روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان با انتقاد از عدم تبلیغات شادپیمایی در جریان جشنواره، متولیان جشنواره در اصفهان را «ترسو» و «محافظه کار» خطاب کرد

اصولگرایان «نترس تر» هستند!

کد خبر : 7882
۱۳۹۷/۰۶/۱۸ - ۱۴:۵۲
جشنواره فیلم های کودک و نوجوان با تمام حواشی که داشت تمام و پرونده آن بسته شد. جشنواره ای که گفته می شود در اوج مشکلات اقتصادی استان و کشور، با صرف هزینه های فراوان برگزار شده است.
 میهمانانی که به اصفهان آمدند و در بهترین هتل های این شهر اقامت داشتند و تمامی هزینه های حضور آنها در اصفهان هم طبیعتا بر عهده میزبان بود؛ میهمانانی که دستاورد خاصی برای این شهر و فرهنگ و هنر آن نداشتند . حتی شنیده می شود برخی دانشجویان رشته هنر نیز از پایتخت به اصفهان دعوت شدند تا به عنوان میهمان در این جشنواره حضور پیدا کنند و هزینه های اقامت آنها در یکی از بهترین هتل های اصفهان به دوش میزبان بود. میزبانی که از وقتی روی کار آمده، مدام از «بی پولی» و «نداشتن بودجه» و «بدهی های کلان برجای مانده از دوران مدیران قبلی» گلایه می کند و گفته می شود حتی در پرداخت پول کارکنان شهرداری هم مانده است؛ اما برای جشنواره ای که منتقدان و البته اهالی هنر می گویند خروجی خاصی برای شهرمان ندارد، این همه بریز و بپاش می شود.
جالب اینکه همان میهمان هایی هم که دعوت شدند، گلایه مند هستند. مثل «مرضیه برومند» که از شهرداری اصفهان بابت احتیاطی که برای ایجاد شادی و نشاط دارند، انتقاد کرده است.
 این کارگردان که داور سی‌ویکمین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان بود در حالی آثار بخش ملی این دوره را قضاوت کرد که تا یک روز پیش از شروع جشنواره‌ فیلم کودک مشغول هفدهمین جشنواره تئاتر عروسکی تهران بود که دبیری آن را برعهده داشت و همزمانی این دو رویداد باعث شده تا برومند از «تفاوت» های دو جشنواره سخن بگوید؛ تفاوتی که ویژگی اصلی آن به تعبیر این کارگردان در «شادپیمایی» است.
برومند در گفت و گو با «ایسنا» گفته: «مهم‌ترین دلیل این تفاوت به خاطر اطلاع‌رسانی و پیش درآمد خوبی بود که ما قبل از جشنواره تئاتر عروسکی انجام دادیم، به طوری که آنقدر «شادپیمایی» تبلیغ شده بود که عده زیادی منتظر بودند این رویداد آغاز شود، درواقع می‌توان گفت شکل تبلیغ در جشنواره تئاتر عروسکی به‌روزتر بود در حالی که فکر می‌کنم همین موضوع، ضعف جشنواره فیلم کودک بوده که به‌روز نیست. در این راستا اگرچه تلاش‌هایی از سوی دست‌اندرکاران جشنواره انجام می‌شود؛ اما عملکرد شهرداری اصفهان کمی محدودیت ایجاد می‌کند. از آنجا که من عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان هم بودم، برای جلسه به آنجا سفر کردم و متوجه شدم فضای گفت‌وگو با شهردار جدید اصفهان خیلی با احتیاط همراه است چرا که بیشتر به افکار عمومی در اصفهان، احوال کنونی مملکت، کم‌آبی و مسائلی از این دست اشاره می‌کردند و شور و نشاط در جشنواره را به نوعی مانع یا مسئله‌ای با احتیاط در جشنواره می‌دانستند در صورتی که من مخالف این موضوع بودم و به نظرم کم‌آبی دلیل بر این نیست که شادی هم نکنیم، چون دلیل اصلی بروز خیلی از این مشکلات از همین موضوع ناشی می‌شود که روی فرهنگ و هنر کار نکردیم در حالی که چه چیزی بیشتر از هنر می‌تواند مردم را نسبت به داشته هایشان و مخاطرات آگاه کند؟»
برومند می گوید بارها به دست اندرکاران جشنواره در اصفهان گفته که «شما ترسو هستید و مرعوب گروه فشار شده‌اید؛ گروهی که از همان اولین سال‌های برپایی جشنواره با رویکرد سیاسی خود و بهانه درست کردن از هر چیزی،  سعی می‌کردند مانع از انجام کارها شوند. در صورتی که اگر قرار باشد بترسیم هیچ کاری نمی‌توان انجام داد به همین دلیل است که فکر می‌کنم اصلاح‌طلبان خیلی ترسو هستند چون اصولگرایان پشت‌شان گرم‌تر است و سر نترس‌تری برای اقدام کردن دارند.»
حالا اینکه چرا یک کارگردان سینمایی که تخصص اصلی اش هم ساخت فیلم برای گروه سنی کودک است، اینچنین جهت گیری سیاسی می کند و پای سیاست و اصولگرا و اصلاح طلب را به میان زمین برگزاری یک جشنواره سینمایی می کشاند، سوالی است که برومند باید پاسخگوی آن باشد اما تا آن جا که ما می دانیم شورای شهر اصفهان مدت هاست با برخی بزرگان شهر در رابطه با همین چالش «شادی» و «نشاط» به اختلاف رسیده و البته مردم برای شادبودن بهانه می خواهند. بهانه هایی که به نظر می رسد هم صنفی های خانم برومند با «تَکرار می کنم» های شان از مردم گرفتند! آخرین نرخ دلار و سکه چند خانم برومند؟!
نویسنده : سارا بهرامی