روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

جالب ترین شگفتی های زیرزمینی دنیا و تجربه ترس و شگفتی

کد خبر : 8158
۱۳۹۷/۰۷/۱۴ - ۱۳:۱۰
شگفتی های زیرزمینی دنیا مواردی هستند که به دست بشر یا طبیعت ساخته شده و درست زیر پای شما هستند. ژول ورن بهتر می دانست: شما می توانید دور دنیا را در 80 روز پرواز کنید و 20000 فرسنگ زیر دریا شیرجه بروید اما می توانید ماجراجویی های عجیب و غریب دیگری را نیز درست زیر پای خود تجربه کنید.

باید از معدنچیان مکزیکی پرسید که یک غار بسیار گرم و پر از کریستال هایی به ارتفاع یک آپارتمان بلند را کشف کرده اند یا از معدنچیان برزیلی که برای اولین بار به پوکو انکانتادو (Poço Encantado)، غاری با یک دریاچه بسیار شفاف که اعماق آن را می توان دید، رسیدند. طبیعت خوب می داند که برای ساختن جالب ترین شگفتی های زیرزمینی دنیا، چه کار کند. البته ساخته های دست بشر هم بد نیستند. شهر باستانی درینکویو (Derrinkuyu) در ترکیه، توانایی اسکان 20000 نفر در 18 طبقه در دل کوه را داشته و در دره پادشاهان اقصر اندازه منحصربفرد مقبره سیتی1 (Seti I) و گستردگی نقوش کتاب مرگ از نحوه مومیایی کردن، زاری و ناله مومیایی ها را برای انسان تداعی می کند. یک پناهگاه دوره جنگ سرد در روستای غرب ویرجینیا، نگاه انسان را به زندگی پس از مرگ معطوف می کند. خوشبختانه کنگره آمریکا هرگز مجبور به استفاده از مخفیگاه های پنهان در بین برترین شگفتی های زیرزمینی دنیا نشده است. برخی مناظر ساخته شده به دست انسان مانند اتاق های جنگ در لندن، باید برای بازدید جویندگان فرهنگ های مختلف تبدیل به موزه عبرت شد. آماده کشف تعدادی
از جالب ترین شگفتی های زیرزمینی دنیا هستید؟ پس حفاری را شروع می کنیم.اشگفتی های زیرزمینی دنیا


 

غار ریدفلوت (Reed Flute) در چین

این غار آهکی با طول 800 فوت، مجموعه ای از استالاکتیت ها و استالاکمیت ها را دارد. بیش از 70 سنگ نوشته که مربوط به تاریخ سلسله تانگ می شود، در این غار وجود دارد و می توان سرگردانی رنگ های رنگین کمانی را در آن می توان دید. این غار یکی از برترین شگفتی های زیرزمینی دنیا با تصاویر شکل گرفته در قالبی با نام های شاعرانه همچون کاج ها در برف، بتکده اژدها و آسمان خراش های دوقلو است. این غار در سه مایلی شمال غربی گیلین (Guilin)
قرار دارد و نام خود را از نوعی نی که خارج از غار رشد می کند، گرفته است.

غار ریدفلوت (Reed Flute) در چین

پوکو انکانتادو Poço Encantado در برزیل

در کنار مرز شرقی محدوده Chapada Diamantina در نزدیکی Andaraí در شمال شرقی برزیل، یک دریاچه زیرزمینی به نام Poço Encantado (Enchanted Well) وجود دارد که دارای منظره طبیعی رو به جنگل بایان (Bahian) است. بین ماه های آوریل و سپتامبر که خورشید در نقطه مناسبی از آسمان قرار دارد، تابش نور به آب درون غار جلوه ای مرموز با رنگ آبی ایجاد می کند. شفافیت آب به قدری است که می توان عمق 200 فوتی آب را دید. تنه های درختان و صخره های بی نظیر هم نزدیک آن درجالب ترین شگفتی های زیرزمینی دنیا هستند.


