روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

مدير كل بهزيستي استان در نشست خبری با اشاره به موارد گزارش کودک آزاری تاکید کرد:

معطل حکم قضائی نمی‌مانیم

کد خبر : 8145
۱۳۹۷/۰۷/۱۳ - ۱۳:۰۸
در مقدمه کنوانسيون حقوق کودک آمده است که «کودک بايد در فضايي سرشار از خوشبختي، محبت و تفاهم بزرگ شود ». کودکان، آسیب پذیرترین گروه در هر جامعه هستند. عدم توجه به وضعیت کودکان به علت مشکلات اقتصادی و کاستن بودجه هایی که شرایط زندگی و حیات کودکان را خدشه دار می کند، به امید اینکه اقتصاد آینده کشور تامین باشد نه توجیه و بازده اقتصادی دارد و نه حرکتی انسانی محسوب می شود.

کودکی که امروز غذا، بهداشت و آموزش کافی نداشته باشد آینده اش جز معلولیت ها و عقب ماندگی های جسمی و ذهنی چیز دیگری نخواهد داشت. او فقط یک بار فرصت رشد دارد و آن فرصت امروزاست نه فردا. نمی توان با غذا و بهداشت بیشتر در آینده، سلامتی را که امروز کودکی از دست می‌دهد فردا به او باز پس داد.
در همين راستا مدير كل بهزيستي استان اصفهان،در نشست خبری خود با اصحاب رسانه به مناسبت روز جهانی کودک با اشاره به هفته جهانی کودک اظهار داشت: هفته جهانی کودک بهانه‌ای است تا به خانواده و جامعه یادآوری کنیم که مقطع سنی کودکی از درجه اهمیت بسیاری برخوردار است.
وی افزود: در نحوه برخورد با کودک باید به این نکات توجه کرد که به چه اصولی توجه کنیم، چگونه رفتار کنیم و نسبت به سال قبل چه تغییراتی باید انجام دهیم و همچنین در شرایط فعلی فرهنگی اقتصادی با کودک چگونه رفتار کنیم.
مدیرکل بهزیستی استان اصفهان با بیان اینکه براي جلوگيري از معلوليت ماحتی قبل از بارداری، در خدمت کودک هستیم، گفت: از قبل از بارداری در قالب مشاوره‌های ژنتیک از تولد کودک معلول جلوگیری می‌شود.
وی ادامه داد: مشاوره‌های ژنتیک یکی از فرآیندهایی است که کماکان در جامعه به آن پرداخته می‌شود و هر کاری می‌کنیم تا از تولد کودک معلول جلوگیری کنیم.
«فرشاد» خاطرنشان کرد: در این راستا با حمایت مالی از مشاوره‌های ژنتیک و آزمایشات حین بارداری در پیشگیری از تولد کودک معلول تلاش می‌کنیم.
مرضيه فرشاد گفت : با توجه به تلاش هايي كه جهت جلوگيري از به دنيا آمدن كودكان معلول صورت می گیرد ولي متاسفانه  حوادث، نخستين عامل معلولیت در جامعه است  كه اين حوادث به دلیل بی‌ توجهي خانواده ها يا به طور آگاهانه و همچنين بی‌تفاوتی  جامعه رخ می‌دهد.
وی با تاکید بر اینکه هزینه‌های یک کودک معلول بسیار بیشتر از یک سالمند است، اظهار کرد: بهزیستی ارائه خدمات خاص خود را در عرصه‌های مختلفی پیگیری می‌کند، اگر چه این نهاد به هیچ عنوان نمی‌تواند پاسخگوی همه نیازهای جامعه هدف خود باشد.
وی در مورد مناسب‌سازی معابر شهری برای معلولان گفت: دبیرخانه مناسب‌سازی فضای شهری در اختیار بهزیستی است و تمام جلسات در استانداری برگزار می‌شود و شهرداری اصفهان هم به واقع همکاری‌های لازم را تا به حال داشته است. امسال صد دستگاه اتوبوس مناسب‌سازی شده به ناوگان اتوبوسرانی اضافه شده، همچنین مناسب‌سازی اتوبوس‌های بی‌آرتی در دستور کار شهرداری قرار دارد. وی با اعلام اینکه شناسایی کودکان معتاد امروز سخت است و تا زمانی که داخل خانواده باشند امکان تشخیص کودک معتاد وجود ندارد  و زمانی که از خانواده آنها جدا و به بهزیستی وارد می شوند، اعتیاد آنها شناسایی می شود، گفت: در مورد درمان اعتیاد کودکان و نوجوانان، در سال‌های قبل بهزیستی اعتیاد را در حوزه پیشگیری و درمان و مداخلات با همان مدل درمان بزرگسالان انجام می‌داد؛ اما از سال قبل درمان اعتیاد کودکان از بزرگسالان جدا و به حوزه اجتماعی بهزیستی سپرده شد و مکان‌های نگهداری کودکان و بزرگسالان نیز در حال تفکیک از یکدیگر است.
