روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

کودکان و نوجوانان در آیین سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم کودک ونوجوان از مسئولان خواستار شدند:

ما را ببینید، بشنوید و بخوانید

کد خبر : 7863
۱۳۹۷/۰۶/۱۵ - ۱۵:۰۵
سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شامگاه چهارشنبه در اصفهان با معرفی برگزیدگان جشنواره به کار خود پایان داد. در آیین اختتامیه این جشنواره که در سالن کوثر مجموعه فرهنگی تفریحی 22 بهمن برگزار شد، دبیر سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودک و نوجوان، نخستین سخنران این جلسه بود که دست به سنت‌شکنی زد و به جای ارائه گزارش از نحوه اجرای جشنواره، به قرائت متنی که حامل پیغامی از نوجوانان برای مسئولان بود، پرداخت.
در این پیام که توسط «علیرضا رضاداد» قرائت شد، آمده است: «روزها و سال‌ها با شتاب می‌گذرند، ستاره‌های دنباله‌دار رد می‌شوند، مشکلاتی به چشم می‌آیند و از سر باز می‌شوند و آدم‌هایی از چشم می‌افتند و به چشم می‌آیند. تشنه دیده شدن و شنیده شدن هستیم، ما نوجوانیم و تا بی‌نهایت وقت نداریم. نوجوانی بخشی از مسیر پر تلاطم زندگی ماست. گروهی هستیم که گاهی هدف‌هایشان گم می‌شود. در تلاشیم برای کسب اعتماد و فرصت از جامعه و مسئولان و این راه دشوار، زمانی برایمان زیباست که مسئولیتی به ما داده شود و اعتماد ایجاد شود. درست است که هیجانات خاص خود را داریم، اما هدف همه ما پیشرفت است. تمام مسائل نوجوانان در کلاس درس توضیح داده نمی شود. لازمه این پیشرفت، توجه مسئولان، هنرمندان و بزرگ‌ترهاست.ما جوانِ فردا و بزرگ پس‌فردا هستیم. مگر شعار جشنواره این نیست که ما ارزشمندترین سرمایه شما هستیم! پس تا دیر نشده، ما را ببینید، بشنوید و بخوانید.»
اصفهان شهری شادمحور، دانش محور و هنر محور است
پس از آن «قدرت ا... نوروزی» شهردار اصفهان، روی سن آمد تا میزبانی خود را با خوشامدگویی به حضار، تکمیل کند. شهردار اصفهان در این مراسم اظهار کرد: این جشنواره با موفقیت برگزار شد و وقتی در شورای سیاست‌گذاری اهدافی برای آن تعیین می‌کردیم، در این چند شب گذشته اثبات شد که همه آن‌ها محقق شده است؛ این یکی از آرزوهای ما بود که به حقیقت پیوست. به همین دلیل  این جشنواره را جشنواره موفقی می‌دانم. وی افزود: جشنواره امسال، با حضور پرشور کودکان، نوجوانان، پدران و مادران آنها برگزار شد و هنرمندان عزیز اصفهانی، نوجوانان و کودکان عزیز در همه بخش‌های این جشنواره، نقشی اساسی داشتند. از همه هنرمندانی که از اصفهان در این جشنواره شرکت کردند و همینطور هنرمندانی که از سراسر ایران و دیگر نقاط جهان به اصفهان آمدند و در جشنواره شرکت کردند، تشکر می‌کنم و به آنها خسته نباشید می‌گویم. به همه کودکان و هنرمندان استان افتخار می‌کنیم.
نوروزی تاکید کرد: یکی از رویاهای بزرگ ما در این جشنواره تحقق پیدا کرد؛ در جشنواره امسال شاهد «چهارباغ عباسی» بودیم که جای سوزن انداختن در آنجا نبود؛ جالب است که این آرزوی ما برای آینده بود.
وی افزود: حاشیه ها و برنامه‌های این جشنواره اثبات کرد که مردم چقدر از آن استقبال کردند. این یعنی موفقیت یک جشنواره و اینکه جشنواره توانست مردم را در این فضا و در این مکان حاضر کند. امیدوارم اصفهان همیشه شاد و پرانرژی باشد.
