روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

به مناسبت زادروز گاندی؛

نه به خشونت در راه رسیدن به آزادی

کد خبر : 8111
۱۳۹۷/۰۷/۱۰ - ۹:۵۴
در روزگاری که اجبار حرف اول و آخر خود را به زور سلاح و خشم بر همگان تحمیل می‌کرد، روییدن گلی از جنس آرامش معجزه‌ای بود به بیکرانگی حس آرامش از شنیدن یک نام.
دوم اکتبر و دهم مهرماه، سالروز ولادت یکی از بزرگ‌ترین انسان‌های تاریخ است که در طول عمر پر محنت خویش، رنج بسیار برد ولی کسی را مهجور و رنجور نکرد. فردی که در خانه خویشتن پدری یگانه و بی همتا بود برای فرزندان و در جامعه رهبری دلسوز برای همگان. موهنداس کارامچاند گاندی معروف به "مهاتما گاندی" به معنای روح بزرگ، در دومین روز از اکتبر سال ۱۸۶۹ چشم به جهان گشود و در سال ۱۹۴۸ ترور شده، دیده از جهان فروبست.

وی در تمام طول عمر ساده زیستی و مهربانی را برگزید و جز به آزادی ملتش از استعمار بیگانگان آرمان دیگری در خود پرورش نداد. وی شخصی است که حتی جان دادنش در پی حمایت از پایان درگیری و خون ریزی رخ داد و هر چند از جهان رخت بربست ولی راهی که پایه گذاشت همواره استوار و پا برجاست. راهی به دور از خشونت  که گرچه دشوار است ولی دشوارتر از ریختن خون هزاران بی گناه بر زمین در پی دستیابی به آرمان ها و اهداف نیست.

راهی که توانست بدون کمترین آسیب جامعه هند را از استعمار بریتانیا نجات داده و به آن ماهیتی مستقل ببخشد. لذا سازمان ملل متحد روز تولد این بزرگوار مخالف با خشم را به عنوان روز جهانی بدون خشونت مزین کرده و این روز را به گرامیداشت این بزرگ مرد تاریخ محترم شمرد. به امید روزی که نام این روز به تک تک روزهای تقویم بسط داده شود و جهان از بار سنگین و منفی خشونت در امان باشد، روز جهانی عدم خشونت گرامی باد.