روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

چطور با استرس دانش آموزان مقابله کنیم؟

کد خبر : 8003
۱۳۹۷/۰۶/۳۱ - ۱۵:۱۹
شروع مدرسه به عنوان مرحله ای مهم در زندگی افراد در اغلب موارد با ترس و استرس زیادی همراه است به خصوص آنکه کودک برای اولین بار به مدرسه می رود یا خود را برای ورود به یک محیط آموزشی جدید آماده می کند. کودکان به دلیل دارا بودن هوش هیجانی بالا معمولا در مواجهه با یکسری مسائل و اتفاقات دچار استرس و نگرانی می شوند که شاید به چشم والدین نیاید و یا به آن توجه چندانی نداشته باشند، به همین دلیل توجه به فاکتورهای محیطی در کنار زمینه های بروز استرس و اضطراب در دانش آموزان می تواند عوارض روزهای ابتدایی سال تحصیلی را به حداقل برساند.

استرس را در دانش آموزان جدی بگیرید
علاوه بر کودکانی که برای اولین بار به مدرسه می روند و شاید داشتن استرس در آنها طبیعی به نظر برسد، بسیاری از دانش آموزان حتی در دوران دبیرستان نیز با این استرس شروع سال تحصیلی روبه رو هستند؛ البته نشانه های این استرس در دو دسته کودکان و نوجوانان با یکدیگر فرق می کند. استرس در کودکان دبستانی معمولا با  ترس، اضطراب، گریه و یا خود ادراری نمود پیدا می کند؛ اما در دانش آموزان دبیرستانی این مسئله معمولا با گوشه گیری و یا حالت هایی مانند دل دردهای عصبی و یا پرخاشگری خود را نشان می دهد، در هر دو صورت والدین باید به این نشانه ها اهمیت دهند و در جهت رفع آنها برآیند.
چه چیز اضطراب از محیط های جدید را ایجاد می‌کند
در بروز پدیده هایی مانند ترس از مدرسه و یا ایجاد علائم اضطراب، نوع تربیتی بچه ها و نیز میزان وابستگی و یا استقلال آنها به خانواده نقشی اساسی دارد. اینکه والدین در روزهای قبل از شروع مدرسه آمادگی روبه رو شدن با محیط های جدید را در بچه ها ایجاد کنند می تواند میزان استرس را به شدت کاهش دهد. اقداماتی مانند تنظیم ساعت خواب، آرامش در خانه و آماده‌سازی روحیه دانش آموز می تواند زمینه بروز استرس را کاهش دهد؛ هر چند شاید با انجام تمام این اقدامات باز هم کودک دچار استرس شود در این صورت این والدین هستند که با حمایت و ایجاد دلگرمی در فرزندان شان می توانند حالت های استرس و اضطراب را رفع کنند. در همین زمینه دکتر سیما فردوسی پور، مشاور خانواده و روانشناس در پاسخ به این سوال که والدین در زمان وابستگی کودک شان و ترس و اضطراب از رفتن به مدرسه باید از چه جملاتی استفاده کنند؟ بیان کرد: در این زمان والدین نباید کودکان دیگر را با فرزند خود مقایسه کنند و یا او را تنبیه و تهدید کنند. بهتر است که با آرام کردن کودک به او دلگرمی دهند، از خاطرات دوران کودکی خود موقعیتی مشابه آن‌ را بسازند و از او حمایت کنند.این روانشناس و مشاور خانواده با بیان اینکه مربیان و والدین نیز می‌توانند نقش بسیار مهمی در کاهش اضطراب این نوع از کودکان ایفا کنند، تصریح کرد: با توجه به اینکه مدرسه اولین مکان رسمی است که کودکان تجربه می‌کنند معلمان و مربیان می‌توانند با حمایت، همدلی، رفتار مناسب و درک وضعیت و شرایط روحی کودک او را آرام کنند؛ همچنین آنها می‌توانند با آموزش‌هایی در این زمینه والدین را برای نحوه برخورد با کودک آماده سازند.
وقتی توقعات بیجا، استرس ایجاد می کند
یکی از بزرگ ترین عوامل ایجاد استرس در دانش آموزان به میزان ناتوانی آنها در برآورده نکردن خواسته ها و انتظارات والدین خود بر می گردد؛ همچنین بی برنامگی  در تابستان و خواب های بی موقع نیز می تواند در بروز علائم استرس بسیار موثر باشد. این مسئله در هفته های ابتدایی ماه مهر بیشتر بروز می کند و معمولا با تنظیم زمان خواب دانش آموزان استرس کاهش می یابد. اضطراب به خصوص در دانش آموزان دوره اول دبیرستان بیشتر دیده می شود؛ در دوره‌ راهنمایی کودکان در حال عبور از کودکی به بزرگسالی هستند و دوران سختی را سپری می‌کنند. با وجود تغییرات زیاد، دانش‌آموزان در دوره‌ راهنمایی ممکن است احساس ناتوانی در برابر وضعیت‌های مختلف داشته باشند در حالی‌که قبلا به راحتی با مشکلات رو به رو می‌‌شدند. تغییرات محیطی ناگهانی در این دوران اغلب موجب افت تحصیلی می شود. دانش‌آموزان زمانی که به خانه بر می‌گردند ممکن است دچار استرس باشند ، لازم است با آنها صحبت کرده و به حرف‌هایشان گوش کرد. وادار کردن نوجوان‌ها به صحبت بسیار سخت است و به راحتی حرف نمی‌زنند و مایل هستند فقط با دوستانشان صحبت کنند. نوجوان‌ها فکر می‌کنند که نمی‌توانند روابط خوبی با همسالان خود داشته باشند در نتیجه باید با آنها به شکل مهربانانه و حمایتی رفتار کنیم و این اطمینان را به آنها بدهیم که می‌توانند مشکلات خود را در خانه حل کنند.
شیوه‌های کاهش استرس
اگر چه در اغلب موارد استرس در دانش آموزان با خو گرفتن به محیط های آموزشی رفع می شود؛ اما با به کار بردن برخی از روش ها و شیوه ها می توان این پروسه رنج آور را زودتر خاتمه داد به عنوان مثال  دانش‌آموزان را به انجام کارهای مورد علاقه ترغیب ‌کنید. کارهای دوست داشتنی باعث افزایش ترشح هورمون دوپامین می‌شود و احساس خوبی را در فرد به وجود می‌آورد و تاثیر مثبتی بر سلسله اعصاب و آن بخش از مغز که مسئول حافظه است، می‌گذارد. همچنین خانواده ها باید به فرزندان شان توصیه کنند که به موقع بخوابند، چون استراحت خوب می‌تواند اطلاعات بیشتری را به حافظه بازگرداند. آنها را به داشتن هدف و برنامه‌ منظم برای مطالعه ترغیب کنند و از سرزنش کردن بچه‌ها بپرهیزند. رفتار و گفتار والدین نباید به گونه‌ای باشد که باعث تحقیر دانش‌آموز شود؛ چراکه این امر باعث کاهش اعتماد به نفس و ایجاد استرس و اضطراب خواهد شد. یکی از بهترین کارها برای رفع استرس دانش آموزان این است که به صحبت‌های فرزند خود با دقت گوش کنید و به فرزند خود نشان دهید از این که او این قدر نگران است، شما نیز ناراحت هستید و سعی دارید عامل ترس و نگرانی را  در او از بین ببرید.اجازه دهید فرزندان تان در مورد عامل استرس به راحتی با شما صحبت کند و از احساسات خود بی پرده با شما سخن بگوید.
نویسنده : پریسا سعادت