شهردار اصفهان ادامه داد: اصفهان شهری شادی محور، دانش محور و هنر محور است. آینده این شهر بسیار درخشان خواهد بود؛ امیدواریم شادی به همه خانه های اصفهانی ها راه پیدا کند و در همه جای شهر حاکم شود.
وی با بیان اینکه طی روزهای اخیر شاهد برگزاری چندین جشنواره در اصفهان بودیم و این یعنی اصفهان ظرفیت چنین جشنواره‌هایی را دارد، گفت: همین اکنون به خاطر برگزاری یک کنگره بین‌المللی، بیش از ۲۰۰ میهمان خارجی در اصفهان داریم. این امر نشان می‌دهد که اصفهان می‌تواند مرکز برگزاری جشنواره‌ها و کنگره‌ها باشد؛ امیدواریم سالن اجلاس بین‌المللی زودتر افتتاح شود تا بتوانیم هر روز در اصفهان جشنواره‌هایی برگزار کنیم.
نوروزی تاکید کرد: خوشحالم که طی یک سال گذشته با شنیدن نظرات هنرمندان اصفهانی، دیدگاه‌های آن‌ها را در این جشنواره اجرا کردیم. ما امسال با ۳۲ فیلم، تجربه اصفهان را به نمایش گذاشتیم و این یک موفقیت بزرگ محسوب می‌شود. بنابراین امیدواریم بتوانیم از طریق گفت‌وگوی با مردم در برنامه ها و گفت‌وگوی با هنرمندان، جشنواره‌ای که به همت وزارت ارشاد و واحد سینمایی فارابی، به صورت دائمی درآمد، دبیرخانه دائمی آن را هم تاسیس کنیم تا کیفیت جشنواره هر روز بیشتر شود و استعدادهای کودکان عزیز اصفهانی با حضور در جشنواره‌ها و نمایش ها شکوفا شود.
قطب‌های سینمای کودک و نوجوان را پیدا کنیم
در ادامه آیین اختتامیه سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: خوشحالیم که بار دیگر جشنواره فیلم کودک و نوجوان در اصفهان برگزار می شود؛ منطقه ای که هم در گستره و هم در سابقه هنری و هم در دانش و تکنیک هنری، اگر نگوییم بی‌نظیر، اما حتما کم نظیر است.
«سیدعباس صالحی» افزود: سینمای کودک و نوجوان بخش مهمی از سینمای ایران است. ۱۸ میلیون کودک و نوجوان ایرانی داریم که سینما می تواند آنها را در هزاران امر کمک کند.
وی افزود: کارشناسان وزارت آموزش و پرورش می‌گویند که هشت میلیون کودک و نوجوان ایرانی به طور میانگین 6 ساعت را در فضای مجازی می‌گذرانند و کودکان بین پنج تا ۱۰ سال به فیلم های بزرگسالان علاقه‌مند هستند. این موضوع نشان می دهد که ما خوراک لازم را فراهم نکردیم.
صالحی گفت: بیش از ۲۰۰ فیلم کودک و نوجوان را پس از انقلاب داشتیم که از بین ۱۰ فیلم پر فروش پس از انقلاب در ایران، 6 فیلم از کودکان و نوجوانان بوده اند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: نیاز داریم که قطب‌های سینمای کودک و نوجوان را در کنار تهران پیدا کنیم. اینکه در این جشنواره سه فیلم تولیدی از اصفهان بود، بسیار خوب است. این‌ها اتفاقاتی است که در یک سال اخیر، با نگاه‌هایی به آینده روی داده و به عنوان خبرهایی از جشنواره سی‌ام تا جشنواره سی و یکم است. جشنواره‌ها مثل المپیک‌ها نشان دهنده دستاوردی از یک دوره تلاش هستند.
وی گفت: در افق امسال، یعنی از جشنواره سی و یکم تا سی و دوم باید چند رویکرد را جدی بگیریم؛ نخست، استفاده بیشتر از ادبیات ایران و فرهنگ ایرانی در سینمای کودک و نوجوان است.
صالحی رویکرد دوم را فرصت‌سازی‌های جدید برای سینمای انیمیشن و پویانمایی دانست و گفت: اتفاقات خوبی در فضای انیمیشن در حال شکل‌گیری است. حتما سینمای انیمیشن با فرصت‌هایی که در حوزه این ژانر دارد، یکی از نقاط قوت مهم برای سینمای ایران خواهد بود.
