روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان در گفت و گو با «زاینده رود» تاکید کرد که مناسب بودن شرایط اقتصادی، اجتماعی، روانی و شخصیتی از شروط اصلی برای متقاضیان فرزندخواندگی است

مجالی برای دختران مجرد

کد خبر : 7821
۱۳۹۷/۰۶/۱۲ - ۱۵:۲۳
قانون جدید حمایت از کودکان بی سرپرست و بد سرپرست مصوب سال 1392 ، امکانی را فراهم کرد که بر اساس آن، دختران مجرد بالای 30 سال می توانند سرپرستی یک کودک مونث را برعهده بگیرند که این قانون دو هدف به دنبال دارد؛ اول اینکه رشد و پرورش کودک در یک خانواده تک سرپرست(مادر)، بهتر از بزرگ شدن در مراکز نگهداری کودکان بی سرپرست است و دوم اینکه پذیرش فرزند خوانده علاوه بر مزایای متعدد برای کودک، به دختران مجرد برای رهایی از حس تنهایی و فشارهای عصبی ناشی از ازدواج نکردن کمک می کند.
لازم به ذکر است که دختران مجرد حتی درصورت ازدواج نیز می توانند همچنان فرزند خوانده را نزد خود نگه دارند. محمد ناجی، معاون امور اجتماعی اداره کل  بهزیستی استان اصفهان در این باره به «زاینده رود» گفت: اگر زنان و دختران مجرد بالای 30 سال از نظر اقتصادی، اجتماعی، روانی و شخصیتی جایگاه خوبی داشته باشند، می توانند دارای فرزند خوانده شوند.
چه افرادی می توانند متقاضی  فرزند خوانده باشند؟
سه گروه می توانند متقاضی فرزند خوانده باشند؛ نخست زوج هایی که بعد از گذشت 5 سال از زندگی مشترک‌شان صاحب فرزندی نشده اند و اولویت اول درفرزند پروری را دارند. دوم دختران و زنان مجردی که بیش از 30 سال سن دارند و زمینه ازدواج‌شان فراهم نشده است می توانند متقاضی فرزند خوانده  باشند و گروه سوم همسرانی که با دارا بودن فرزند باز هم متقاضی فرزند پروری از بهزیستی هستند که  بنابر شرایط موجود اقدام می شود.
شرایط واگذاری فرزند خوانده به دختران مجرد بالای 30 سال چیست؟
شرایط واگذاری، در اولویت اول به زوج های متقاضی است و در صورت نبود به دختران و زنان مجرد به شرط دارابودن شرایط واگذاری، تحویل داده می شود. از جمله این شرایط این است که متقاضی از نظر اقتصادی، اجتماعی، روانی و شخصیتی از جایگاه خوبی برخوردار باشد که برای تایید این شرایط افراد به مرکز مشاوره معرفی و در مرکز مشاوره در قالب آزمون‌های مختلف روان شناسی، عدم اعتیاد، وضعیت روانی و شخصیتی و نداشتن بیماری های واگیر دار و صعب العلاج، مورد تایید مرکز مشاوره قرار می گیرد و سپس برای تقاضا ثبت نام می شود که بعد از گذشت 5 الی 6 سال کودک مورد نظر واگذار می‌شود.
چرا واگذاری فرزند خوانده 5 الی 6 سال به طول می انجامد؟
کودکان بدسرپرست یا بی سرپرست برای واگذاری محدود هستند و چند سالی طول می کشد تا کودک دلخواه متقاضیان پیدا شود.زیرا بهزیستی بنابر دستور مرجع قضائی کودکان بدسرپرست و بی سرپرست را تا دوسال نگهداری می کند تا والدین آنان وضعیت اجتماعی پایداری به دست آورند در غیر این صورت بعد از گذشت دو سال، بهزیستی موضوع واگذاری موقت کودک را از طریق نامه نگاری به دادگاه ارجاع می دهد که در صورت موافقت، کودک  به زوج در خواست کننده به صورت موقت(شش ماه)  در قالب طرح مراقبت مشارکتی واگذار می شود. چنانچه بعد ازگذشت  شش ماه، والدین واقعی کودک شرایط مساعدی برای نگهداری کودک نداشته باشند و متقاضی طی شش ماه از کودک خوب نگهداری کرده باشد، بهزیستی  در صورت مصلحت کودک، پیگیر واگذاری دائمی او به متقاضی می شود.
شرط فرزند خواندگی محدود به چه سنی است و بیشترکودکانی که بنابر درخواست متقاضی واگذار می شوند، چند ساله هستند؟
طبق قانون از سن نوزادی تا 16 سالگی  برای فرزند خواندگی تعیین شده که در استان اصفهان بین یک تا سه ساله بیشتر مورد توجه متقاضیان فرزند خوانده است. زیرا دراین سن  بین مادر و فرزند خوانده رابطه عاطفی و احساسی ایجاد می شود.
درسه سال اخیردر استان اصفهان چند دختر مجرد صاحب فرزند خوانده شدند؟
دو مورد با داشتن شرایط اقتصادی، اجتماعی، روانی و شخصیتی مناسب، صاحب فرزنده خوانده (مونث) 5 ساله و 6 ساله شدند.
به عنوان یک کارشناس چه توصیه ای برای دختران بالای 30 سال که متقاضی فرزند خوانده هستند، دارید؟
توصیه می کنم که  ازدواج را بر این اقدام اولویت دهند، زیرا رابطه زیستی و فکری بین مادر و فرزند هیچ جایگزینی ندارد  و لی توصیه بنده به کل سه گروهی که متقاضی فرزند خوانده هستند این است که از طرح مراقبت مشارکتی استفاده کنند. در این طرح می توانند توان  خود را محک بزنند و اگر قابلیت فرزند پروری داشتند، یک فرزند را به طور دائم سرپرستی کنند. 
نویسنده : سمیه مصور