روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

دغدغه های مهر؛

سرویس مدارس همچنان در حاشیه اما و اگر ها

کد خبر : 7963
۱۳۹۷/۰۶/۲۶ - ۱۱:۰۳
رفت و آمد دانش آموزان با سرویس مدارس یکی از دغدغه های مهم برای خانواده ها در آستانه ماه مهر است. این مسئله طی سال‌های اخیر به دلیل بروز برخی از مشکلات ساختاری و امنیتی در جامعه مانند وجود خطرات کودک آزاری و یا شلوغی کوچه و خیابان و نبود امنیت جهت تردد پیاده به خصوص برای دانش آموزان مقطع ابتدایی حساس‌تر هم شده است.
هر چند با اصلاحات صورت گرفته در قوانین مربوط به سرویس مدارس بسیاری از معضلات مانند استفاده از ماشین های ناایمن و یا برخی از ساختار شکنی ها مرتفع شده است؛ اما همچنان با شروع فصل مدارس معضلاتی وجود دارد که معمولا بار آن بر دوش خانواده ها و مدارس است.
نگرانی ها بابت رفت و آمد دانش آموزان همچنان ادامه دارد
خانواده ها برای حفظ امنیت روحی و روانی خود و فرزندان‌شان در مواجهه با مشکلاتی از قبیل ترافیک های سنگین، ازدحام جمعیت، خطر رانندگان مبتدی و تهدیدهای اجتماعی در مسیر رفت و آمد، ترجیح می دهند از سرویس دانش آموزی مناسب استفاده کنند؛ اما در برخی از موارد دغدغه های والدین به خصوص خانواده هایی که دختردار هستند با گرفتن سرویس بیشتر هم می‌شود به ویژه اگر سرویس مدارس دخترانه آقا باشد؛ هر چند تعداد این افراد انگشت شمار است اما وجود همین تعداد کم نیز موجب ایجاد دغدغه‌های فکری برای والدین می شود. سالانه بسیاری از دانش آموزان از سرویس های مدارس برای تردد بین خانه و مدرسه استفاده می کنند و هر دانش‌آموز حداقل روزی دو بار از این سرویس ها سوار یا پیاده می شود؛ اما در عین حال هنوز هم بسیاری از والدین نگران اتفاقات احتمالی در سرویس مدرسه هستند. از جمله نگرانی های دیگر والدین، سوار کردن بیش از حد ظرفیت دانش آموزان است که البته در چند سال اخیر تلاش شده تا این مسئله از سوریس مدارس حذف شود؛ اما همچنان در برخی از موارد این موضوع رعایت نمی شود. در همین زمینه  مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری اصفهان در خصوص رعایت ظرفیت تعداد دانش آموزان در سرویس مدارس تصریح کرد: یکی از مشکلات سرویس مدارس در تمام کلانشهرها ظرفیت خودرو است. امسال مقرر شده هر سرویس مدرسه چهار نفر دانش آموز را جابه جا کند، اما گاهی در مقطع دبستان با توجه به جثه کوچک دانش آموزان تا پنج نفر نیز پذیرش می شود و این معضل در حال رفع شدن است. وی با بیان اینکه امسال برای اولین بار در دو منطقه شهر اصفهان نرم افزار سرویس مدارس به صورت پایلوت اجرا و در آینده برای کل مناطق شهر انجام می شود، گفت: این نرم افزار باعث می شود والدین به بهترین شکل ممکن از وضعیت سوار و پیاده شدن دانش‌آموز خود به صورت پیامک مطلع شوند و سازمان تاکسیرانی نیز نظارت و مدیریت بهتری بر تاکسی ها خواهد داشت، همچنین شفاف سازی ریالی از دیگر مزایای این نرم افزار به شمار می رود.
نارضایتی رانندگان و دغدغه هایی که هنوز باقی است
رانندگان سرویس مدارس در مواجه با والدینی که از بالا بودن میزان کرایه ها گلایه مند هستند، مدعی می شوند که با دادن پورسانت شرکت ها عملا سهم ناچیزی برای آنها باقی می ماند. یکی از رانندگان سرویس مدارس به قوانین دست و پاگیری که برای سرویس مدارس اضافه‌ شده، اشاره کرد و گفت: پول زیادی باید به موسسه پرداخت کنیم و در عین حال هیچ امتیازی داده نمی‌شود، در واقع فقط باج سبیل است. حتی برخی از این افراد اقدام به گرفتن سرویس مدارس برای دانش آموزانی خارج از شرکت های تاکسیرانی می کنند تا بتوانند هزینه‌های خود را درآورند از سوی دیگر شرکت هایی که سرویس مدارس را تحت پوشش قرار می دهند عملا تسهیلاتی برای رانندگان فراهم نمی کنند.
در نهایت هنوز هم با وجود پیگیری ها و دستورالعمل های شورای شهر و سازمان تاکسیرانی و حتی آموزش و پرورش، نمی توان ادعا کرد که رفت و آمد دانش آموزان به بهترین نحو و با رضایت خانواده ها و مدارس صورت گیرد و راه طولانی برای ایجاد فضای امن حمل و نقل دانش آموزی در استان وجود دارد که نیازمند آینده نگری و راهکارهای عملی معقولانه و عملی است.

 
نویسنده : پریسا سعادت