پوکو انکانتادو Poço Encantado در برزیل

اتاق ماگمای آتشفشان Thrihnukagigur در ایسلند

این مکان ربطی به فیلم جو در برابر آتشفشان ندارد. نیازی برای قربانی شدن کسی برای دیدن درون آتشفشان Thrihnukagigur که 4000 سال است که خاموش می باشد، نیست. بجای فوران کردن، ماگما به طور مرموزی از بین رفته و روغن حاصل از آن رنگ آمیزی آرامش بخش و عجیبی را بوجود آورده است. بازدیدکنندگان پس از یک پیاده روی در حوزه گدازه ها با یک وسیله کابلی، 390 فوت به درون آتشفشان پایین فرستاده می شوند. تورها معمولا بین ماه های ژوئن و جولای به جالب ترین شگفتی های زیرزمینی دنیا می روند اما می توانند در زمان های دیگر هم ادامه پیدا کنند.

اتاق ماگمای آتشفشان Thrihnukagigur در ایسلند

معادن نمک توردا (Turda) در رومانی

معادن نمک Turda در ترنسیلوانیا (Transylvania) که از قرن سیزدهم میلادی و شاید در اوایل 1075 میلادی با دست حفاری شده است، حالا به یک موزه زیرزمینی و تفریحی تبدیل شده است. حلقه های بسکتبال، یک زمین کوچک گلف، چرخ و فلک و حتی یک دریاچه زیرزمینی که می توانید در آن قایقرانی کنید، ایجاد شده است. از دهانه معدن تا زیر گنبد یک مسیر 368 فوتی پر پیچ و خم زیرزمینی است. افرادی که آلرژی یا آسم دارند به طور ویژه به امکانات نمک درمانی و آب معدنی علاقمند هستند تا از هوای یونیزه شده، فشار و رطوبت در غارهای پر از نمک آن برای درمان مشکلات تنفسی استفاده کنند.

معادن نمک توردا (Turda) در رومانی

رودخانه زیرزمینی Puerto Princesa در فیلیپین

این رودخانه زیرزمینی که از شگفتی های زیرزمینی دنیا و ثبت شده در سازمان جهانی یونسکو می باشد به طول 5 مایل زیر یک کوه سنگ آهک در جزیره Palawa است. پارک ملی اطراف، هشت سیستم جنگلی مختلف را حفاظت می کند از کوه ها تا سواحل و طبیعتی رویایی با چندین گونه گیاهی و جانوری. در مسیر قایقرانی زیر زمین، بازدیدکنندگان وارد چندین محوطه بزرگ که برخی تا 390 فوت وسعت و تقریبا 200 فوت ارتفاع دارند، می شوند.

رودخانه زیرزمینی Puerto Princesa در فیلیپین

غار کریستال ها در مکزیک

غار La Cueva de los Cristales در سال 2000 میلادی در معدن Naica و در نزدیکی Chihuahua پس از اینکه آب از محفظه حدود 90 فوتی به بیرون پمپ شد، کشف گردید. هیچ چیزی مانند این غار در بین برترین شگفتی های زیرزمینی دنیا وجود ندارد. ستون های گچ موجود در آن، از بزرگترین کریستال های طبیعی جهان هستند. علیرغم عظمت این غار بازدید از آن به علت شرایط خطرناک تقریبا غیر ممکن است. رطوبت نزدیک به 100 درصد می رسد و دمای بالای  136 درجه که با وجود یک استخر ماگما زیر غار بوجود آمده است، حاکم است. حتی صحبت هایی مبنی بر پر کردن دوباره غار با آب وجود دارد.

