روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

خواص شگفت انگیز و بی نظیر هندوانه را بهتر بشناسید !

کد خبر : 794
۱۳۹۵/۰۴/۱۹ - ۱۵:۵۰
تمامی میوه های فصل تابستان در هوای گرم حالتان را جا می آورند اما بعضی از آن ها بیشتر از همه به یادمان می مانند و دوستشان داریم.
تمامی میوه های فصل تابستان در هوای گرم حالتان را جا می آورند اما بعضی از آن ها بیشتر از همه به یادمان می مانند و دوستشان داریم. هندوانه آب دار وشیرین یکی از دوست داشتنی ترین میوه های فصل تابستان و گرماست. در زیر با خواص شگفت انگیز و بی نظیر هندوانه آشنا شوید.

خنک شوید و در عین حال ظاهر خوبی داشته باشید!

هندوانه میوه فوق‌العاده‌ای است که می‌تواند از راه‌های بسیاری برای پوست و شفاف بودن آن مفید باشد. این حقیقتی است که افراد کمی از آن آگاه هستند، ولی از فواید هندوانه این است که به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی و همچنین مانند یک تونر عمل کند. این بدان معنی است که هندوانه به طور طبیعی می‌تواند به خنک کردن پوست و درخشان و تازه نگه داشتن آن کمک کند.

یک دسر خوب و در عین حال مفید برای کاهش وزن!

بسیاری از ما راجع به فواید هندوانه چیزی نمی‌دانیم؛ مثلا اینکه چقدر سرشار از ویتامین و مواد معدنی است. میزان ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در حجم کم هندوانه آن قدر زیاد است که هندوانه را به عنوان یکی از سالم‌ترین میوه‌ها مطرح کرده‌است. یکی از فواید هندوانه که بسیار دلگرم کننده است این است که می‌تواند به عنوان یک دسر خیلی خوشمزه سرو شود و بدون داشتن عذاب وجدان در مورد افزایش وزنتان می‌توانید نیمه ‌شب‌ به آن ناخنک بزنید!

خسته و کسل هستید؟ به جنگ خستگی بروید و سوخت‌وساز بدن را افزایش دهید!

برای چند لحظه روزهای گرم تابستان را تصور کنید که در آن ها به شدت عرق می‌ریزید، حتی وقتی که فقط روی یک صندلی لم داده‌اید و استراحت می‌کنید. آیا تابحال در چنین روزهایی هندوانه را امتحان کرده‌اید؟ اگر این تجربه را داشته باشید، به خوبی می‌دانید که در این روزها هندوانه چقدر می‌تواند نیروبخش باشد. خیلی‌ها این را نمی‌دانند اما این پدیده بخاطر این است که هندوانه آب زیادی در خود دارد. این میوه از 92درصد  آب و حدود 8درصد شکر تشکیل شده‌است و  سرشار از الکترولیت‌ها (سدیم و پتاسیم) است و این باعث می‌شود که  این میوه به یک میان‌وعده‌ شگفت‌انگیز تبدیل شده و طراوت و انرژی را برای بدن شما در هر زمان از روز به همراه داشته باشد. این میوه‌ شگفت‌انگیز نه تنها باعث جبران الکترولیت‌هایی که از طریق تعریق از دست رفته‌اند می‌شود، بلکه به جذب آب سلول‌ها و حفظ تعادل آن کمک می‌کند. یکی دیگر از نکات مثبت این میوه‌ شگفت‌انگیز کمک به افزایش سوخت و ساز بدن است. با افزایش عملکرد سلول‌های داخل بدن، هندوانه باعث افزایش انرژی شما می‌شود که این به نوبه‌ خود کمک می کند تا سوخت‌وساز بدن افزایش پیدا کند و هضم غذاها تسریع شود. همچنین از دیگر فواید هندوانه این است که دارای 4 ماده‌ مغذی است که اغلب به عنوان 4 دشمن بزرگ خستگی شناخته شده‌اند. این مواد پتاسیم، ویتامین C، لیکوپن و آهن هستند و کمک شایانی به مبارزه با خستگی‌های روزمره می‌کنند.

استرس دارید؟‌ یک قاچ هندوانه میل کنید!

احتمالا اکثریت شما این مطلب را نمی‌دانستید، ولی تحقیقات نشان داده‌اند که هندوانه تاثیر زیادی در کاهش استرس دارد. چه چیزی بیشتر از این می‌خواهید؟ یک کاهنده‌ استرس که طبیعی بوده و ضرری نیز برای بدن ندارد! هندوانه سرشار از ویتامین B6 است، بدن برای تولید مواد شیمیایی مورد استفاده در مغز که در نهایت باعث کاهش استرس، نگرانی و حتی وحشت می‌شوند از این ویتامین استفاده می‌کند. علاوه بر این هندوانه بدون داشتن اثرات و عوارض جانبی داروهای تجویز شده و حتی داروهای بدون نیاز به تجویز، به شل شدن رگ‌ها کمک می‌کند.کاهش خطر سرطان پروستات هندوانه قرمز خوشمزه همچنین منبعی قوی از آنتی ‌اکسیدان کاروتن است که لیکوپن نامیده می‌شود. این آنتی‌ اکسیدان‌ها در بدن حرکت کرده و رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کنند. رادیکال‌های آزاد، موادی هستند که می‌توانند آسیب زیادی به ما وارد کنند. این مواد،  سبب اکسید شدن کلسترول و چسبیدن آن  به دیواره رگ‌‌های خونی می شوند  که  موجب ضخیم‌تر شدن آن ها و احتمال بروز  سکته های قلبی خواهد شد. لیکوپن که رنگ قرمز زیبایی را به هندوانه می‌دهد به کاهش خطر سرطان پروستات هم کمک می‌کند.