روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

مسئول هیئت «فدائیان حسین» اصفهان در گفت و گو با «زاینده رود» :

گفتند کمک می کنیم، دست از انقلابیگری بردارید!

کد خبر : 7913
۱۳۹۷/۰۶/۲۱ - ۱۱:۳۵
سال گذشته همین موقع ها بود که برای مصاحبه با مسئول هیئت «فدائیان حسین» راهی مسجد محمدیه خیابان جی(محل برگزاری جلسات هیئت) شدیم تا در آستانه آغاز ماه محرم، از مشکلات هیئت، کمبودها، انتظارات و البته از حال و هوای فدائیان حسین بن علی (ع) در ایام سوگواری سید و سالار شهیدان بپرسیم.
آقای «حیدری» را اولین بار بود که می دیدیم. با روی باز درخواست ما را برای مصاحبه پذیرفت و در اوج مشغله هایی که در آن ایام داشت، پذیرفت تا در ساعات پایانی شب پاسخگوی سوالات‌مان باشد. تمام روز را به آماده کردن هیئت برای آغاز یک دهه عزاداری مشغول بود با این حال بدون خستگی و با روی باز دعوت کرد تا وارد مسجد شویم . همان اول  مصاحبه گفت که کار برای سیدالشهدا، خستگی ندارد. گفت که با عشق «حسین»(ع) نفس می کشد و الهی که با همین عشق و در هوای همین عشق هم بمیرد.
از حال و هوای محرم گفت، از روزگار نوکری کردن. از عشقی که پایان ندارد و شوقی که پس از اشک ریختن برای اباعبدا...الحسین(ع) حاصل می شود. از مشکلات هیئت هم گفت. از اینکه حالا دیگر مثل قبل ، هیئت ها را روی سرشان نمی گذارند و برخی ارگان ها یا افراد، با هیئت داری مخالفت و سنگ اندازی می کنند. از هیئت امنای مساجد یا حسینیه هایی گفت که برای در اختیار گذاشتن مسجد خود برای هیئت، پول های کلان می خواهند یا شرط و شروط های سخت می گذارند. از در به دری های هیئت گفت؛ از اینکه گاهی هرچند ماه یک بار مجبور به جا به جایی مکان جلسات خود می شوند چون شرایط سخت تر می شود. همسایه ها گلایه می کنند یا هیئت امنا ایرادهای بنی اسرائیلی می گیرند. بعضی وقت ها از مداح می خواهند جور دیگری بخواند یا درباره یکسری مسائل نخواند! مثال زد که در یکی از مراسم ها از «سیدرضا» خواسته بودند چفیه اش را بردارد! از مسئولان شهر گفت که دغدغه هیئت ندارند و عزاداری را مانع شور و نشاط شهر می دانند و انگار نمی دانند پس از حضور در هیئت و اشک ریختن برای امام حسین(ع)، چه حال عجیبی به دست می آید که با هیچ چیز قابل مقایسه نیست.
خلاصه آقای حیدری برایمان گفت و گفت. قرار بود در اولین روزهای ماه محرم مصاحبه که مفصل و بلندبالا هم بود، چاپ شود. آخرین بار که صدایش را شنیدیم، وقتی بود که برای هماهنگی بابت ارسال یکی دو عکس از حضور خودش در هیئت با او تماس گرفتیم. بازهم مشغول رتق و فتق امور هیئت بود و مشغله های زیادی داشت؛ اما در اوج فروتنی  کارمان را راه انداخت و عکس را ارسال کرد. پرسید مصاحبه کی چاپ می شود؟
گفتیم فردا . فردا مصاحبه چاپ شد. تماس گرفتیم که خبر بدهیم اما تماس بی پاسخ ماند. کمی بعد یک پیام از سوی یک از دوستان هیئتی آمد : «آقای حیدری فوت کرد.»  شوک آن روز و آن پیام و آن خبر تلخ هنوز هم با ماست. «مرحوم حیدری» ناگهانی از میان مان رفت. «سیدرضا» در غسالخانه و بالای سر رفیق و همراه قدیمی اش، یکی از نوحه های معروفش را خواند: «هرچه آمد به سرم، دست به زانو نزدم...»
یک سال گذشت. باز هم ماه عزای ارباب بی کفن از راه رسید و جای خالی یکی از نوکران سیدالشهدا(ع) حالا در این روزها حتما بیشتر از همیشه احساس می شود. هیئت فدائیان اما راه خود را ادامه می دهد. «پرچمت روی زمین هرگز نمی ماند حسین» . این شعار فدائیان در محرم امسال است.
امسال هم به سراغ مسئول هیئت رفتیم . «فرهاد دانش» این مسئولیت را برعهده گرفته هرچند «سیدرضا» حالا بیشتر از همیشه حواسش به همه چیز هست. به هیئتی که در سرتاسر کشور شناخته شده و مسئولیت سنگینی بر عهده دارد. هیئتی که اصفهانی ها دوستش دارند و هرهفته میزبان جمعیت گسترده ای از جوانان این شهر است. شاخصه اصلی هیئت فدائیان حسین را شاید بتوان «ولایی بودن» و « شهدایی بودن» دانست. در روزگار فراموشی لاله ها و وقتی مسئولان یادشان رفته هرچه دارند از صدقه سر شهداست، وقتی عده ای نام شهدا را برای خود «نان» و «نردبان» کرده اند، در هیئت «فدائیان حسین» نام شهدا همیشه زنده است. جلسات این هیئت هر هفته به نام و یاد یکی از شهدا برگزار می شود و با این ستاره هاست که هم راه هیئت روشن و پیداست و هم راه و نام و نشان ما که همه دار و ندارمان از بی نشانی شهدایی است که رفتند تا ما بمانیم.
این مصاحبه محصول فرصتی است که با همراهی و همکاری دوستان در هیئت فدائیان صورت گرفت. «کمال نصیری» همکارمان چنددقیقه ای میهمان فدائیان بود و «فرهاد دانش» برایمان از «هیئت» و «مشکلات» گفت. از توجه فدائیان به مسائل معیشتی و اجتماعی و از راهی که این هیئت و دست اندرکارانش برای حضور فعال تر در اجتماع و میان مردم آغاز کرده اند و به تداوم آن اعتقاد راسخ دارند.
گفتنی است؛ هیئت فدائیان حسین علیه السلام حدود ۱۲ سال است که فعالیت خود را آغاز کرده که در طول این سال ها به طور متوسط سالی ۱۱۰ جلسه برگزار می کند و به طور هفتگی ۲ هزار نفر در این هیئت شرکت می کنند.