غار کریستال ها در مکزیک

غارهای کرم شبتاب وایتومو(Waitomo) در نیوزیلند

منظره تماشایی تاریک و علمی-تخیلی زیر تپه های سرسبز Waitomo، دو ساعت تا جنوب اوکلند و همین اندازه تا غرب Rotorua فاصله دارد. در اینجا غارها پر از arachnocampa luminosa است که از واکنش شیمیایی که درون شکمشان رخ می دهد و نور آبی لطیفی تولید می کنند. از قایق سواری از میان این کهکشان نوری زنده در بین برترین شگفتی های زیرزمینی دنیا لذت ببرید.

غارهای کرم شبتاب وایتومو(Waitomo) در نیوزیلند

پناهگاه گرینبریر (Greenbrier) در وایت سالفر اسپرینگز، ویرجینیای غربی

پناهگاه شیک گرینبریر در کوه Allegheny در سال 1956 برای اسکان اعضای کنگره بنا شد تا در مواقع جنگ هسته ای در آنجا پناه بگیرند. این پناهگاه می تواند 1100 نفر را در پشت درهایی که در برابر 25 تن مواد منفجره مقاومت دارند، پناه دهد. این پناهگاه امروزه یک جاذبه توریستی از زمان جنگ سرد است. این پناهگاه زیرزمینی بدون استفاده، مجهز به نیروگاه برق، اتاق های ضدعفونی کننده، تجهیزات ارتباطی، اتاق های ملاقات و یک سالن بزرگ برای جلسات مشترک است که در اندازه دو زمین فوتبال در بین برترین شگفتی های زیرزمینی دنیا هستند.

پناهگاه گرینبریر (Greenbrier) در وایت سالفر اسپرینگز، ویرجینیای غربی

کلیسای سان کلمنته و سانتاماریا در ایتالیا

کلیسای بزگ سان کلمنته، کلیسای بزرگ قرن 12 است که بالای تعدادی کلیسای با سبک فرسکوی قرن چهارم ساخته شده است که خود کلیساها روی یک خانه متعلق به قرن اول بنا شده اند و در کنار یک معبد قرن دوم که توسط پیروان خدای خورشید (Mithras) استفاده می شده، قرار دارد. با 10 دقیقه پیاده روی می توان در زیر کلیسای سانتاماریا دلا کونسزیونه (Santa Maria della Concezione) محل استخوان های کشیش های مرده را پیدا کرد. جایی که استخوان های 4000 راهب برای تزئین هنری به شکل لوستر، نشان و سردر استفاده می شده است. اسکلت یک نوزاد که به عنوان دروگر مرگ (grim reaper) آویزان شده است نیز در بین برترین شگفتی های زیرزمینی دنیا توجه را جلب می کند.

کلیسای سان کلمنته و سانتاماریا در ایتالیا

باغ های زیرزمینی فورستیر (Forestiere) در فرزنو کالیفرنیا

از سال 1906 تا 1946، مهاجر سیسلی به نام Baldassare Forestiere خانه و باغ خود را در دخمه های زیرزمینی ساخت. این فرد جسور فقط با استفاده از ابزار کشاورزی، حدود 10000 فوت مربع را اتاق، یک کلیسای کوچک و حتی یک حوضچه کوچک ماهی ساخت. ساخته او یک پناهگاه خنک از هوای داغ کالیفرنیا را فراهم کرده که درختان سرسبز میوه از پنجره های سقفی به بالا قد کشیده اند.

باغ های زیرزمینی فورستیر (Forestiere) در فرزنو کالیفرنیا

اتاق های کابین جنگ در لندن

یک مقر مخفی در زیر زمین است که در طول جنگ جهانی دوم به وفور به عنوان مرکز کنترل عملیات جنگی بریتانیا مورد استفاده قرار گرفت. اتاق های کابین جنگ که بخشی از موزه اتاق های جنگ چرچیل است از 1939 تا 1945 بوسیله وزرا، پرسنل نظامی و وینستون چرچیل برای نگهداری بسیاری از چیزهای معمولی آن روزها، از نقشه های بزرگ تا صندلی گردان چرچیل که برای اداره سرپرستی جنگ روی آن می نشست، مورد استفاده قرار می گرفت.