وی افزود: رویکرد سوم این است که از فناوری های نوین در سینما استفاده کنیم. کودکان امروز، پرهیجان‌تر هستند و فضای فناوری‌های جدید، سوژه‌های بهتری را به وجود می آورد.
توجه به فعالیت‌های کودک و نوجوان دراصفهان جای افتخار دارد
استاندار اصفهان نیز یکی دیگر از سخنرانان این آیین بود که به روی سن آمد.
«محسن مهرعلیزاده» اظهار کرد:اینکه اصفهان چندین سال  پی در پی میزبان این جشنواره بوده و است، افتخاری بزرگ محسوب می شود. اصفهان در طول تاریخ نشان داده که در زمینه‌های مختلف فرهنگی سرآمد بوده و هنرمندان ویژه ای در همه رشته‌ها داشته است و حالا هنرمندیِ اصفهان در بخش فیلم و در کسوت میزبانی، نشان داده شد. استاندار اصفهان ادامه داد: مطمئنم در آینده، سطح جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان بالاتر خواهد رفت و این جشنواره به عنوان یک مرکز مهم در دنیا برای فیلم های کودکان و نوجوانان خواهد بود. وی افزود: توجه ویژه به فعالیت‌های کودکان و نوجوانان در اصفهان جای افتخار دارد  و مطمئن هستم که با سابقه فرهنگی ایران، خواهیم توانست کشورمان را آن طور که لایق شخصیت ایرانی است به دنیا بشناسانیم.
وی اضافه کرد: به همه حاضران و داوران عزیز خیرمقدم عرض می‌کنم و به عنوان استاندار اصفهان وظیفه دارم هر حمایتی که لازم است از جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان صورت دهم.

معرفی برگزیدگان جشنواره؛
«خانه»،« بُروا»، «بدو رستم بدو» و «در بهشت» درصدر
در اختتامیه سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، پروانه زرین بهترین فیلم به انتخاب هیئت داوران بخش سیفژ به «خانه» به کارگردانی جون وُکیم رسید.همچنین پروانه زرین برای بهترین فیلم انیمیشن کوتاه به فیلم «بدو رستم؛ بدو» به کارگردانی حسین‌ملایری از ایران رسید. در این مراسم همچنین جایزه بهترین کارگردانی فیلم بلند پویانمایی و جایزه بهترین فیلم‌نامه انیمیشن بلند هر دو به اشکان رهگذر برای انیمیشن «آخرین‌داستان» رسید. رهگذر پس از دریافت جایزه‌اش در جمع حاضران در سالن کوثر اظهار داشت:  ۹ سال روی فیلم کار کردیم و هدفی جز معرفی تاریخ ایران و بزرگ‌مرد تاریخ فرهنگ کشورمان یعنی «فردوسی» نداشتیم. همچنین جایزه بهترین فیلم انیمیشن بلند داستانی به پویانمایی «عملیات کاتماندو» تعلق گرفت. پروانه زرین بهترین کارگردانی فیلم بلند داستانی  به فیلم« بُروا» به کارگردانی  پرنیا کاظمی پور رسید. پروانه زرین بهترین فیلم‌نامه در بخش داستانی برای نگارش فیلم‌نامه «در بهشت» به رضا آقایی و شریفه رضایی رسید.
پروانه زرین بهترین فیلم بلند داستانی نیز به مهرداد مجیدی برای تهیه کنندگی فیلم «بروا» رسید. همچنین جایزه بهترین فیلم کودک به فیلم «پاستوریونی» به تهیه کنندگی بیتا منصوری اهدا شد و جایزه بهترین فیلم نوجوان سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان نیز به فیلم «ضربه فنی» به تهیه کنندگی غلامرضا رمضانی تعلق گرفت. در این مراسم تندیس زرین ویژه شهید بهنام‌محمدی به فیلم کوتاه داستانی «جمعه گل» به کارگردانی محمدرضا حاجی غلامی رسید. وی پس از دریافت جایزه خود در سخنانی کوتاه گفت: ما هرچه داریم از شهداست و این جایزه را پارسال نیز به من دادند و امسال بار دیگر نصیب من شد که این جایزه را دریافت کنم.
نویسنده : اعظم محمدی