 
***

 چه مشکلاتی را برای هیئت پیش روی خود احساس می‌کنید؟
مشکل عمده ما، عدم وجود مکان ثابت است.  مدتی است که در «مسجد محمدیه» ساکن شده‌ایم و اوضاع بهتر شده؛ اما از طرفی با توجه به سر و صدا و کمبود فضای پارکینگ، همسایه‌ها ناراضی  هستند. از طرفی مشکل کمبود فضا برای اعضای هیئت و عدم تهویه مناسب این مکان، از مشکلات عدیده‌ای است که سر راه ما قرار دارد.
جهت حل مشکل مکان برای هیئت، چه پیشنهادی دارید؟
بانی‌های مختلفی تاکنون داشته‌ایم؛ اما تا به امروز کسی مصمم و پای کار نبوده است؛ زمانی یک زمین را در«باغ غدیر» از بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس پیگیری کردیم، اما موافقت نکردند که اگر موافقت می شد، به لحاظ باز بودن فضا و عدم وجود منازل مسکونی در اطراف، فضای مناسبی برای هیئت بود.
به جز مشکل مکان چه مشکلات دیگری دارید؟
با توجه به اینکه هیئت «فدائیان حسین (علیه السلام)» هیچ گونه وابستگی به ارگان یا دستگاه‌ها ندارد، در تامین بودجه مراسم‌ دچار مشکل هستیم و تا به امروز بودجه خود را صرفا از طریق کمک‌های اعضای هیئت که به صورت هفتگی جمع آوری می شود، تامین کرده‌ایم.
ارگان‌هایی مثل سپاه پاسداران که متولی حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی هستند (و امروز یکی از مصادیق بارز حفظ دستاوردها وجود چنین هیئاتی است)، به شما کمک می‌کنند؟
خیر، این ارگان‌ها دارای ردیف های بودجه ای هستند که نمی توانند به ما کمک مالی کنند، البته برای مکان، گاهی حسینیه بسیج را در اختیار ما قرار می دهند که محرم امسال نیز هیئت در«حسینیه بسیج امام صادق(ع)» برگزار می شود؛ اما کمک مالی تاکنون نبوده است.
روزی که هیئت تاسیس شد، آیا گمان می‌کردید به این سمت بروید و به جایی برسید که در کل کشور شناخته شده باشید؟
چنین چشم‌اندازی داشتیم و از همان اول به نحوی برنامه ریختیم که به این سمت برویم. ازآنجاکه هدف مشخصی داشته‌ایم و متناسب با آن برنامه‌ریزی کرده‌ایم، پیش‌بینی می‌کردیم که به اینجا برسیم.
غیر از مسائل سیاسی و مذهبی، در مسائل اجتماعی و معیشتی برنامه‌ای داشتید؟
 در درجه اول، برای اشتغال‌زایی افراد خدوم هیئت تلاش کردیم و با رایزنی با افراد مختلف اکثرشان را مشغول به کار کردیم . همچنین در زمینه معیشت به صورت هفتگی بسته های کمکی را برای افراد مناطق محروم شهر آماده و به دست خانواده های نیازمند می رسانیم.
در زمینه کمک به زلزله زدگان کرمانشاه نیز چندین کامیون کمک آماده کردیم و همراه با آقای «نریمانی» به مناطق رفتیم؛ از طرفی در زمینه تامین جهیزیه افراد نیازمند و کمک به بیماران خاص، مستقیم وارد عمل شدیم.
در هفته گذشته برنامه‌ای برای کودکان کار در باغ جوان اجرا کردیم و بازی‌های متنوعی را برایشان فراهم کردیم. آقای «نریمانی» نیز برای آنها برنامه اجرا کرد و سعی کردیم یک روز شاد همراه با تفریحات گوناگون داشته باشیم. خدا را شکر توانستیم رضایت این کودکان را فراهم آوریم.
یک مسئله‌ای که انتظار می‌رود به طور ویژه در هیئت شما مورد توجه قرار بگیرد، کمک به خانواده شهدای مدافع حرم است؛ زیرا خانواده رزمندگان مدافع حرم به خصوص رزمندگان لشکر فاطمیون (که در گذشته به تیپ فاطمیون معروف بود)، امروز سرپرستی ندارند و با توجه به اینکه رزمندگان لشکر فاطمیون در کشور غریب هستند، امروز در تنگناهای سختی قرار گرفته‌اند. آیا برای شناسایی و کمک به این خانواده‌ها برنامه‌ای داشته اید؟