اتاق های کابین جنگ در لندن

کوبرپدی در استرالیا

اگر آخرالزمان بیاید، این ناحیه مرزی جنوبی و دورافتاده آماده خواهد بود. نیمی از 4000 نفر از مردم محلی آنجا، زیر زمین زندگی می کنند. اقدامی که از زمان جنگ جهانی اول در پی رونق استخراج سنگ اوپال تا به حال به قوت خود باقی است. سربازان تازه برگشته از جنگ در این تونل های حفر شده استخراج سنگ می خوابیدند. دما در روز بیش از 120 درجه می رسد. کوبرپدی در اصطلاح بومی آنجا به معنای مرد سفید در تونل است. این شهر زیرزمینی دارای هتل، رستوران، گالری های هنری و یک کلیسا است که همه زیر زمین ساخته شده اند. در فضای آزاد و بیرون از شهر زیرزمینی، یک زمین گلف کویری و بدون چمن وجود دارد و منظره کویری که با فیلم استرالیایی مکس دیوانه فراتر از طوفان
به عنوان جالب ترین شگفتی های زیرزمینی دنیا معروف شده است.

کوبرپدی در استرالیا

ایستگاه مترویمایاکوسکی (Mayakovskaya) در مسکو

هر کدام از ایستگاه های مترو در زمان اتحاد جماهیر شوروی، مزیت دیگری هم داشتند و پناهگاه های حمله هوایی در جنگ جهانی دوم بودند. این ایستگاه، زیبایی یک کاخ را دارد همراه با ظرافت امپریالیستی برگرفته از اشعار شاعر روسی که در میان دیوانگی و هرج و مرج، سومین سیستم ریلی شلوغ جهان یک مزیت است. ستون ها با سنگ مرمر سرخ و فولاد ضدزنگ پوشیده شده است و طاق هایی به سبک رومی و موزاییک های روشن که فضایی شگفت انگیز شبیه کلیسای بزرگ را تداعی می کند تا یک تونل متروی بدون پنجره، دیده می شوند. یکی از شش خروجی این ایستگاه درست به سالن کنسرت چایکوسفکی ختم می شود.

ایستگاه مترویمایاکوسکی (Mayakovskaya) در مسکو

معبد غار دامبولا (Dambulla) در سریلانکا

درون یک برج صخره ای سیاه که 600 فوت از سطح دشت ارتفاع دارد، بزرگترین و بهترین معبد غاری محافظت شده در سریلانکا قرار دارد. سازمان میراث جهانی یونسکو اعلام کرد که این مکان مقدس 22 قرن قدمت دارد. بازدیدکنندگان با نقاشی های دیواری زیبا و پیچیده و همچنین بیش از 150 مجسمه از بودا، خدایان دیگر و پادشاهان روبرو هستند. یک مجسمه بزرگ بودا جلوی ورودی قرار دارد که نشان دهنده محل این سازه باشکوه است.

 معبد غار دامبولا (Dambulla) در سریلانکا

آرامگاه فرعون ستی اول در مصر

آرامگاه ستی اول بزرگترین و اغلب به عنوان مورد توجه ترین آرامگاه در نظر گرفته می شود. این مقبره بزرگ در دره پادشاهان اقصر که قبر بسیاری از پادشاهان مصر در آن واقع شده است، قرار دارد. حفاری های اخیر نشان داد که این آرامگاه حتی بزرگتر از چیزی است که تصور می شد. آرامگاه ستی اول شامل چند اتاق است که با نقاشی ها و نقش برجسته هایی روی دیوار از کتاب مردگان تزئین شده است.

