روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

فروشگاه‌هایی که جای نمایشگاه پاییزه را گرفتند؛

تعطیلی به نفع زنجیره‌ای‌ها

کد خبر : 7964
۱۳۹۷/۰۶/۲۶ - ۱۱:۰۳
نمایشگاه‌های فصلی، نمونه‌های موفقی از اجرای طرح‌های فروش بدون واسطه به مردم بود. نمایشگاه‌های پاییزه و بهاره که چند سالی است در اصفهان و اغلب نقاط ایران برگزار نمی‌شود، در سال‌های رونق خود، به دلیل استقبال بالای مردم و قیمت‌های ارزان ومناسب، موجب جذب خریداران زیادی به سوی این فستیوال‌های فروش می‌شد؛ اما حالا براساس آنچه مسئولان «وفور کالا» در سطح شهرها می‌خوانند، این نمایشگاه‌ها برگزار نمی‌شود.
این در حالی است که بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای در سطح شهرها با برگزاری جشنواره‌های فروش فصلی، عملا جای نمایشگاه‌های پاییزه و بهاره را گرفته‌اند.
اقلام بی‌کیفیت بود؛ نمایشگاه بر گزار نمی‌کنیم
 رییس اتاق اصناف اصفهان در مورد چرایی برگزار نشدن چند ساله نمایشگاه پاییزه در اصفهان، به خبرنگار «زاینده‌رود» گفت: چند سالی است به دلیل وفورکالاها و رکود در بازار، این نمایشگاه‌ها برگزار نمی‌شود. وی افزود: بر اساس قانون، برگزاری نمایشگاه‌ها به سازمان صنعت، معدن وتجارت و اتاق اصناف استان ها تفویض شده است و ما به دلیل وفور کالا و رکود چند ساله حاکم بر بازار، اجازه برگزاری این نمایشگاه را ندادیم.رییس اتاق اصناف اصفهان گفت: در سه ساله گذشته به دلیل اینکه واحدهای عرضه کننده کالا در بازار زیاد شده‌ بودند و نمایشگاه‌ها نیز معمولا در گذشته  اقدام به عرضه اجناس بی‌کیفیت از شهرهای دیگر می‌کردند و با قیمت پایین‌ اجناس خود را به فروش می‌رساندند و البته هیچ نظارتی نیز بر توزیع و فروش آنها صورت نمی‌گرفت، نمایشگاه پاییزه دیگر برگزار نشد.
 این سخنان در حالی از سوی رییس اتاق اصناف اصفهان مطرح شد که دلیل برگزار نشدن نمایشگاه، حمایت از فروشندگان خرد و واحدهای صنفی سطح شهر عنوان می‌شود؛ حال آنکه هم اکنون اغلب فروشگاه‌های زنجیره ای مانند «رفاه» و «کوثر» در سطح شهر اقدام به فروش ویژه خود به مناسبت پاییز و شروع مدارس کرده اند؛ موضوعی که البته به شدت از سوی فعالان صنف لوازم‌التحریر با اعتراض همراه بوده است.
چندی پیش «چیت ساز» رییس اتحادیه لوازم‌التحریر اصفهان نسبت به فروش و عرضه کالاهای تحریر در فروشگاه‌های زنجیره‌ای هشدار داده و گفته بود: اغلب این مراکز نه تنها اقلام خود را گران تر از نرخ های مصوب به فروش می رسانند، بلکه هیچ نظارتی نیز روی عرضه محصولات استاندارد و متناسب با عرف نیز در این مراکز وجود ندارد؛ از سوی دیگر فروشندگان لوازم‌التحریر و سایر اقلام مدارس مانند کیف و کفش نیز در این زمینه شاکی و از فروش‌های همراه با تخفیف در این فروشگاه‌ها، ابراز نارضایتی می‌کنند.
لابی قدرتمندی به نام فروشگاه‌های زنجیره‌ای
اعتراض به تاسیس فروشگاه‌های زنجیره‌ای در اصفهان چند سالی است که از سوی اصناف خرد در سطح شهر شنیده می‌شود. درحالی‌که عرضه قیمت‌های با تخفیف در این فروشگاه‌ها، مشتریان زیادی را به خود جذب کرده است، اما در مقابل عده بیشتری از فروشندگان مواد غذایی و حتی گوشت، مرغ و سبزی در اطراف این فروشگاه‌ها بیکار شده و مجبور به بستن واحدهای صنفی خود شدند. اگر چه رساند ن بی‌واسطه اقلام ضروری به دست خانواده‌ها، نقطه قوت این فروشگاه‌هاست که وجود آنها را توجیه می کند، اما اینکه به هر مناسبتی این فروشگاه‌ها به دلیل معروفیت و شهرت خود بتوانند مشتریان فصلی سایر صنف‌ها را با تخفیفات خارج از قاعده به نوعی شکار کنند، موضوعی است که می‌تواند در این شرایط بحرانی و رکود، برای بسیاری از اصناف خطرناک و ضرررسان باشد.  از سوی دیگر به نظر می‌رسد دولت تلاش دارد تا هم‌چنان از عرصه توزیع کالا دور بماند.
 در شرایطی که قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته، خبری از اقلام یارانه‌دار دولتی در فروشگاه‌های سطح شهر نیست؛ این در حالی است که طی سال‌های گذشته، شرکت‌کنندگان در نمایشگاه‌های پاییزه به صورت مستقیم می‌توانستند اقلام خود را از دولت تهیه و در این نمایشگاه‌ها به فروش برسانند؛ اما در نهایت به نظر می‌رسد نمایشگاه‌های فصلی از چرخه اقتصادی حذف شده‌اند و جای خود را به رقیبان قدرتمندی به نام «فروشگاهای زنجیره‌ای»
 داده اند.
نویسنده : مرضیه محب رسول