روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

به بهانه پخش مجموعه «دلدادگان»

ملغمه ای از شعار، تکرار، اغراق!

کد خبر : 7845
۱۳۹۷/۰۶/۱۴ - ۱۵:۵۱
این همه تبلیغ و وعده و وعید برای سریالی که فعلا جز تکرار و سکانس های ملال آور و بازی های تصنعی و اغراق آمیز و شعاری، چیزی از آن ندیده ایم!
ابتدا قرار بود نام سریال«پاهای بیقرار» باشد که به «دلدادگان» تغییر پیدا کرد. سریالی که تبلیغات مجازی سازندگان آن در ایام قبل از پخش سریال نشان می داد که پربازیگر است. بیش از 20 قسمت از مجموعه ۶۰ قسمتی «دلدادگان» را پشت سر گذاشته ایم. تا اینجا می توان گفت تازه ترین اثر تلویزیونی «منوچهر هادی» در جذب مخاطب موفق نبوده است.
این مجموعه سه فصل دارد که فصل اول آن مربوط به سال های ۱۳۵۷ تا ۱۳۶۴ است. تا اینجا که  چند قسمت از سریال گذشته است، با خانواده مالک آشنا شده ایم که مردی نیکوکار است و فرزندانش «امیر» و «حدیث» و اخیرا «حامد» هر کدام درگیر روابط عاطفی عجیبی شده اند. امیر، در نتیجه نجات جان یک دختر جوان پایش به شرکتی باز می شود و مدام همراه با مادر و دختری که صاحب آن شرکت هستند، به ماجراهای عجیبی وارد می شود و حتی جلوی چشمانش کسی به قتل می رسد. حدیث، عاشق پسر هم دانشگاهی اش شده که مدام تلفن های او را بی جواب می گذارد و مادرش به جرم قتل در زندان است، اما به حدیث می گوید که مادرم خارج از کشور است و درنهایت با یکدیگر ازدواج می کنند؛ اما حدیث از ماجرای زندانی بودن مادر «پارسا» اطلاع ندارد. پسر کوچک خانواده (حامد) هم که نخبه است، مدام در خانه پرخاش می کند و با لحنی بی ادبانه با پدر و به ویژه مادرش که دلواپس اوست، صحبت می کند.
سادگی بیش از حد امیر و اعتماد بیش از اندازه او به «ارغوان» و مادرش روی اعصاب مخاطب است. سادگی که پس از نامزدی امیر با ارغوان، به شراکت امیر در کارهای خلاف مادرارغوان هم منتهی می شود!
کارگردان گفته بود که پس از مدتی سریال از این حالت رخوت ابتدایی خارج  می شود. پس از آن هم که کل داستان به سال های ابتدایی انقلاب اسلامی بر می گردد . با این حال «هادی» در حال حاضر اعلام کرده که سریالش دچار سانسورهای وحشتناکی شده و بریده بریده پخش می شود و «دلدادگان» سریال او نیست.
هادی پیش از این «خداحافظ بچه» و «دختران حوا» را برای تلویزیون ساخته بود که هردو سریال در حد متوسطی بودند و حالا در آخرین تجربه سریال سازی اش ماجرای «دلدادگان» را روایت می کند. منوچهر هادی  حداقل در سینما نشان داده که مخاطب عام را می شناسد؛ اما نتیجه کارش در «دلدادگان» صدای عام و خاص را درآورده است!
ترکیب بازیگران نشان می دهد در فصل بعدی شاید شاهد روایت جذاب تری باشیم؛ اما آن چه تا الان دیده ایم، چنگی به دل نمی زند.
به جز بازی روان همیشگی «مسعود رایگان» و«پانته آ بهرام» بقیه بازی ها به دل نمی نشیند. «ملیکا شریفی نیا» در نقش حدیث است، این نقش را یکی از بازی های محبوب خود معرفی کرده بود؛ اما گریم اغراق آمیز ابروهای حدیث و اصرار بی حدش برای ازدواج با پسری که هیچ چیز از او نمی داند، نقش او را بیشتر به حاشیه سریال برده و بیننده دوست دارد سایر داستان ها را دنبال کند تا مدام غرغرهای او را بشنود. «سامان صفاری» و «سانیا سالاری» دو بازیگر جوان اصلی فیلم هستند که نقش های «امیر» و «ارغوان» را بازی می کنند.
«سامان صفاری» را از «شیار ۱۴۳» می شناسیم. همان «يونس» که مش الفت با بازی مریلا زارعی ۳۰ سال منتظر بازگشتش از جبهه بود. کار تئاتر انجام داده و اخیرا فیلم «پارادایس» که در آن بازی کرده از جشنواره خارجی جایزه گرفت. با این وجود بازی او هم تصنعی است.
«سانیا سالاری» هم به عنوان یکی از نقش های اصلی سریال، فضا و فرصت زیادی برای اثبات قدرت بازیگری خودش جلوی دوربین داشت؛ اما با گذشت چند قسمت توجه ببینده بیشتر به بازی او با لب ها و نحوه حرف زدنش جلب می شود تا بازی خاصی از او دیده شود. سالاری بازیگری را از کلاس‌های «مهتاب نصیرپور» شروع کرده و پس از آن در بیشتر تئاترهای چند سال اخیر محمد رحمانیان حضور داشته است.
نویسنده : سارا بهرامی