روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

به‌بهانه شنیده‌ها درباره مقایسه نشاط مردم پس از بازی با مراکش، با شادی پس از آزادسازی خرمشهر؛

این بار هم تکذیب کنید

کد خبر : 7832
۱۳۹۷/۰۶/۱۳ - ۱۶:۰۱
یک بار رییس سابق فدراسیون فوتبال درباره «مهدی تاج» گفت: او «کارگزار باند اصفهانی‌هاست.» کفاشیان خودش رگ و ریشه‌ای اصفهانی دارد و زاده «نایین» است.
تاج در واکنش به این صحبت‌ها گفت: از کفاشیان پرسیدم و او گفت که شوخی کرده است. باند اصفهانی وجود ندارد و اگر قرار بر تقسیم‌بندی‌های استانی باشد، «اسدی»، «اصفهانیان» و «دبیری» هم در فدراسیون ما آذری‌ هستند.
6سال پیش گفته شد «تاج» در انتخابات هیئت رییسه فدراسیون رد صلاحیت شده است و بعد از «کفاشیان»، رییس فدراسیون شد! خودش تاکید کرد که رد صلاحیت نشده بود، انصراف داده بود و اصلا مدارکی ارائه نکرده بود که بخواهند رد صلاحیتش کنند.
وقتی هنوز رییس فدراسیون نشده بود، همیشه درباره «لابی‌گری‌هایش برای اصفهانی‌ها» حرف و حدیث درمیان بود. در تمام سال‌هایی که سپاهان، یکه تاز فوتبال ایران بود و آقایی می‌کرد، می‌گفتند: تلاش‌های پشت پرده با نفوذ اصفهانی‌ها در این موفقیت‌ها، بی‌تاثیر نبوده است. بعدتر که «اسلامیان» هم به فدراسیون رفت، شایعات در این باره قوت بیشتری گرفت و مثلث تاج، ساکت واسلامیان همواره در مظان اتهام بوده و هست.
این شایعات هیچ وقت تایید نشد. از یک جایی به بعد ورق برگشت و می‌گفتند: تاج برای آنکه وصله حمایت به نفع تیم‌های شهرش به او نچسبد، علیه «سپاهان» و «ذوب‌آهن» کار می کند! این یکی هم تایید نشد؛ درواقع مدرک قابل مشاهده‌ای برای تاییدش وجود نداشت.
تاج با کفاشیان رابطه چندان حسنه‌ای نداشت؛ در دورانی که به عنوان نایب رییس او فعالیت می‌کرد، بارها اخباری درباره تمایل کفاشیان به کنار گذاشتن تاج شنیده شد. اخباری که البته درنهایت رنگ واقعیت به خود نگرفت اما دست آخر، تاج با حمایت کفاشیان رییس فدراسیون شد تا مدل پوتین-مدودوف، در این فدراسیون شکل بگیرد!
خیلی‌ها از او به عنوان مدیری زیرک و سیاستمدار نام می‌برند؛ کسی که قواعد بازی را خوب بلد است. از لحاظ تمایلات سیاسی، می‌توان او را متعلق به «جناج‌اصولگرا» دانست. در انتخابات ۸۴ ریاست جمهوری همراه جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی و «حسین فدایی»، حامی «محمود احمدی‌نژاد» بود. تاج که زمانی مدیر فروش شرکت ذوب آهن اصفهان بود، بعد از انتخاب احمدی‌نژاد و با نظر مساعد «علی‌آبادی» به عنوان نائب رییس به فدراسیون وارد شد و نقش پررنگی در جلسات با او ایفا می‌کرد.
در انتخابات ۹۲ نیز تاج از «حدادعادل» و سپس «ولایتی» حمایت کرد؛ اما رفاقت نزدیک مهدی تاج با محمود اسلامیان موجب ‌شد، او را جدا از «قالیباف» هم ندانند! از سوی دیگر، رفاقت نزدیک تاج و اسلامیان را نباید از یاد برد. اسلامیان رابطه نزدیکی با «اسحاق‌جهانگیری» اصلاح طلب دارد و شاید تاج بدش نیاید حداقل فعلا خود را نزدیک به دیدگاه‌های جناح حاکم نشان دهد!
وقتی به ریاست فدراسیون رسید، خبرگزاری «خبرآنلاین» در گزارشی درباره سوابق و فعالیت‌های این رییس اصفهانی نوشت: «تاج که همیشه با مدیران رده بالای دولتی در همه دولت‌ها ارتباط خوبی داشته، حالا مرد شماره یک فوتبال است. نگاهی به کارنامه کاری او نشان می‌دهد این تاجر آهن و فولاد که بخش عمده‌ای از تجارتش در کشور «اوکراین» است و فوتبال بیشتر برایش یک علاقه برای بودن در راس اخبار بوده است، همیشه مسیر رو به جلو را چند پله یکی طی کرده. او حالا با این وعده آمده که همه ارکان قدرت در فدراسیون فعلی را در دولتش شریک کند؛ تجمعی از همه اسم‌هایی که از پی هم آمده بودند. مردی که هم فوتبالی است، هم در سپاه اصفهان از نزدیکان به شهید خرازی بوده و بی‌آنکه طبابت خوانده باشد، در سال های جنگ، مسئولیتی در بهداری یکی از اثرگذارترین لشکرهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی داشته است، می‌آید تا فوتبال را با تشکیل هیئتی از قدرت‌های اثرگذارش اداره کند.»