 درخصوص شناسایی و کمک به خانواده های این عزیزان، مستقیم وارد عمل شدیم و چندین خانواده را در اقصی‌نقاط شهر شناسایی کردیم و بسته‌های حمایتی برای این افراد تدارک دیدیم.
آیا اطلاع رسانی ویژه هم در این زمینه دارید که مردم بدانند کمک‌هایی صرفا ویژه این خانواده‌ها جمع‌آوری می‌شود؟
نباید این تفکر در جامعه غالب شود که دولت به خانواده شهدا کمک نمی‌کند یا در قبال آنها کم‌کاری صورت گرفته است؛ برای همین ما به طور خاص اطلاع‌رسانی نمی‌کنیم. از طرفی آبروی این عزیزان برای ما بسیار ارزشمند است و کمک ها را در قالب همان کمک به نیازمندان جمع آوری می کنیم.
چقدر با هیئت‌های دیگر شهر همراه بوده‌اید و برنامه های هماهنگ برگزار کرده‌اید؟
مراسم خاص و مناسبتی برگزار کرده ایم؛اما تعداد این مراسم اندک بوده است.
با توجه به شرایط اقتصادی که بر کشور حاکم است آیا برنامه ویژه ای در این زمینه دارید؟
 بر حسب اینکه امسال مشکلات اقتصادی فراوانی بر کشور حاکم شده و مردم در امر معاش خود دچار مشکل شده‌اند، برنامه ای را تدارک دیده‌ایم که با روشنگری تبیین کنیم. نباید دین مردم به نخود و لپه گره بخورد. برای حفظ نظام، در این مشکلات اقتصادی حرکت‌های فرهنگی متنوعی تدارک دیده‌ایم. البته بخشی از این مشکلات مربوط به عدم مدیریت صحیح است، اما باید پذیرفت بخشی از مشکلات به فرهنگ غلط مردم و هجوم آوردن به کالاهای غیرضروری یا غیرنیاز امروز است که این امر را باید با فرهنگ‌سازی صحیح اصلاح کرد؛ «هیئت فدائیان» در راستای این امر در حد وسع خودش به کار فرهنگی می پردازد.
در زمینه تربیت نیروی در تراز انقلاب اسلامی سرمایه‌گذاری کرده‌اید؟
در حدی تلاش کرده‌ایم که افرادی را پرورش دهیم تا بتوانند بار مسئولیت یک شهر یا استان را به دوش بکشند که این قضیه را از طریق مشاوره تحصیلی، انتخاب رشته و... به گونه ای انجام دادیم که افراد به سمتی بروند که بتوانند گرهی از مشکلات جامعه برطرف کنند.
به عنوان سوال آخر؛ چه مسائلی را از آفت های هیئت های امروزی می دانید؟
یکی از مسائلی که هیئت‌های امروز به ما خرده می‌گیرند این است که ما هیئت سیاسی تشکیل داده‌ایم، اما آنچه مهم است اینکه شاخصه اصلی هیئت ما مسئله ولایت، انقلاب و شهداست و به این اعتقاد، افتخار می کنیم. اما برخی هیئات این امر را به ما خرده می گیرند، از طرفی برخی مجموعه‌ها به ما پیشنهاد دادند که از این اعتقاد فاصله بگیریم و حتی حاضر شدند مشکلات مالی و مکان هیئت را در ازای دست برداشتن از انقلاب و ولایت جبران کنند؛ ولی ما این مسیر را قبول نکردیم و مهم‌ترین شاخصه خود را انقلابی‌گری و ولایت‌مداری می‌دانیم.
البته افراد مختلفی با عقاید گوناگون در هیئت ما حضور پیدا می‌کنند؛ گاهی شده فردی با شنیدن یک شعر از آقای «نریمانی» تغییر مسیر داده است؛ افرادی بودند که با اشعار ایشان حجاب را برگزیدند و  اهل نماز و هیئت شدند. اینهاست که برای ما مهم است. به راهی که درپیش گرفته ایم اعتقاد داریم و از آن دست برنمی‌داریم.

 
نویسنده : سمیه پارسادوست