در گذشته درمان کودکان معتاد با بزرگسالان در یک حوزه انجام می گرفت؛ اما امروز اعتیاد کودکان از بزرگسالان جدا شده و به حوزه اجتماعی سپرده شده است.
امکان توسعه مراکز بهزیستی را نداریم
 مدير كل بهزيستي با اظهار اينكه دوران سختی را از نظر مالی پشت سر می گذاریم ولی باید با این دوران کنار بیایم، تصريح كرد:   حمایت بهزیستی از پوشش هزینه‌های تحصیلی مددجویان ، پوشش کامل تحصیلی تا مقطع دانشگاه بنا بر منابع این دستگاه بر عهده بهزیستی است و سعی می‌شود علاوه بر پرداخت صددرصد هزینه‌ها و مستمری تعیین شده نیازهای دیگر مددجویان نیز تامین شود؛ اما شرایط اقتصادی جدید تا حدودی این کار را سخت کرده است.
مدیرکل بهزیستی استان اصفهان با اعلام خبر راه‌اندازی خانه سلامت تصریح کرد: خانه سلامت روزانه بهزیستی اصفهان، میزبان دختران نوجوانی است که دارای خانواده امن ولی سخت هستند. آنها حمایت‌های روانی کامل را دریافت می‌کنند و سعی شده تمام نیازهای کودک و نوجوانان برآورده شود.  وی با بیان اینکه آسیب‌های اجتماعی وجود دارد، ادامه داد: در این مرکز به این دختران آموزش داده می‌شود تا شرایط سخت در خانواده امن را تحمل کنند و از آسیب‌ها در امان باشند.
فرشاد، در خصوص گرفتن حکم قضائی از مراجع ذی‌ربط در موارد گزارش کودک آزاری اظهار کرد: بهزیستی در هیچ موردی معطل حکم قضائی نمی‌ماند و در موارد مداخلات اورژانسی که جان کودک در خطر است، اورژانس اجتماعی با اطلاع دادن سریع به کلانتری‌ها همزمان با دستگاه انتظامی مداخله می‌کنند.
وی با اشاره به پنهان بودن اعتیاد کودکان گفت: اعتیاد کودکان واضح و مشخص نیست؛ چرا که معمولا  آنها در محیط مملو از مواد مخدر زندگی می‌کنند و تنها در صورت جدا شدن از محیط، علائم اعتیاد مشهود می‌شود.
معاون اجتماعی بهزیستی استان هم در ادامه اين نشست افزود: بهزیستی با رایزنی‌هایی که با دستگاه‌های مختلف از جمله آموزش و پرورش، دادگستری و نیروی انتظامی دارد، سعی در تامین نیازهای بر حق کودکان برای ارتقای رشد اجتماعی بهتر دارد.
مجتبي ناجي با بیان اینکه مجموعه برنامه‌هایی که در دستور کار قرار دارد، حاوی یک پیام کلی است، گفت: جامعه باید به حقوق کودکان توجه کرده و برای حمایت از آنان تلاش کند.
وی ادامه داد: در ایران هم قوانینی برای حمایت از کودکان و جلوگیری از کودک آزاری تسهیلاتی به دست آمده تا موانع رسیدن به هدف برداشته شود.
ناجی با اشاره به لزوم آموزش‌‌های پیش دبستانی به کودک اظهار داشت: این آموزش‌ها اجباری است ولی بهتر است کودکان قبل از ورود به مدرسه از این آموزش‌ها بهره‌مند شوند.