آرامگاه فرعون ستی اول در مصر

شهر زیرزمینی درینکویو (Derinkuyu) در ترکیه

این پناهگاه به عنوان شهری برای 20000 نفر ساخته شده است. احتمالا ابتدا در قرن هشتم قبل از میلاد مسیح توسط فریگی ها بنا شده و بعدا به وسیله پارس ها در قرن ششم قبل از میلاد گسترش یافت. این مکان بزرگترین و عمیق ترین شهر زیرزمینی در ترکیه است. درینکویو شامل خانه ها، کارگاه ها و کلیساها به علاوه اتاق برای دام و دسترسی به آب های تازه است. به جز درهای غول پیکر که داخل شهر را از بیرون محافظت می کردند، تونل های پر پیچ و خمی از اتاقی به
اتاق دیگر وجود دارد.

شهر زیرزمینی درینکویو (Derinkuyu) در ترکیه

تونل های سویوچی (Cu Chi) در ویتنام

مجموعه ای از تونل های 75 متری پیچیده می تواند نشانه ای قدرتمند از مقاومت بشر در برابر سختی یا یک کابوس برای دشمنان در جنگ چریکی باشد. برای هر دو طرف جنگ باورنکردنی است. این شبکه گسترده زیرزمینی بیش از 40 مایل دور از کامبوج قرار دارد و نقش مهمی در مقاومت ویت کنگ (Viet Cong) در ویتنام داشت. بازدیدکنندگان می توانند تجربه واقعی از دوران جنگ را داشته باشند و از بخش های امن تونل به صورت سینه خیز عبور کنند، تله های
کارگزاری شده را ببینند و حتی غذای معمولی که سربازان می خوردند را تجربه کنند.

تونل های سویوچی (Cu Chi) در ویتنام

مقر امنیت ملی نوادا در لاس وگاس

در 1375 مایل مربع از کویر در 65 مایلی لاس وگاس، شهرهای ارواح خبیثه و یک زمین بایر که با آزمودن انفجارهای هسته ای نابود شده است، قرار دارد. بقایای آزمایش های هسته ای در آن از زمان جنگ سرد تا دهه 90 وجود دارند. اما زیر زمین حفره هایی وجود دارد که ناشی از اثرات جهنمی حدود 828 آزمایش هسته ای است و شن و صخره هایی که شبیه حباب شیشه ای شده اند و قابل مشاهده نیستند مگر اینکه سقف بالای محل انفجار فرو بریزد. می توانید در موزه ملی آزمایش اتمی در تورهای عمومی یک ماهه درباره علم و تاریخ این مکان بیشتر بفهمید.مقر امنیت ملی نوادا در لاس وگاس

دخمه مردگان پاریس (Catacombes de Paris)

زیر مونتپارناس (Montparnasse)، شبکه ای 200 مایلی از تونل های معدن سنگی مخوف و ساخته رومی ها وجود دارد. به طور شگفت انگیز و با مرتب سازی هنرمندانه ای، استخوان های بیش از 6 میلیون از مردگان پاریسی شامل قربانیان انقلاب فرانسه و حتی شاید ماری آنتوانت (Marie Antoinette) در آن گنجانده شده است. از سال 1785 تا 1860 استخوان ها به خاطر بوی تعفن و آلودگی به این معادن برده شدند. با اینکه بیشتر آرامگاه های پاریس از دسترسی قانونی توریست ها خارج است اما دخمه مردگان ماجراهای خاصی داشته است. پلیس یکبار یک تماشاخانه تئاتر غیرقانونی و یک رستوران را در تونل ها کشف کرده است.دخمه مردگان پاریس (Catacombes de Paris)

ادینبرگ والتز (Edinburgh Vaults) در اسکاتلند

در خیابان Cowgate در شهر قدیمی ادینبرگ، در زیر پل جنوبی خیابان که دو طاق را به هم متصل می کند، یک دنیای زیرزمینی مخفی قرار دارد. در قرن هجدهم این محل مکانی برای مغازه داران و تاجران مانند کفاشی و آهنگری بوده البته قبل از اینکه به یک مکان متروکه انواع فساد تبدیل شود. قتل، تجاوز، آزار و شکنجه کودکان توسط مردان شیطان صفت و حتی سوزاندن از جنایاتی بود که این مکان به روی خود دیده است و در حال حاضر یکی از معروفترین مناطق توریستی پر رفت و آمد می باشد.ادینبرگ والتز (Edinburgh Vaults) در اسکاتلند

