روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

وقتی «سوختن در آتش» رویه می‌شود؛

لطفا یک نفر استعفا بدهد!

کد خبر : 7993
۱۳۹۷/۰۶/۳۰ - ۱۶:۱۲
یک خبر تلخ جاده‌ای دیگر، به غم و اندوه ایام عزای سید و سالار شهیدان اضافه شد. خبر رسید که در حادثه برخورد اتوبوس با تانکر سوخت در اتوبان کاشان به نطنز کیلومتر ۲ بادرود، ۱۹ هموطن جان باختند. در این حادثه که ساعت ۲۳:۳۰ دقیقه روز دوشنبه اتفاق افتاد، اتوبوس تهران-کرمان در کیلومتر ۲ ورودی بادرود در آزاد راه کاشان-اصفهان واژگون شده و در لاین مخالف دچار آتش‌سوزی می شود.
 در اثر این تصادف ۴۶ مسافر دچار حادثه شدند که ۱۹ نفر در دم در آتش سوختند و ۲۷ نفر آن‌ها به دلیل مصدومیت شدید به بیمارستان انتقال پیدا کردند. شنیده شد که دو نفر هم در بیمارستان جان خود را از دست دادند. البته این آمار از سوی منابع رسمی تایید نشده است. رییس جمعیت هلال‌احمر بادرود درباره این حادثه گفت: «عمق فاجعه به حدی تاسف‌بار بود که اورژانس سرآسیاب، هلال‌احمر بادرود، هلال‌احمر نطنز، پلیس‌راه، نیروی انتظامی، سپاه پاسداران، راهداری، آتش‌نشانی و شهرداری ساعت‌ها در حال عملیات درمان و رهاسازی بودند.» به گفته مسئولان امدادی، اجساد مسافران اتوبوس دچار سوختگی شدید شده و قابل‌شناسایی نبود تا شامگاه پنجشنبه که پس از سه روز، بالاخره با کمک آزمایش DNA توانستند اجساد را شناسایی کنند. بنا بر اعلام منابع محلی، اتوبوس در بین راه نیز تعدادی مسافر سوار کرده که اسامی آن‌ها در لیست مسافران وجود نداشت. براساس گزارش‌ها راننده تانکر از این حادثه جان سالم به در برده است. تانکر حامل گازوئیل بوده است.
 سردار «محمدحسین حمیدی» فرمانده پلیس راه کشور با اشاره به اینکه اتوبوس از تهران به سمت کرمان و تریلی، از اراک به سمت یزد در حال حرکت بودند، گفت: «برخورد این دو وسیله از پهلو و به صورت هم مسیر بوده است که بر این اساس احتمالا تغییر جهت ناگهانی تریلی و قرارگیری در مسیر اتوبوس، علت این حادثه بوده است.» در همین حال یک مقام مسئول وزارت راه با بیان اینکه طبق بررسی‌های اولیه برای هر دو راننده تانکر سوخت و اتوبوس هیچ‌گونه نمره منفی ثبت نشده است، گفت: «هم تانکر حمل سوخت و هم اتوبوس هر دو معاینه فنی داشته‌اند.»
در نهایت هم رییس پلیس راه استان اصفهان گفت: باتوجه به نظر کارشناسان پلیس، دلیل اصلی تصادف محور کاشان - نطنز، تغییر مسیر ناگهانی تانکر سوخت حامل گازوئیل بوده است.
همزمان با این حادثه صبح روز 27 شهریورماه، در محور همدان- تویسرکان نیز اتوبوسی توریستی واژگون شد. این اتوبوس حامل توریست‌های پاکستانی بود. این تصادف خوشبختانه تلفات جانی نداشت؛ این اتوبوس عازم کربلا بود. ۲۰ تیرماه امسال بود که بر اثر انفجار و آتش‌سوزی در پی برخورد اتوبوس و تانکر حامل قیر در ورودی ترمینال سنندج، ۱۵ نفر در آتش سوختند. سرنشینان این اتوبوس ۱۷ نفر بودند و فقط دو نفر جان سالم به در بردند. علت حادثه
«پارگی شلنگ ترمز تانکرحمل سوخت» اعلام شد. مقصد تانکر کشور عراق بود. واقعه سنندج به شدت افکار عمومی را متاثر کرد و چون حادثه در حاشیه شهر رخ داده بود، شاهدان بسیاری داشت که هیچ کاری از دستشان ساخته نبود.
حوادث دلخراش این‌چنینی در کشور افزایش یافته است. این حوادث غیر از اینکه جان تعدادی از هموطنان را گرفته است و به خانواده‌های زیادی آسیب زده است، بسیار دلخراش بوده‌اند و افکار عمومی را به شدت متاثر کرده‌اند. سوختن در آتش تصادف به هیچ عنوان اتفاقی ساده و پیش پاافتاده نیست. هنگامی که «کشتی سانچی» در اقیانوس دچار سانحه شد و ۳۰ دریانورد ایرانی در آتش کشتی سوختند و اجسادشان هم به وطن بازنگشت، تا هفته‌ها افکار عمومی عزادار آن حادثه تلخ بود. حالا تصادف‌های منجر به آتش‌سوزی و مرگ‌های دلخراش در داخل کشور، یادآور وقایعی همچون سانچی هستند، چه بسا تلخ‌تر؛ زیرا این اتفاقات در خاک کشور رخ می‌دهند و احتمالا ناشی از کاستی‌های مدیریتی و قانونی است. اینگونه حوادث تلخ اگر در هر کشور دیگری رخ می داد، حداقل چندین مسئول استعفا می‌دادند، اما اینجا استعفا که هیچ، هیچ‌کس عذرخواهی هم نمی‌کند!
 
نویسنده : زینب ذاکر