روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

حاشیه هایی بر فروش و توزیع یک لباس ساده مدرسه؛

از مافیا تا سودهای میلیاردی

کد خبر : 7873
۱۳۹۷/۰۶/۱۷ - ۱۶:۰۱
بازار خرید فرم مدارس این روزها داغ است؛ از خانواده هایی که در فروشگاه‌ها بین قیمت ها و اجناس بی کیفیت سرگردان هستند تا مدارسی که الزام به خرید از یک فروشگاه خاص را به دانش‌آموزان و والدین‌شان تحمیل می کنند.
 سال‌ها قبل اما اگرچه رنگ و مدل فرم دانش آموزان تنوع و زیبایی امروز را نداشت؛ اما حداقل خانواده ها در خرید و استفاده از آن هر ساله اجباری نداشتند و دانش آموزان می توانستند چند سال متوالی هم از یک فرم استفاده کنند. علاوه بر این نبود مکان های متنوع برای تهیه  و تامین فرم مدارس هم موجب شده تا شبهه‌ای به نام مافیای فرم مدارس بر سر زبان‌ها بیفتد؛ زنجیره‌ای از تولید تا فروش که موجب ایجاد حاشیه های سودهای میلیاری شده است.
حاشیه های میلیاردی خرید مدرسه ای
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت ارشاد با بیان اینکه گردش مالی لباس فرم مدارس بیش از هزار میلیارد تومان است، گفت: آموزش و پرورش باید اجازه دهد بچه ها با لباس بومی به مدارس بیایند. حمید قبادی با بیان اینکه اگر سرانه هر فرم مدرسه را صد هزار تومان و به طور متوسط برای 10 میلیون دانش آموز در نظر بگیریم، هزار میلیارد تومان گردش مالی این حوزه می‌شود، گفت: نمی توان از این موضوع مهم غفلت کرد. دبیر کارگروه ساماندهی مدولباس وزارت ارشاد با اشاره به اینکه در برخی مناطق مدارس ملزم می شوند تا سقف قیمتی مشخصی به لباس فرم اختصاص دهند، گفت: به عنوان مثال وقتی اصرار می‌شود لباس فرم از 35 هزار تومان بیشتر نباشد، اتحادیه و تولید کننده های منتخب ما ضعیف ترین جنس را در نظر می‌گیرند و این به جز انزجار از لباس فرم چیز دیگری به دنبال ندارد. ضمن آنکه اگر جنس لباس مناسب نباشد ممکن است باعث بیماری و حساسیت هم بشود.
جولان مافیا در لابه لای لباس های ساده مدارس
علاوه بر حاشیه سودهای میلیاردی؛ آنگونه که متولیان امر می گویند شبکه ای از مافیای گسترده نیز در دوخت و توزیع این فرم ها در مدارس دست دارند. در همین زمینه  حمیدرضا علی‌محمدی، مدیر اجرایی اتحادیه خیاطان شهرستان اصفهان که از وجود مافیای تولید فرم مدارس در اصفهان شکایت دارد، اظهار کرد: بسیاری از همکاران ما در سامانه تولید فرم مدارس ثبت‌نام کردند، برخی از آنها مورد  تایید و برخی رد شدند؛ اما جالب اینجاست که آن دسته از همکارانی که در سامانه مورد تایید قرار گرفتند نیز دچار مشکل شدند و برای تعدادی از آنها هیچ متقاضی نبود.وی راه‌اندازی سامانه ثبت نام تولید فرم مدارس را به فال نیک گرفت و گفت: این سامانه دست برخی از واحدهای صنفی را برای ارتباط با مدارس بازتر گذاشت و حتی کارگاه‌های کوچک‌تر نیز امکان استفاده از این ظرفیت را دارند.
مدیراجرایی اتحادیه خیاطان شهرستان اصفهان اضافه کرد: درسال‌های گذشته برای تهیه فرم دانش آموزان، مدیران مدارس فروشگاه‌های خاصی را معرفی می‌کردند. نقش مافیای فرم مدارس هم پررنگ بود؛ اما امسال با راه اندازی سامانه تا حدودی این مسئله مدیریت شد.علی محمدی با بیان اینکه اتحادیه خیاطان حداکثر هزینه تهیه فرم مدرسه را ۸۰ هزار تومان اعلام کرده است، اضافه کرد: به این اتحادیه تهیه ۱۲۰ هزار فرم مدرسه سفارش داده شده است.وی با تاکید بر اینکه یکی از دغدغه‌های صنف خیاطان و پیراهن دوزان در اصفهان مواجه با گروه مافیای فرم مدارس است، اظهار کرد: در واقع این افراد با رابطه و رانت بازی حدود ۵۰ درصد کار را دست گرفته‌اند، آنها از دید ما تولیدکننده نیستند و عضوهای ما را به استثمار می‌کشند.مدیر اجرایی اتحادیه خیاطان شهرستان اصفهان ادامه داد: برای جلوگیری از فعالیت این افراد در بازار ضروری است که اتحادیه تولیدکنندگان، اداره کل تعزیرات حکومتی، سازمان صنعت و معدن وآموزش و پرورش در این زمینه با یکدیگر همکاری داشته و با اندیشیدن تدابیر لازم مانع فعالیت این اشخاص شوند.
گلایه صنف خیاطان در این زمینه اما از سوی علیرضا سلطانی، رییس انجمن اولیا و مربیان اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان این گونه پاسخ داده شد که  راه‌اندازی سامانه‌ای برای خرید فرم لباس دانش آموزان به همراه راه اندازی و فراخوان عمومی برای مشارکت خیاطان و تولیدی ها بوده است. وی افزود: علاوه بر آموزش و پرورش نهادهایی مانند اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، اداره کل تعزیرات حکومتی اتحادیه پوشاک و سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز بر طراحی و تدوین سامانه ثبت‌نام برای فرم مدرسه همکاری داشتند.رییس انجمن اولیا و مربیان اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان به خود اظهاری تولیدی‌های فرم مدرسه در سامانه جامع اشاره کرد و گفت: به دنبال خوداظهاری صورت گرفته، راستی آزمایی‌ها به مدت 5/1 ماه انجام شد و پس  از تایید فرم‌های مورد نظر قیمت نهایی برای دانش آموزان اعلام شد. رییس انجمن اولیا ومربیان اداره کل آموزش وپرورش استان اصفهان با بیان اینکه پس از تایید فرم مدارس در شورای مدرسه حواله‌ای پیش خرید صادر و در اختیار خانواده ها قرار گرفت، افزود: تولید  فرم‌ها تا ۱۵ شهریور به اتمام رسیده و توزیع آن بین دانش آموزان آغاز شده است.وی راه‌اندازی سامانه جامع ثبت‌نام فرم دانش‌آموزان را اقدامی مهم در راستای شفاف سازی در این حوزه اعلام کرد و گفت: البته این سامانه برای 6 ناحیه آموزشی استان اصفهان فعال بوده و در سال‌های آینده برای همه استان توسعه خواهد یافت.
با وجود  این اظهارات؛ اما فضای فروش و انحصار لباس مدارس که در سطح شهر اجرا می‌شود همچنان شائبه رانت های پر و پیمانی را در دوخت و توزیع فرم مدارس به ذهن متبادر می کند .


 
نویسنده : اکرم ضیایی