وی تصریح کرد: 22 هزار کودک بین 3 تا 6 سال در استان اصفهان وجود دارند که 36 هزار نفر آنها در مهد‌های کودک زیر پوشش بهزیستی ثبت نام شده‌اند. معاون اجتماعی بهزیستی استان اصفهان افزود: آمار ثبت نام شده در این مراکز، بسیار کم است و انتظار می‌رود، 20 درصد از گروه هدف در مهدهای کودک و پیش دبستانی‌ها ثبت نام کنند.
وی خاطرنشان کرد: در گذشته مادران شاغل کودکان‌شان را به مهدهای کودک می‌سپردند ولی امروزه رسالت مهد فراتر رفته و گذشته از نگهداری به تعلیم و تربیت کودکان همت گماشته است.
ناجی با بیان اینکه تحقیقاتی روی کودکانی که آموزش‌های پیش از دبستان را گذرانده‌اند، صورت گرفته گفت: طی این تحقیقات، مشخص شده که آموزش قبل از دبستان اثر گذاری بسیاری در روند زندگی کودکان داشته است.
وی ادامه داد: کودکانی که به مهد کودک می‌روند یا آموزش قبل از مدرسه را می‌بینند، رشد شناختی، عقلانی و ذهنی‌شان از کودکانی که این دوره‌ها را طی نکرده‌اند، بیشتر است.
معاون اجتماعی بهزیستی استان اصفهان اظهار داشت: در این تحقیقات، تفاوت زیادی در زمینه رشد حرکتی این دو گروه کودک مشاهده نشده، هرچند مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی از نظر فیزیکی استاندارد لازم را دارند ولی مکان برای جست و خیز و رشد حرکتی آنها کافی نبوده است.
وی خاطرنشان کرد: باید رویکردی نهادینه شود که مهدهای کودک، رشد روانی، ذهنی، شناختی و حرکتی بچه‌ها را تامین کند.
وی با اشاره به تعداد مهدهای کودک زیر پوشش بهزیستی اظهار داشت: در حال حاضر 800 مهد کودک در استان اصفهان به فعالیت مشغول هستند.
معاون اجتماعی بهزیستی استان اصفهان خاطر نشان کرد: 600 مهد کودک در محیط‌های شهری، 150 مهد کودک در محیط‌های روستایی و 50 مهد کودک با نام آدینه مهد در مکان‌های برگزاری نماز جمعه در همان بازه زمانی به کودکان خدمات ارائه می‌دهند. وی با بیان اینکه شهریه پایه این مهدهای کودک با هم متفاوت است، گفت: شهریه پایه ماهانه مهدهای روستایی بین 80 تا 120 هزار تومان و در محیط‌های شهری بین 150 تا 230 هزار تومان است.معاون اجتماعی بهزیستی استان از افرادی که تمایل به انجام کارهای عام المنفعه دارند، خواست تا در مسیر تاسیس مهدهای کودک قدم بگذارند تا خانواده‌های کم درآمد و بی بضاعت بتوانند کودک‌شان را در مهد کودک ثبت نام کنند.
وی با اشاره به طرح تامین یک وعده غذای گرم در مهدهای روستایی اظهار داشت: در سال تحصیلی گذشته بین 7 هزار و 200 کودک در مهدهای روستایی توزیع شده است.
معاون پیشگیری بهزیستی استان اصفهان نیز در ادامه این نشست با اشاره به خدمات مختلف بهزیستی اظهار داشت: در حوزه پیشگیری بهزیستی برای پیشگیری از معلولیت‌ها اقدامات مختلفی انجام می‌شود. محمد سعید محمدی خاطرنشان کرد: در این راستا غربالگری بینایی کودکان 3 تا 6 سال، غربالگری شنوایی نوزادان، غربالگری اضطراب و مشاوره‌های ژنتیک انجام می‌شود.
وی در مورد غربالگری بینایی گفت: این غربالگری برای سنین 3 تا 6 سال در نظر گرفته شده که طبق آمار سال قبل، 180 هزار کودک مورد غربالگری قرار گرفتند که 7 هزار و 500 کودک مشکوک شناسایی شدند از این میان، اگر مداخله جدی برای 3 هزار و 500 کودک انجام نمی‌شد، مشکل بینایی پیدا می‌کردند.
معاون بهزیستی استان اصفهان افزود: برای نوزادان حین تولد نیز غربالگری شنوایی صورت گرفت و در سال گذشته 68 هزار و 400 نوزاد غربالگری شدند.
نویسنده : حدیث زاهدی