روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

در نشست خبری کمیته‌های ستاد بزرگداشت هفته دفاع مقدس مطرح شد:

بیش از صدها برنامه هفته دفاع مقدس در اصفهان برگزار می‌شود

کد خبر : 7953
۱۳۹۷/۰۶/۲۵ - ۱۵:۲۹
مدیرکل حفظ و نشر آثار دفاع مقدس استان اصفهان، هدف از برگزاری هفته دفاع مقدس را ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت دانست و گفت: هفته دفاع مقدس یکی از ایام ا. است که ما باید در ترویج فرهنگ «ایثار و مقاومت» حرکت کنیم.
در نشست خبری کمیته‌های ستاد بزرگداشت هفته دفاع مقدس، نقش دستگاه‌های اجرایی و رسانه‌ها در ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت، اثرگذار و مهم عنوان شد.
سردار «مجتبی شیروانیان» گفت: امسال در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، هفته دفاع مقدس  با ماه محرم و ایام سوگواری سیدالشهدا (ع) تقارن پیدا کرده است و این تعبیری معنوی و ارزشمند دارد؛ اینکه انقلاب اسلامی برگرفته از قیام سیدالشهدا(ع) است. همچنین رشادت‌های شهدا، جانبازان و ایثارگران در دوران دفاع مقدس، برگرفته از روحیه عاشورایی بود که همه به آن یقین داریم. پس برای حفظ این ارزش‌های دینی و حماسی، همه دستگاه‌های مختلف و رسانه‌ها باید بتوانند در راستای ایام محرم و ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت،  نقش‌آفرینی کنند.
شیروانیان به شعار محوری «ما توانستیم» در هفته دفاع مقدس اشاره کرد و گفت:  بیش از صدها برنامه برای هفته دفاع مقدس پیش‌بینی شده است که در 31 شهریورماه با شروع هفته دفاع مقدس، برنامه رژه و نمایش توانمندی و اقتدار نیروهای مسلح در جوار قبور شهدا در گلستان شهدا اجرا می شود.
همچنین افتتاح نمایشگاه دفاع مقدس در دو بخش نرم‌افزاری و سخت‌افزاری که طبق برنامه سالانه برگزار می‌شود؛ یعنی یک سال برعهده «سپاه» و سال بعد «ارتش» برگزار می کند. امسال بخش نرم افزاری آن در ورودی باغ قدیر و بخش سخت افزاری آن در محوطه حفظ و نشر آثار دفاع مقدس مورد بازدید عموم قرار می گیرد. همچنین برگزاری نمایشگاه و رژه نیروهای مسلح توسط سپاه و ارتش در شهرستان‌های فلاورجان، آران‌و بیدگل و شهرضا برگزار و اجرا می‌شود.
 رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان نیز در این نشست گفت: دشمنان انقلاب در دوران دفاع مقدس «جنگ نظامی» به راه انداختند و امروز هم «جنگ روانی» علیه مردم ایران به وجود آوردند . پس باید با روشنگری  جوانان را از فکر شوم دشمنان آگاه کرد  و با پشتوانه عاشورایی مجالس، مطالبات جدی مردم را پاسخ داد.
«جعفر عسگری» افزود: دستاوردهای بزرگ دفاع مقدس که الگوی آزادیخواهان جهان است، باید بیش‌ازپیش از طریق محصولات فرهنگی و رسانه‌ای به نسل جوان منتقل شود. به گفته عسگری درحال‌حاضر دشمن  در حوزه‌های مختلف خصوصا حوزه اقتصادی به تفکر خیالی وغلط خود، اغتشاش ایجاد کرده است؛ پس همچون دوران جنگ باید مدیریت جهادی اعمال شود.
وی گفت: میدان امام روز عاشورا ازساعت 9 صبح تا ظهر پذیرای دسته‌های عزاداری سالار شهیدان است و پس از عزاداری، نماز ظهر و عصر به امامت آیت ا... سید «ابوالحسن مهدوی» عضو خبرگان رهبری در این مکان با حضور عزاداران اقامه می شود.
