روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

ورود رسمی لیگ برتری‌ها به چرخه جام حذفی؛

قهرمانان اصفهانی وارد می‌شوند

کد خبر : 7915
۱۳۹۷/۰۶/۲۱ - ۱۱:۳۵
مرحله یک شانزدهم جام حذفی ایران در شرایطی روز چهارشنبه با برگزاری دیدار میان تیم‌های« استقلال» خوزستان و «شاهین» انزلی آغاز شد که با قرعه کشی صورت گرفته، در این مرحله تیم «ذوب آهن» در ورزشگاه فولاد شهر میزبان تیم «پدیده» و تیم «سپاهان» در نقش جهان باید به مصاف تیم «شهرداری» ماهشهر برود.
حساس و جذاب مثل ذوب‌آهن- پدیده
تیم «ذوب آهن» اصفهان در چارچوب رقابت‌های مرحله یک شانزدهم جام حذفی ایران، درحالی مقابل تیم «پدیده» قرار می‌گیرد که این دو تیم، کمتر از 20 روز پیش در جریان رقابت‌های لیگ برتر به مصاف یکدیگر رفتند.  در آن بازی شاگردان «یحیی گل‌محمدی» توانستند با دو گل از سد شاگردان «امید نمازی‌زاده» بگذرند. سبزپوشان اصفهانی ازآنجاکه تا اینجای برگزاری رقابت های لیگ،  نتوانسته ‌اند عملکرد چندان موفقی از خود نشان دهند و با کسب هشت امتیاز در پایان 6 هفته در رده هشتم جدول رده‌بندی جای گرفته‌اند، به دنبال جبران مافات در رقابت‌های جام حذفی هستند تا بتوانند به  عنوان پنجمین قهرمانی خود در این رقابت‌ها دست یابند. شاگردان« نمازی‌زاده» در نخستین بازی خود در رقابت های جام حذفی به مصاف تیم پدیده می‌روند که در تقابل قبلی خود مقابل تیم پدیده، بازی خوبی را به نمایش نگذاشتند و این بازی به مثابه انتقام آنها از شاگردان «گل محمدی» محسوب می‌شود.
سبزپوشان اصفهانی هرچند در ارائه  «فوتبال مالکانه» موفق بوده اند، اما از ارائه «فوتبال تهاجمی» ناتوان بودند و نمی توانستند از موقعیت‌های پرشماری که مهاجمان این تیم روی دروازه حریفان ایجاد می‌کردند استفاده کنند؛ از این رو در این بازی اگر بخواهند فاتح دیدار باشند، باید علاوه بر داشتن تمرکز روانی و نظم دفاعی بالا، از کوچک‌ترین موقعیت‌ گلزنی نیز بیشترین بهره را ببرند تا در پایان این ذوبی‌ها باشند که به مرحله بعدی صعود می کنند. دیدار «ذوب‌آهن» و «پدیده» بازی حساس، جذاب و سختی خواهد بود. تقابل دو تیم در کمتر از 20 روز گذشته، موجب شده است که هر دو سرمربی شناخت کاملی از تیم رقیب داشته و به خوبی با نقاط ضعف و قوت هم آشنا شوند. از طرف دیگر انگیزه بالای هر دو تیم، حساسیت این دیدار را دو چندان کرده است. باید منتظر ماند و دید که نتیجه این دیدار حساس به نفع کدام تیم رقم خواهد خورد.

کار آسان زردپوشان در نخستین گام
دیگر تیم اصفهانی در چارچوب رقابت‌های مرحله یک شانزدهم جام حذفی ایران، رقیب به مراتب ساده‌تری نسبت به «ذوب آهن» درپیش دارد و در این مرحله به مصاف تیم «شهرداری» ماهشهر می رود.  شاگردان «قلعه‌نویی» در رقابت‌های لیگ، نمایش خوبی را تا اینجا ارائه داده اند و خود را به عنوان یکی از باکیفیت‌ترین تیم های حاضر در لیگ معرفی کرده اند. همچنین با توجه به عملکرد بسیار خوب در فاز تهاجمی، عنوان بهترین خط حمله لیگ را دراختیار دارند، اما در فاز دفاعی عملکرد متوسطی داشته و نتوانسته‌اند موفقیت‌های فاز هجومی را تکرار کنند. آمار دریافت یک گل، به طور میانگین در هر بازی، نشان از ضعف «زردپوشان» در فاز دفاعی داشته و می‌تواند دردسرساز  شود. زردپوشان اصفهانی در حالی مقابل تیم شهرداری ماهشهر قرارمی‌گیرند که ماهشهری‌ها، دومین فصل حضور خود در لیگ آزادگان را تجربه می کنند و برخلاف فصل گذشته که عملکرد خوبی دراین رقابت ها داشتند، در فصل جاری ضعیف ظاهر شده‌اند؛ اما وجود اتفاقات بی‌سابقه در جریان رقابت‌های جام حذفی سبب می شود که کار برای سپاهانی‌ها چندان آسان نباشد و بازیکنان شهرداری ماهشهر برای این تیم دردسر درست کنند.  سپاهانی‌ها که در این دیدار از حمایت هوادارانشان برخوردار هستند، می‌توانند با یک برد شیرین آماده حضور در هفته هفتم لیگ برتر شوند. در آن سو بازیکنان شهرداری ماهشهر نیز می‌توانند با شکست سپاهان، شگفتی‌ساز شوند؛ حال باید دید نتیجه این دیدار چگونه رقم خواهد خورد. تاریخچه حضور دو تیم اصفهانی در رقابت‌های جام حذفی، در سی و یک دوره برگزاری، از سال 1355 در کشور شروع شد که تیم «ذوب‌آهن» عملکرد بهتری نسبت به دیگر تیم اصفهانی در این رقابت‌ها داشته و توانسته در این مسابقات به چهار عنوان قهرمانی دست یابد؛ ولی تیم «سپاهان» تنها دو بار توانسته جام قهرمانی این رقابت‌ها را بالای سر ببرد. در دوره گذشته رقابت‌های جام حذفی، دو تیم اصفهانی در همان مراحل اولیه از این رقابت‌ها کنار گذاشته شدند؛ از این رو هر دو تیم به دنبال جبران مافات فصل گذشته هستند.
نویسنده : سمیه مصور