دام ایم برگ (Dom im Berg) در گراتز اتریش

این مکان که به معنای کلیسای جامع درون کوه است در زیر Schlossberg قرار دارد. تپه قلعه پایتخت Styrian، بخشی از یک تونل و پناهگاهی در مقابل حملات هوایی در دوران جنگ جهانی دوم بوده است. امروزه با یک آسانسور می توان به باشگاه هایی که در آن قرار دارد رفت. جایی که حلقه های انسانی هماهنگ با کوبش موسیقی و رقص نور به شادمانی مشغول اند. واقعا عجیب و فوق العاده است، نه؟دام ایم برگ (Dom im Berg) در گراتز اتریش

غارهای شکیجان (Škocjan Caves) در اسلوونی

امتداد رودخانه رکا (Reka River) بیش از 3 مایل در دل کوه و زیر زمین دارای پرتگاه های عمیق، دریاچه های زیرزمینی و آبشارها است. هر چند به گستردگی هانگ سون دونگ (Hang Son Doong)، بزرگترین مسیر غاری جهان در ویتنام نمی رسد اما با برکه های سنگ آهکی پله پله و طول دره عظیم زیرزمینی که ارتفاعی برابر یک آسمان خراش 45 طبقه دارد، در لیست جهانی مناطق طبیعی یونسکو ثبت شده است.غارهای شکیجان (Škocjan Caves) در اسلوونی

معبد امپراتور اول چین

در مرکز یک قبرستان بزرگ نزدیک شیان در چین معبد اولین امپراتور چین در زیر زمین و زیر تپه ای به بلندی 30 طبقه، دفن شده است. این معبد که یکی از مکان های دیدنی دنیا است، در زمان اولین امپراتور چین ساخته شده است و به وسیله ارتشی ازمجسمه سربازان سفالی محافظت می شود. اندازه این سربازان سفالی به اندازه انسان واقعی است و هیچ کدام چهره یکسانی ندارند! سربازانی با اسب ها و زره و ابزار جنگی سفالی که هزاران سال آماده و گوش به فرمان


فرمانده خود ایستاده اند.معبد امپراتور اول چین

آب انبار باسیلیکا (Basilica Cistern) در استانبول

بعد از مسافت کوتاهی بعد از ورود به ایاصوفیه، آب انباری با سقفی گنبدی وجود دارد که جنگلی از 336 ستون مرمری آن را نگه داشته است. دو تا از ستون ها روی یک پایه سنگی به شکل سر مدوزا (Medusa) قرار دارد. این بنا که به وسیله امپراتور روم شرقی، ژوستینین یکم بنا شده است، می تواند تا 24 میلیون گالن آب را در برکه ای با آب شیرین به ابعاد دو زمین فوتبال ذخیره کند.آب انبار باسیلیکا (Basilica Cistern) در استانبول

سوییت غاری، غارهای گرند کانیون (Grand Canyon Caverns) در آریزونا

سوییت غاری (Cavern Suite) که ادعا می شود تاریکترین و ساکت ترین هتل کوچک و شاید هم ترسناک ترین است با رطوبت صفر غار، هیچ جانداری به جز شما در آنجا وجود نخواهد داشت. این اتاق کوچک با طراحی تقریبا قدیمی، 220 فوت زیر سطح زمین قرار دارد و از هوای تازه گرند کانیون بهره می برد که 65 مایل از غارهای آهکی دور است.

سوییت غاری، غارهای گرند کانیون (Grand Canyon Caverns) در آریزونا