وی به تشییع پیکر 14 شهید دوران دفاع مقدس در استان  اشاره کرد وگفت:  135 شهید در پایتخت کشور تشییع و به استان‌های کشور منتقل شدند که از این تعداد 14 شهید به استان اصفهان منتقل و در روز دوشنبه 26 شهریورماه تشییع  می‌شوند. عسگری ادامه داد: از تعداد 14 شهید تفحص شده، چهار شهیدِ با نام، شامل یک شهید از «اصفهان»، یک شهید از «فلاورجان»، دو شهید از «نجف » و یک شهید از «شهرضا»است؛ همچنین 9 شهید گمنام دراصفهان و شهرستان‌ها تشییع و به خاک سپرده می شوند.
«امیرحسن شهرکی»  نماینده ارشد ارتش جمهوری اسلامی ایران (آجا) هم در این نشست به ایراد سخن پرداخت و گفت:  امروز اگر ما در فعالیت های روزانه اعم از آموزشی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی توفیق داریم و در سایه امنیت و آرامش کار انجام می‌دهیم، نتیجه رشادت‌ها و از خودگذشتگی‌های شهدا، جانبازان و ایثارگران دوران مقدس است.  وی تصریح کرد: نیروی مسلح جمهوری اسلامی ایران در دنیا بی‌نظیر است؛ زیرا یک فاکتور بزرگی  دارد که دیگر کشورها ندارد و  بر مبنای اصول آکادمیک برنامه‌ریزی شده است. شهرکی افزود: ما یک خصیصه ویژه داریم که در راس جمهوری اسلامی،  مرجعیت مقام معظم رهبری وجود دارد. بر این اساس نیروهای مسلح دستان واحدی هستند که برای نظام و با تمام وجود در راستای فرامین و منویات رهبری حرکت می‌کنند.
وی عنوان کرد: در یک مهرماه امسال، دیدار فرماندهان و کارکنان نیروهای مسلح با نماینده ولی فقیه در استان برگزار می‌شود و در سوم مهرماه برگزاری محفل انس با قرآن در سطح استان برنامه‌ریزی شده است. در پنجم مهرماه غبارروبی و عطرافشانی گلزار شهدا و دیدار با خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران برگزار خواهد شد. همچنین اعزام اکیپ سیار پزشکی نیروهای مسلح در این ایام به نقاط محروم استان برنامه‌ریزی شده است. وی افزود: در یک مهرماه،  سخنرانان و راویان دفاع مقدس به دانشگاه، مدارس و مساجد اعزام می‌شوند. امید است با استفاده از نخبگان و خلاقیت‌های نیروهای مسلح، روز به روز وضعیت تجهیزات نیروهای مسلح ارتقا یابد. معاون خبرصدا و سیمای مرکز اصفهان در ادامه این نشست از اجرای هفت برنامه 70 دقیقه‌ای با موضوع هفته دفاع مقدس از سیمای اصفهان خبر داد و گفت: برنامه دیگر  26 عنوان در قالب مستندات،  میان برنامه و.. است که حال و هوای استان را دفاع مقدسی خواهد کرد. «محسن طباطبایی» به پخش برنامه‌های دیگر هفته دفاع مقدس از رادیو اشاره و عنوان کرد:  در رادیو بیش از دوازده عنوان برنامه تدارک دیده شده است؛ شامل ویژه برنامه «شب‌های روشن» که در آن بخشی از خاطرات فرماندهان در دوران دفاع مقدس بازگو و پخش می‌شود. وی ادامه داد: امسال معاونت فضای مجازی صدا و سیما به عنوان معاونت نوپا وارد عمل شده و مهم‌ترین کار آن، تولید و انتشار محتوایی در کانال «به صرف شربت»، به منظور معرفی شهداست. معاون فرهنگی بنیاد شهید استان در ادامه این نشست به دو برنامه شاخص بنیاد در هفته دفاع مقدس اشاره کرد و گفت:  در پنجم مهرماه امسال برنامه «دیدار از جانبازان» در چهار مرکز توانبخشی  استان پخش می‌شودکه در مرکز استان از جانبازن مرکز توانبخشی مطهری دیدار خواهد شد. .
«مهدی نوروزی» تصریح کرد: فرهنگ ایثار و شهادت نسخه‌ای نجات بخش برای مملکت ما و همه انسان‌های آزادی‌خواه جهان اسلام است وآنچه در تفکر شیعه اتفاق افتاد محرم، امام حسین(ع)، عاشورا و در نهایت مهدویت  و انتظار آن، امیدی است که آرزوی همه ما مسلمانان است. 
 
نویسنده : اعظم محمدی