روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

به بهانه رونمایی از پوستر «ماجرای نیمروز 2 »؛

بازگشت سینمای قصه‌گوی حاتمی کیایی

کد خبر : 7895
۱۳۹۷/۰۶/۱۹ - ۱۳:۵۳
پوستر «ماجرای نیمروز 2» رونمایی شد. فیلمی که دنباله «ماجرای نیمروز1» به کارگردانی «محمدحسین مهدویان» است. فیلمی محصول سال ۱۳۹۵ که در سی و پنجمین دوره جشنواره «فیلم فجر» برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره، سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه ملی و سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران شد. فیلمی که هنگام پخش در جشنواره، خیلی‌ها را شوکه کرد؛ بس که خوش ساخت بود.
مهدویان پیش از این هم نشان داده بود که تا چه اندازه مدیوم سینما را خوب می‌شناسد و درکلاس درس کارگردانی که به آثارش عشق می‌ورزیده (ابراهیم حاتمی کیا)، خوب درس پس داده است.
«ماجرای نیمروز» به ترورهای سال ۱۳۶۰ به دست گروه منافقین می‌پردازد. فرم و فضاسازی‌ها آن قدر خوب بود که تحسین بسیاری از منتقدان را به دنبال داشت. بازی‌ها هم عالی بود. از «جواد عزتی» که این روزها ستاره بی‌بدیل سینما شده و هرنقشی را به او بدهند (در هر ژانری) به بهترین شکل، از آب درمی‌آورد تا «هادی حجازی‌فر» که تا الان بازی بد  یا حتی متوسط از او ندیده‌ایم و حتی بازیگرانی که نقش کوتاه تری داشتند (مثل «مهدی پاکدل» در نقش کشمیری).
رهبر انقلاب هم این فیلم را دیدند و از آن خوششان آمد. ایشان درباره این فیلم به سازندگان آن گفتند: «فیلمتان عالی بود. خیلی خوب بود. نشستیم استفاده کردیم و لذت بردیم. کار شما روی آن سکوی جشنواره هم بسیار بسیار خوب بود. اولا کارگردانی عالی بود، بازی‌ها عالی بود، قصه عالی بود، فیلم خوش ساخت وخیلی خوب بود. آن روزی که این قضیه اتفاق افتاد، من دفتر امام بودم، همان ظهر. این بچه‌ها ازجمله این آقای «سیف‌اللهی» و اینها که بودند در قضیه، (محاصره منزل موسی خیابانی) آمدند گفتند که قضیه تمام شد. آمده بودند به امام گزارش بدهند... گریم‌ها خیلی خوب بود. شهید بهشتی را خیلی خوب از آب درآوردید.»
و حالا خبر رسیده که مهدویان «ماجرای نیمروز 2» را خواهد ساخت. فیلمی که «سجاد پهلوان‌زاده» تدوین‌گر آن می‌گوید که قصه‌اش بسیار جذاب‌تر‌ از قسمت اول است  و مخاطبانش هم بیشتر از مخاطبان ماجرای نیمروز 1 خواهندبود. در روزهای ابتدایی که روابط عمومی این فیلم خبر از ساخت سری دوم داد، خبر رسید که «الناز شاکردوست» قرار است ایفاگر یکی از نقش‌های اصلی فیلم باشد. گفته شد شاکردوست در این فیلم نقش یک نیروی امنیتی ام آی 6 را بازی می‌کند که در زمان جنگ تحمیلی به ایران نفوذ کرده است. همچنین شنیده می‌شد که «الفی الن» بازیگر انگلیسی، نقش همسر شاکردوست و سفیر انگلیس در عراق را بازی می‌کند.
آن روزها الناز شاکردوست دوران نقاهت پس از مصدومیت شدید را طی می‌کرد و پس از مدتی شنیده شد که از این فیلم کنار گذاشته شده است؛ دلیل آن هم سنگینی این نقش بود و اینگه گفته شد این نقش نیاز به تحرک زیادی دارد و شاکردوست به خاطر شرایط خاص جسمانی که دارد، قادر به ایفای آن نیست. به‌تازگی پوستر «ماجرای نیمروز2» رونمایی شد و «بهنوش طباطبایی» نقش بازیگر زن اصلی فیلم را برعهده دارد. «حجازی‌فر، احمد مهران‌فر، جواد عزتی، محسن کیایی، هستی مهدوی و
مهدی زمین‌پرداز، دیگر بازیگران اصلی این فیلم هستند.
به جز «طباطبایی»، «مهدوی» و «کیایی» سایر بازیگران در قسمت اول ماجرای نیمروز هم حضور داشته‌اند. فیلم‌برداری این فیلم از مردادماه آغاز شده و در برهوت فیلم‌های خوب در سینمای ایران، باید منتظر خلق شاهکار دیگری از کارگردان جوانی باشیم که نوع سینمای قصه‌گو و جذاب او ما را به یاد دوران اوج «ابراهیم حاتمی‌کیا» می‌اندازد.  
نویسنده : سارا بهرامی