه کرد که این موضوعی است که در کشور ما باید بیشتر به آن پرداخته شود.
«روح ا... حجازی» کارگردان فیلم هم می گوید که ایده ساخت «اتاق تاریک» را از دیالوگی که بچه دومش گفته گرفته و آن را بسط و توسعه داده است. در روز نخست جشنواره، «آهوی پیشونی سفید» پرمخاطب‌ترین فیلم جشنواره نام گرفت؛ فیلمی ساخته «سیدجواد هاشمی» که در سالن سیتی سنتر به روی پرده رفت. 4 سالن مجموعه سیتی سنتر میزبان اهالی فرهنگ و هنر و کارگردان‌ها و خبرنگاران در این روزها هستند. سالن‌هایی که باکیفیت هستند اما درحال‌حاضر استقبال چندانی از فیلم‌ها نشده و در برخی سانس‌ها شاهد رخوت، سکوت و سکون در سالن هستیم . هرچند سالن‌های 4 و 5 مجموعه سیتی سنتر با پخش پویانمایی و فیلم‌های بین الملل و دوبله همزمان نتوانست مخاطب خوبی را به خود جذب کند و در این سالن‌ها نیز شاهد حضور بیشتر خانواده‌ها هستیم. «مهوش افشاری» دوبلور سینمای ایران که این روزها در اصفهان به سر می‌برد، درباره استقبال خانواده ها از جشنواره کودک و نوجوان در اصفهان می‌گوید:  «49سال در حوزه کودک ونوجوان به کار دوبله پرداخته‌ام، من از 28 سال پیش که دومین سال این جشواره بود به دوبله آن پرداختم. آن موقع  روند جشنواره فرق می‌کرد و استقبال کودکان بیشتر بود؛ الان نمی‌دانم چرا استقبال کمتر شده شاید به‌خاطر این بوده که در مهرماه برگزار می‌شده و بچه‌ها در مدارس بودند.»
اما از حاشیه ها و اتفاقات جنبی و جالب جشنواره می توان به حذف گزینه شهربازی برای آمدن به سینما، مصاف فیلم پرفروش و عدم اکران فیلمی دیگر، همراهی مادران برای خوانش زیرنویس فیلم‌ها و آموزش‌های ویژه والدین برای تامین امنیت روانی کودکان اشاره کرد.
نرخ بلیت سینماها هم از نکات دیگری است که مورد توجه قرار گرفته است. دبیر جشنواره در این باره گفت: نرخ گذاری سینماها متفاوت است، سینماهای ممتاز یک نرخ دارند سینماهای درجه نرخ دیگر ی دارند. این تفاوت بر اساس درجه سینما در همه جای ایران به همین شکل است.  البته «داد» یک خبر خوب هم برای کودکان و نوجوانان مناطق محروم دارد که به گفته او این کودکان می توانند از این جشنواره به صورت نیم بها یا رایگان استفاده ‌کنند. هرچند در برخی سالن‌ها از جمله سالن سیتی‌سنتر، حتی خبرنگاران و کارگردانان فیلم هم با وجود داشتن کارت ویژه، مجبور به خرید بلیت شدند اما نباید از برخورد خوب و همراهی دست‌اندرکاران جشنواره هم غافل شد. تیمی که چندماه است برای برگزاری آبرومندانه این جشنواره در اصفهان تلاش می‌کند بلکه کمی روحیه و شادی به شهر برگردد.
 قطعا در روزهای پایانی با استقبال بیشتری از سوی شهروندان هم روبه‌رو خواهیم بود؛ استقبالی که می تواند سینمای کودک را جانی تازه ببخشد. ناگفته نماند علاوه بر سالن سینمایی سیتی سنتر، پردیس سینمایی چهارباغ و سینما فلسطین هم میزبان جشنواره و همشهری‌هاست و خوشبختانه در این دوره با کمبود سالن‌های نمایش دهنده مواجه نیستیم و البته امیدواریم برگزاری پرهزینه این جشنواره آن هم در شرایط سخت اقتصادی این روزهای کشور، حداقل دستاوردهایی برای فرهنگ و هنر شهر به دنبال داشته باشد. اتفاقی که سال های قبل رخ نداده است.
نویسنده : سارا بهرامی