روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

وقتی نارضایتی‌ها به گوش مسئولان شهری نمی‌رسد؛

مسکن بی مهر!

کد خبر : 7819
۱۳۹۷/۰۶/۱۲ - ۱۵:۱۲
«مسکن مهر» جزو معدود پروژه‌های عظیم اقتصادی است که با فوریت تصویب و اجرا شد. البته به‌رغم تمام هزینه‌ها و تبلیغاتی که برای آن شد، نتوانست انتظارات را برآورده سازد.
«مسکن مهر» جزو معدود پروژه‌های عظیم اقتصادی است که با فوریت تصویب و اجرا شد. البته به‌رغم تمام هزینه‌ها و تبلیغاتی که برای آن شد، نتوانست انتظارات را برآورده سازد. مسکن مهر نه بی‌خانه‌ها را خانه‌دار کرد و نه توانست کمکی به اقتصاد و معیشت شهرهای کوچک کند و نه جمعیت فشرده و متراکم شهرهای بزرگ را به اطراف پراکنده کرد. این روزها مسکن مهر مانند استخوانی در گلوی اقتصاد ایران شده است که نه می‌توان آن را حذف و نه می‌توان مشکلات آن را رفع کرد.
 وضعیت فرهنگی، معیشتی و امنیتی در این مجتمع‌ها نه مطلوب است و نه ایده‌آل؛ این در حالی است که مدیر راه و شهرسازی اصفهان تلویحا اعلام کرده است همه از مسکن مهر راضی هستند و تجمع نداشتیم.
مسکن مهر و بی‌مهری‌هایی که پایان ندارد
بنا بر آمار منتشر شده توسط اداره راه و شهرسازی اصفهان، در این استان  از ۱۵۰ هزار و ۳۵۲ واحد مسکن مهر دارای متقاضی وجود داد که قرار بود تا انتهای سال 96 همه آنها اتمام و به بهره‌برداری برسد. با وجود میزان و تعداد بالای واحدهای ساخته شده در استان اما امکانات و میزان رضایت از این واحدها چندان مطلوب نیست.
بزرگ‌ترین رسالت این طرح، خانه‌دارکردن زوج‌های جوان و خانواده‌های شهرهای بزرگی بود که به علت گرانی، توان خرید مسکن را ندارند؛ اما بررسی صاحبان این واحدهای مسکونی نشان می‌دهد که زوج‌های جوان، به‌خصوص خانواده‌های دارای فرزند، کمترین میزان صاحبان این واحدها را تشکیل می‌دهند آن هم بابت شرایطی که به دلیل دوری از شهرهای بزرگ و نبود امکانات آموزشی، برای سکونت خانواده‌ها مناسب نیست . علاوه بر این، نقایصی مانند استاندارد نبودن آسانسورها، فضای سبز، امنیت بسیار پایین، گرانی خانه‌ها به‌دست دلالان، وجود سگ‌های ولگرد، خطوط شلوغ حمل و نقل و نبود فضای فرهنگی و ورزشی، سختی‌های بسیاری را برای ساکنان در این مناطق فراهم کرده است.
چالش مدرسه در مسکن مهر
یکی از اصلی‌ترین گلایه‌های ساکنان «مسکن مهر» مربوط به نبود فضاها و سرانه های آموزشی است. در سال‌های گذشته نیز بارها مسئولان آموزش و پرورش اصفهان نسبت به نبود فضاهای آموزشی  مدرسه در مسکن مهر هشدار داده بودند؛ موضوعی که به عنوان یک چالش جدی در سال‌های اخیر مطرح بوده است و به نظر می‌رسد این مسئله تا امروز پابرجاست. البته در برخی از مناطق مانند مسکن‌مهر «شهر مجلسی» این وضعیت بهتر و در برخی دیگر از مناطق مانند «فولادشهر» و «شاهین شهر»، این چالش جدی‌تر است. هر چند در آستانه سال جدید با بهره‌برداری از طرح‌های فرهنگی و افتتاح چند مردسه، به نظر می‌رسد که بخشی از مشکلات مربوط به سرانه‌های آموزشی تا حدودی مرتفع شود، اما بدون شک این موضوع نمی‌تواند راه‌حل ریشه‌ای باشد.
در جریان افتتاح فضاهای آموزشی در مسکن مهر فولادشهر، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اصفهان گفت: مدارس احداث شده در مسکن‌مهر فولادشهر، منطبق با زمان‌بندی اعلام شده، ظرف ۱۸ ماه ساخته شد و به بهره‌برداری رسید و حدود سه‌هزار دانش‌آموز را در خود جای خواهد داد.
«علی مقدس‌زاده» اظهار کرد: اتفاقی که امروز در مسکن مهر فولادشهر شاهد آن هستیم، نشان از آن دارد که این پروژه عظیم در مسیر و روند توسعه قرار گرفته است. باید به این نکته توجه داشت که پروژه‌های مدرسه‌سازی که به بهره‌برداری رسیدند، از یک ویژگی منحصربه‌فرد برخوردار بودند و آن اینکه طرح‌ها، هم پروژه عمرانی هستند که در راستای توسعه استان و منطقه نقش‌آفرینی می‌کنند و هم مدرسه هستند که مبانی توسعه نرم‌افزاری یک جامعه را تشکیل می‌دهند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اصفهان تصریح کرد: بهره‌برداری از پروژه‌های عمرانی وقتی طولانی شود، دو عارضه افزایش هزینه اجرایی پروژه و مطالبه‌گری مردم درخصوص افتتاح آن را ایجاد می‌کند؛ زیرا هدف از اجرای پروژه‌های عمرانی، بهره‌مندی مردم از خدمات است.
مقدس‌زاده اضافه کرد: اقدامات انجام شده در مسکن مهر فولادشهر با اراده و همت مسئولان منطقه و منطبق با برنامه‌ها و سیاست‌های وزارت راه وشهرسازی به منصه ظهور رسید و این روند قطعا ادامه خواهد داشت.
سکونت یا سرمایه‌گذاری؛ چالش این روزهای مسکن مهر
نکته ای که طی این سال‌ها مسکن مهر و فضاهای آن را از رونق انداخت این است که بسیاری از خریداران این واحدها تنها به قصد سرمایه‌گذاری و نه سکونت، اقدام به خرید این واحدها کرده‌اند. این موضوع موجب شده تا فضای امنیتی این مجتمع‌ها نیز فضای مناسب و امنی برای سکونت خانواده‌ها نباشد؛ البته این گلایه به‌خصوص در میان ساکنان بخشی از مجتمع‌های ساخته شده در «بهارستان» و «فولادشهر» بیشتر است؛ زیرا افراد مجرد یا نه چندان موجهی در واحدهای ارزان‌قیمت مسکن مهر ساکن هستند، زیرا برخی خریداران ترجیح می‌دهند این واحدها را به عنوان سرمایه نگه دارند تا اینکه خودشان در آن سکونت کنند.
 
نویسنده : مرضیه محب رسول