و البته توصیف خبرآنلاین از شخصیت تاج هم جالب توجه بود: «او به کفاشیان برای ارتباطاتش در ای. اف. سی نیاز دارد؛ مردی نیست که وارد دعوا با وزارت ورزش شود. او «کارلوس کی‌روش» را برای محبوبیت مردمی‌اش به کار می گیرد، «عزیزی خادم» را برای اقلا 30 رایش در مجمع می‌پسندد و «عابدینی» را برای قدرت کلامش در کنترل مجمع به کار می‌گیرد. او همیشه ارتباط سازنده‌ای با «عادل فردوسی‌پور» داشته و عادل هیچ گاه در این چند سال کلامی در نقدش نگفته است! خب با همه این ویژگی، تاج شاید در شروع مسیر اداره فوتبال، مشکلات حادی نداشته باشد.»
حالا این مردِ همیشه سیاستمدار که معمولا حواسش هست حرفی نزند که به کسی بربخورد یا با کسی سرشاخ شود (داستان علی کریمی استثنا بود!)، این بار با یک جمله عجیب و بحث‌برانگیز، سوژه شده است. به تازگی به دعوت باشگاه پیشکسوتان صندوق حمایت، نشست کمیته فوتبال این باشگاه با مهدی تاج برگزار شد. رسانه‌ها نوشتند که تاج در این جلسه با اشاره به اینکه فوتبال یک پدیده بزرگ اجتماعی است و موجب ایجاد شادی و نشاط فراوان در جامعه می‎شود، گفته است: «طی نشستی که با آذری جهرمی، وزیر ارتباطات داشتم او دو آمار جالب ارائه داد. او گفت بر اساس آمار ثبت شده، پس از اتمام بازی ایران-مراکش درصد نشاط اجتماعی به وجود آمده، از آزادسازی خرمشهر و صعود ایران به جام جهانی 98 بیشتر بوده است!»
این نقل قول و قیاس صورت گرفته، آن قدر عجیب بود که با واکنش‌های منفی گسترده‌ای از سوی کاربران روبه‌رو شد. یکی از خبرنگاران ایرانی که در خارج از کشور فعالیت می‌کند، با انتشار این سخنان تاج در توئیتر خود نوشت: «بی‌صبرانه منتظریم وزیر شیوه آمارگیری‌اش را اعلام نماید. حتی به ذهن احمدی‌نژاد نرسیده بود عملیاتی با ۳۰ هزار شهید و ۲۴ هزار جانباز برای رهایی خاک میهن را با یک بازی ورزشی بسنجد و از قیاس خود، آمار کشکی هم استخراج کند!»
مهدی تاج یک روز پس از انتشار این خبر و بازتاب‌های منفی گسترده‌ای که داشت، در مصاحبه با خبرآنلاین درباره این جمله خبرسازش گفته است: «در بین پیشکسوتان و به نقل از وزیر ارتباطات این سخن را گفتم، اما به تنها درباره بازی ایران و استرالیا صحبت کردم و نگفتم میزان نشاط اجتماعی از آزادسازی خرمشهر بیشتر بود.»
کلا همه چیز از بیخ و بن تکذیب شد! البته تاج در زمینه تکذیب کردن حرف‌هایی که به نقل از او منتشر می‌شود، سابقه دارد! این بار هم همه چیز تکذیب شد؛ ولی باید از آقای وزیر در صورتی که چنین حرفی زده باشد، پرسید که محبوب شدن و رای‌آوری احتمالی در انتخابات بعدی به چه قیمتی؟ متفاوت بودن، متفاوت نشان دادن و جذب آرای خاکستری به چه قیمتی؟ تیشرت و شلوار جین بپوشید و با ورزشکار خانم عکس یادگاری بگیرید، قول افشاگری بدهید و لیست ارزبگیران دولتی را منتشر کنید و خواهان شفاف‌سازی سایر وزرا شوید و با زن و بچه به راهپیمایی و کوهپیمایی بروید و سرزده از بازار موبایل دیدن کنید و از مخالفت یا فیلتر تلگرام سخن بگویید. همه این اقدامات، پسندیده، جذاب و مخاطب‌پسند است؛ اما آیا واقعا چنین حرفی زده شده است؟ اگر زده شده، مهدی تاج که خودش سابقه حضور در جبهه را هیچ‌وقت از لیست رزومه‌اش از قلم نمی‌اندازد، چطور به همین راحتی و بدون ذره‌ای تفکر به جمله‌ای که بیان می‌کند، آن را به زبان می آورد؟
این بار با تمام وجود آرزو می‌کنیم اشتباه برداشت شده باشد! چگونه می‌توان پیروزی برابر مراکش، آن هم با گل به خودیِ حریف را با آزادسازی خرمشهر قیاس کرد؟!
نویسنده : سمیه مصور