روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

وقتی زنجیره اعتیاد کوتاه می‌شود؛

رواج کشت «ماری‌جوآنا» در منازل مسکونی

کد خبر : 7932
۱۳۹۷/۰۶/۲۳ - ۱۴:۰۱
پدیده کشت ماده مخدر«ماری‌جوآنا» در منازل مسکونی ایران، اتفاق تازه‌ای است که در حال زیاد شدن است؛ اگر چه تا چند سال پیش اطلاعات چندانی از خواص برگ‌های گیاه «شاهدانه» که بعضا در معابر و پارک‌ها نیز کاشت می‌شد، اطلاع درستی در دست نبود اما با رواج مصرف ماری‌جوآنا در میان ایرانیان، کشت این گیاه نیز جزو لیست سیاه قرار گرفت. «ماری‌جوآنا» ماده‌ای است سبز رنگ و گاه خاکستری که از برگ خشک شده شاهدانه به دست می‌آید.
تا قبل از سال 1960 شاید کمتر کسی نام آن را شنیده بود، اما امروزه از این گیاه به صورت فراوان مصرف می‌شود. برگ‌های خرد شده این گیاه را در سیگار می‌ریزند و مصرف می‌کنند؛ البته برای استعمال ماری جوآنا روش‌های مختلفی وجود دارد از پایپ گرفته تا سیگارهای معمولی، حتی قوطی ظروف مخروطی شکل و قلیان همه برای مصرف این ماده مخدر، مورد استفاده قرار می‌گیرند.
رواج کشت «ماری‌جوآنا» در منازل ایرانی‌ها
مواد مخدر اگر پیش از این در چهارراه‌ها و پستوها دست به دست می‌شد، حالا ردپایش را در خانه‌ها جا گذاشته است. کنج حیاط خلوت یک خانه معمولی، توی باغچه یا حتی گلدان کوچک کنار آشپزخانه! مواد مخدر، این روزها نه در مزرعه که در گلدان‌های خانگی کشت می‌شوند. طی چند وقت اخیر، اخبار زیادی در زمینه کشف و ضبط ماری‌جوآنا در خانه‌های مسکونی منتشر شده است.
 به‌تازگی پلیس پایتخت خبر از کشف یک منزل مسکونی داد که روی پشت بام آن، ماری‌جوآنا کشت می‌شد. همچنین چندی پیش، پلیس خبر از کشف مزرعه‌ای در «ماهان» کرمان داد که در مقیاسی چند هکتاری، اقدام به کشت این گیاه مخدر
 کرده بود.
این خبرها حاکی از رواج کشت گلدانی این گیاه در میان ایرانیان و به تبع آن، افزایش مصرف آن دارد. این تولید خانگی، اگرچه آمار شفاف و روشنی ندارد اما یکی از سرفصل‌های مطالعاتی ستاد مبارزه با مواد مخدر است که اعضای این ستاد از صاحب‌نظران دعوت کرده اند، نتایج پژوهش‌های خود را در این باره ارائه کنند.
دکتر «محمدرضا یزدان‌نیاز» درمانگر و پژوهشگر اعتیاد، درباره رواج کشت گلدانی مواد مخدر می‌گوید: این پدیده بسیار زیاد شده است و با موارد فراوانی از این نوع تولید، روبه‌رو بوده‌ام. بیشترین ماده مخدری که کشت خانگی می‌شود، «گل» است که در واقع یک نوع از ماری‌جوآناست؛ اما گیاه ماری‌جوآنای طبیعی، گل‌های کمی دارد. با ایجاد تغییر ژنتیکی در این گیاه، نوعی ماری‌جوآنا حاصل شده که گل‌های بسیار زیادی
 می‌دهد، خاصیت نشئه‌کنندگی بالایی دارد و به‌شدت اعتیادآور است. آن‌طورکه یزدان‌نیاز می‌گوید: کشت گلدانی و گلخانه‌ای ماری‌جوآنا، از نظر اقتصادی برای تولیدکننده‌ها مقرون به صرفه است؛ به همین دلیل، بیشتر از سایر مخدرها کشت می‌شود. او ادامه می‌دهد: یکی دیگر از مخدرهایی که کشت گلدانی می‌شود، «قارچ جادویی» است که هاگ‌های آن به دو طریق وارد کشور می‌شود؛ یا در سرنگ یا روی برگه‌هایی که به آنها «پرینت» می‌گویند.
 قارچ، مخدر گران‌قیمتی است؛ به همین دلیل بازار فروش خوبی ندارد. به گفته یزدان‌نیاز، بیشتر مصرف‌کنندگان قارچ،  اقشار خاصی مثل هنرمندان هستند که به واسطه نشئگی عرفانی حاصل از این مخدر، سراغ آن می‌روند چون معتقدند به آفرینش هنری آنان کمک می‌کند! با این حال یزدان‌نیاز می‌گوید: کشت این ماده از خانه‌ها به مراکز صنعتی به ویژه در اطراف تهران کشیده شده است.
کاشت آسان ؛ برداشت پر سود
دانه‌های ماری‌جوآنا معمولا به صورت قاچاق از مرز «افغانستان» یا به صورت سفارشی از «هلند» به افغانستان و سپس «ایران» وارد می‌شود.  اما خیلی وقت ها گل‌های ماری‌جوآنا حاوی این دانه‌ها هستند و کسانی که مخدر «گل» مصرف می‌کنند، ممکن است بتوانند به این دانه ها دسترسی پیدا کنند. با کاشتن این دانه‌ها در گلدان، می‌توان در هر نوبت 200 تا 300 گل به دست آورد.
برخی گلخانه‌ها نیز به همراه دیگر محصولاتشان اقدام به کاشت و پرورش ماری‌جوآنا می‌کنند که در این صورت، معمولا تعداد گلدان‌ها بیشتر از 100عدد است. یعنی تولید انبوه یک ماده مخدر در فضایی که ظاهرا مجوز رسمی فعالیت دارد.
کشت گلدانی و گلخانه‌ای ماری‌جوآنا از نظر اقتصادی برای تولیدکننده ها به صرفه است؛ به همین دلیل بیشتر از سایر مخدرها کشت می‌شود.
در مبحث کشت ماری‌جوآنا باید دست جنباند
اگرچه برخورد با پدیده کشت ماری‌جوآنا چند سالی است که از سوی نیروی انتظامی به شدت پیگیری می‌شود، اما لازم است زمینه‌های اجتماعی رواج آن هم بررسی و برای آن چاره‌اندیشی شود.
برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که اهل عمل دست به ابتکار زده‌اند و علاوه بر مزارع بزرگ و کوچک، سعی در برندسازی برای محصولات خود دارند؛ در این بین، برای کشت «شاهدانه» به دلیل کاربرد دوگانه قانونی-غیرقانونی از آزادی عمل بیشتری برخوردارند.  فراوانی کشت ممنوعه شاهدانه یا ماری جوآنا در کشور آن‌قدر است که برخی گزارش‌ها حکایت از کشت آپارتمانی این ماده مخدر در شهرهای بزرگی مانند «تهران»دارند. در این نوع از کشت، تولیدکننده، توزیع کننده و مصرف کننده در زنجیره‌ای بسیار کوتاه در قالب یک نفر تجسم پیدا می کنند.
نویسنده : پرسیا سعادت