روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

مقصر گرانی ۸۳ درصدی میوه کیست؟

دلالی، کم آبی و بقیه قضایا.

کد خبر : 7810
۱۳۹۷/۰۶/۱۱ - ۱۵:۵۶
میوه طی ماه‌های اخیر قیمت های عجیب و غریبی را تجربه کرد، از نرخ های چندین برابر میوه های ارزانی مانند هندوانه و گرمک تا صعود بی سابقه میوه هایی مانند گلابی و هلو که دیگر کمتر کسی از قشر معمولی جامعه توان خرید و مصرف این میوه ها را داشت. در کنار این نوسانات بی سابقه اما برخی از موارد عجیب در بازار میوه هم قابل مشاهده بود از آن جمله خرید و فروش میوه های لاکچری در فضای مجازی و نیز چند برابر شدن قیمت میوه های پر مصرفی مانند موز و آناناس.
باز هم پای دلالان در میان است
اگر چه در ماه‌های ابتدایی سال 97گرانی و کمبود میوه به دلیل خشکسالی و نیز سرمازدگی میوه های سردرختی به دلیل شرایط آب و هوایی عنوان می شد؛ اما اخیرا با بالا رفتن بی رویه قیمت میوه های فصلی دلالان عامل این گرانی معرفی شده اند. براساس آخرین آمار بانک مرکزی از متوسط قیمت اقلام خوراکی در هفته منتهی به دوم شهریورماه امسال گروه میوه‌های تازه با افزایش قیمت ۸۳ درصدی نسبت به هفته مشابه در سال گذشته مواجه شده است و نگاهی به درصد افزایش قیمت همین گروه کالایی در هفته قبل و هفته مشابه ماه قبل که به ترتیب ۶.۸ و ۴.۴ درصد بوده است، نشان می‌دهد که روند قیمت و بازار میوه افزایشی بوده و همچنان این گرانی‌ها ادامه دارد.البته در این میان تنها میوه وارداتی در این سبد یعنی موز به کیلویی ۱۰ هزار و ۱۷۴ تومان (به صورت میانگین) رسیده و نسبت به هفته سال گذشته ۱۴۴.۹ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است. همچنین پس از این میوه وارداتی، هندوانه و طالبی در ردیف‌های بالایی جدول گرانی و صدرنشین آن هستند، چرا که به ترتیب ۱۳۹.۳ درصد و ۹۵.۶ درصد افزایش قیمت را نسبت به هفته مشابه سال گذشته تجربه کردند و پس از آن میوه‌هایی مانند گلابی، خربزه، انگور، سیب گلاب و هلو در رتبه‌های بعدی افزایش قیمت میوه در آخرین ارزیابی بانک مرکزی قرار دارند.در این میان برخی باغداران و فروشندگان ، عامل افزایش قیمت میوه را کاهش کمبود تولید و عرضه انواع میوه ناشی از سرمازدگی و دیگر شرایط اقلیمی خاص عنوان می‌کنند؛ اما مسئولان وزارت جهاد کشاورزی معتقدند که هیچ کمبودی در این زمینه وجود نداشته و سودجویی، واسطه‌گری و دلالی قیمت میوه را گران می‌کند.شکرا... حاجی‌وند، مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی در این باره  گفت: از نظر تولید هیچ مشکل و کمبودی در کشور وجود ندارد و از نظر عرضه محصول در حوزه میوه نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری را تجربه می‌کند؛ بنابراین هیچ کمبودی در این زمینه وجود ندارد و دلالی و سودجویی عامل افزایش قیمت میوه است.وی ادامه داد: براساس بررسی‌های صورت گرفته قیمت هر کیلوگرم میوه که در اختیار مردم قرار گرفته و توسط آنها استفاده می‌شود تنها ۳۰ درصدش به جیب باغدار می‌رود و ۷۰ درصد مابقی آن نیز سهم دلالان، سودجویان و واسطه‌های بی‌شماری می شود که قیمت میوه را افزایش دادند، بنابراین باید طرحی دیگر براندازیم.
موز از اولویت های تخصیص ارز حذف شد
اگر چه تا دو ماه پیش موز با تعرفه های ارز دولتی وارد کشور می شد؛ اما با افزایش میزان تعرفه دریافتی از واردات این میوه قیمت موز چند برابر شده است و البته در سطح شهر اصفهان با قیمت هایی به مراتب بالاتر از 11هزار تومانی که به عنوان نرخ رسمی موز عنوان می شود، به فروش می‌رسد. در همین زمینه رییس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی گفت: موز اکنون در گروه سه کالایی قرار گرفته است؛ یعنی اینکه نه تنها در اولویت تخصیص ارز قرار ندارد، بلکه واردکنندگان باید ارز مورد نیاز آن را از محل 20 درصد صادرات غیرنفتی (به جز پتروشیمی، فولاد و مواد معدنی رنگین) تامین کنند. نورانی در عین حال اظهار داشت: هرچند در سه ماهه نخست امسال ارز دولتی برای واردات موز تعلق گرفته؛ اما قیمت ها برای مصرف کننده هیچ تغییری نکرده است. وی قیمت موز را تابع عرضه و تقاضا عنوان کرد و افزود: اگر در آینده قیمت تمام شده واردات موز برای واردکننده بالا باشد، واردات آن بی شک کاهش خواهد یافت. همچنین رییس اتحادیه بارفروشان درباره افزایش چشمگیر قیمت موز تصریح کرد: برخی مسئولان علت افزایش قیمت میوه را دلال‌بازی‌های بسیار به ویژه در میادین و بارفروشان می‌دانند؛ اما مشکل ما این است که مسئولان به جای اینکه بنشینند و همفکری کنند، توپ را به زمین یکدیگر می‌اندازند در حالی‌که باید هزینه این مشکلات را مردم و مصرف‌کننده بدهد.وی با اشاره به اینکه دلایل مختلفی در افزایش قیمت میوه موثر است، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال موز اکنون به کیلویی بیش از ۱۱ هزار تومان رسیده که علت آن نه دلال‌بازی است و نه کمبود، بلکه موز را جزو کالاهای لوکس به حساب آورده‌اند که باید برای واردات آن از ارز آزاد استفاده شود که قاعدتا با افزایش نرخ ارز قیمت موز هم افزایش می‌یابد.
میوه های لاکچری را از سایت های فروش بخرید
موضوعی که این روزها عجیب به نظر می رسد، فروش میوه های لاکچری در فضای مجازی و برخی از سایت‌های اینترنتی است. در یکی از این سایت ها می توان انواع مختلفی از میوه های استوایی و حتی سبزیجات کمیاب مانند «آرتیشو» و «مارچوبه» را خریداری کرد. در این سایت انواع میوه های وارداتی که البته اغلب قاچاق و غیر قانونی بوده را می توان در بسته بندی های مختلف خریداری کرد. قیمت هر بسته شش تایی «رامبوتان» 33هزار تومان، «فیسالیس» کلمبیایی 16هزار تومان، «ردکارنت» هلندی 85هزار تومان و هر دانه «استار فروت» 33هزار تومان به فروش می رسد. این میوه ها البته در سطح شهر و به صورت قاچاق در برخی از میوه فروشی ها نیز به فروش می رسد و معلوم نیست به رغم قاچاق بودن، این میوه ها چطور آزادانه خرید و فروش می شوند.
 
نویسنده : مرضیه محب رسول