روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

به بهانه افزایش هجمه‌ها به بازیگران و استنداپ کمدین‌هایی که اجرا می کنند؛

همه «مجری» می شوند؛ شما چطور؟

کد خبر : 7808
۱۳۹۷/۰۶/۱۱ - ۱۵:۴۸
اوضاع نابه‌سامان، برنامه‌ریزی‌های نادرست، برنامه‌های بی‌محتوا و صرفا آنتن پرکن که در نهایت به از دست رفتن مخاطبان تلویزیون منجر می‌شود، موضوع جدیدی نیست که بتوان درباره آن حرف تازه‌ای زد؛ اما موضع‌گیری‌های جدید و واکنش‌های تندی که در چند وقت اخیر نسبت به برنامه‌های تلویزیون آن هم از سوی مجری‌های رسانه و برخی بازیگران مطرح شده، زنگ هشدار تازه‌ای را به صدا درآورده است که نشان از اوضاع اسف‌بار در تلویزیون دارد.
 حالا دیگر انتخاب‌های غلط و بدون منطق در تلویزیون، کار را به جایی کشانده که حتی مجری‌ها هم با یکدیگر درگیر می‌شوند، به همتایان خود، بی‌وقفه می‌تازند و آنها را مورد انتقادهای تند قرار می‌دهند؛ البته پیکان انتقاد بسیاری از معترضان به سوی خود صداوسیما و انتخاب‌های اشتباهش نیز هست.
بازیگران در لباس مجری
نکته مهمی که در چند وقت اخیر دوباره در تلویزیون پررنگ شده است، حضور بازیگران در قامت مجری در برنامه‌های مختلف است؛محمدرضاگلزار، پژمان بازغی، کامران تفتی، دانیال عبادی و چند چهره دیگر از بازیگرانی هستند که این روزها اجرای چند برنامه در تلویزیون را بر عهده گرفته‌اند؛ مسئله‌ای که ظاهرا به مذاق مجری‌های پیشکسوت و واقعی تلویزیون خوش نیامده و شاید به همین علت هم واکنش آنها را در پی داشته و موجب درگیری میان آنها شده است. چند سال پیش این چرخه برعکس بود و خیلی از مجری‌های تلویزیون به عنوان بازیگر در فیلم‌ها جلوی دوربین رفتند، البته که آن موقع بازیگران واکنش‌های چندان تندی نسبت به این موضوع نداشتند.
البته طبیعی است مجریانی که برخی‌ از آنها  توانایی‌ بیشتری در اجرای برنامه‌های مختلف دارند، وقتی می‌بینند افرادی بی‌هیچ تجربه اجرا و برخورداری از کمترین قابلیت‌ها و توانایی‌ها در این زمینه تنها به واسطه اینکه در سینما یا تلویزیون به عنوان بازیگر شناخته می‌شوند، پایشان به برنامه‌های مختلف به عنوان مجری باز شده است، حس کنند عرصه برای حضور آنها تنگ شده و از همین رو به این ماجرا معترض ‌شوند. در گزارشی که در ادامه می‌خوانید مروری داشتیم بر اتفاق‌هایی که در روزها و هفته‌های اخیر در تلویزیون افتاده و موجب درگیری‌های لفظی بین مجریان شده و واکنش‌ها متعددی را هم از سوی مجریان قدیمی‌تر تلویزیون در پی داشته است.
مجری‌هایی که از کف خیابان پیدا شدند
قضیه از آنجایی شروع شد که نام «مجید افشاری» فینالیست خنداننده‌شو به عنوان مجری برنامه «ایرانیوم» مطرح شد؛ همین موضوع کافی بود تا اولین صدای اعتراض تند از سوی «محمد نظری»، مجری «به خانه برمی‌گردیم» شنیده شود. نظری در واکنش به انتخاب افشاری برای اجرای این برنامه در گفت‌وگویی گفته بود که از کف خیابان مجری پیدا کرده‌اند!
نظری در ادامه اظهارنظرش درباره صدا و سیما نیز گفته بود: « نمی‌دانم در تلویزیون چه می‌گذرد. انگار یک تشتت و تضاد فکری اتفاق افتاده و در زمانی که مجری‌های صداوسیما از صد‌ها گزینش رد می‌شوند تا به آنتن برسند و هر هفته به خاطر گفتن یک جمله یا نگفتن آن توبیخ می‌شوند، می‌بینیم یک آدمی را از کف خیابان می‌آورند و به او اجرا می‌دهند، کسی که نمی‌داند روی چه خطوط قرمزی حرکت می‌کند، روی آنتن می‌رود و برنامه اجرا می‌کند.»
از انتقادها به دستمزد گلزار تا اجرای تصنعی او پیش از حاشیه‌های برنامه «ایرانیوم»، از همان موقعی که تیزرهای پخش مسابقه «برنده باش» با اجرای «محمدرضا گلزار» روی آنتن رفت، خیلی‌ها به حضور وی در قامت  مجری واکنش نشان دادند و علاوه بر بحث‌های مالی بر سر دستمزدی که گلزار برای اجری این برنامه گرفته و حضور مبهم اسپانسرها، به اجرای تصنعی این بازیگر هم انتقادهای زیادی شده و این بحث مطرح شد که چرا با وجود مجری‌های کاربلد در تلویزیون باید سراغ یک بازیگر رفت و دستمزدی بسیار بالا هم برای اجرا به او پرداخت کرد.
از صابر ابر تا نیما کرمی و اعتراض به «ایرانیوم»
البته گاف‌های برنامه «ایرانیوم» با انتخاب یک تازه از راه رسیده به عنوان مجری تمامی نداشت؛ چند روز پیش «ایرج ملکی» و برادرزاده‌اش میهمان این برنامه بودند. حضور این میهمانان و نوع گفت‌وگو با آنها نیز واکنش‌های زیادی را در پی داشت. «صابر ابر» که این اقدام صدا وسیما را غیراخلاقی دانسته بود، درباره دعوت کردن ایرج ملکی به این برنامه و بازخوردهایی که پس از آن به وجود آمد در توییتر خود نوشت: «آوردن ایرج ملکی و برادرزاده‌اش در صدا و سیما یک رفتار غیر انسانی ا‌ست. آیا واقعا در این سازمان کسی اطلاعی از فعالیت‌های آن‌ها نداشته؟! یا دانسته و خواسته آن‌ها را برای تمسخر دعوت کرده‌اند؟ این رفتار ترویج مرگ اخلاق بین مردم است.» نکته جالب اینجاست که صابر ابر پیش از اینکه بازیگر شود، به عنوان مجری در برنامه «پلک» آغاز به کار کرد. «نیما کرمی» دیگر مجری تلویزیون هم از دیگر منتقدان سرسخت این برنامه بود؛ او نیز در همین‌باره در صفحه اینستاگرامش نوشت:  «متاسفم برای برنامه‌سازی رو به زوال رسانه‌ملی... واقعا فکری برای برنامه‌سازی درست ندارید؟! دوستان عزیز! شما حق ندارید به هرکسی اجازه دهید رو به روی دو انسان هم‌وطن به هر شکل و ترتیبی قرار بگیرد و بعد مسخره‌شان کنید[اسکولشان بفرمایید] به خدا زشته، به خدا بده، تو رو خدا از برنامه‌سازی دست بردارید که هرچه ما تلاش می‌کنیم برای برنامه فاخر، شما همه‌چیز را زیر سوال می‌برید. وای بر من با این همه ابتذال در رسانه‌ای که روزی قرار بود دانشگاه‌ انسان‌سازی باشد.»
نویسنده : نژلا پیکانیان