روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

به بهانه روز جهانی کودک؛

کودکانه های گمشده درسایه شهرنشینی

کد خبر : 8172
۱۳۹۷/۰۷/۱۵ - ۱۶:۰۷
امروز روز جهانی کودک است؛ روزی که البته سال‌هاست به بهانه آن جشن و برنامه های اسم و رسم داری برگزار می شود، از جنگ شادی تا جشن‌های عروسکی و موزیکال؛ اما معمولا روز کودک تنها به همین یک روز و مناسبت های خاص در شهر خلاصه می شود و بعد از آن مشکلات رنگارنگ حوزه کودکان چه در سطح شهری و چه اجتماعی باقی می ماند؛ اگر چه این روزها به دلیل تغییر سبک زندگی خانواده ها به سمت تک فرزندی عملا امکانات بیشتری در اختیار کودکان قرار می‌گیرد؛ اما در مقابل زیاد شدن مشغله والدین و البته سرگرمی های الکترونیکی عملا کودکان را از دنیای بچگی و بازی دور کرده است.
کودکان در دنیای امروز با موجی از تغییرات و مشکلات مواجه هستند که نه والدین‌شان از آنها دید درستی دارند و نه مسئولان برای آنها برنامه ای مدون طراحی کرده‌اند . شاید یکی از اصلی ترین چالش های پیش روی کودکان امروز، مسئله بازی کردن است. نه فضای شهری و نه خانه ها، نمی توانند جوابگوی هیجانات و انرژی های بازی های کودکانه باشد و به همین دلیل بچه ها این روزها ترجیح می دهند به بازی های کامپیوتری و تلویزیون پناه ببرند و در نهایت والدین نیز از این روند آرام و بدون دغدغه راضی تر به نظر می رسند؛ اما آنچه که از این روند حاصل شده، مشکلات جسمی و روحی کودکانی است که انرژی و توانایی های خود را به پای سهل‌انگاری والدین و مسئولان هدر می دهند.
نقش مهم بازی در سلامت کودکان
به عقیده روان‌شناسان، بازی در کودکی می تواند زمینه ساز رشد عقلی و جسمی در بزرگسالی شود. رابطه بازی و یادگیری بسیار تنگاتنگ است، در واقع بازی و یادگیری، فعالیت‌هایی جداگانه نیستند بلکه در هم تنیده‌اند. بازی، آزمایشگاه کودک است که با آن دنیا را محک می‌زند. نسرین زمانی، روان‌شناس بالینی معتقد است که بازی می‌تواند تاثیر عمیقی بر رشد اجتماعی و ذهنی کودکان داشته باشد.این روان‌شناس خاطرنشان کرد: بازی‌ها می‌توانند تاثیر عمیقی بر رشد اجتماعی، ذهنی و تعاملات کودکان با اطرافیان‌ داشته باشند و کودک  از طریق بازی، قواعد زندگی و رقابت با دیگران را آموخته و تمرین می‌کند. همچنین بازی‌های دوران کودکی به جلوگیری از چاقی کمک کرده و اعتماد به نفس کودک را حفظ می‌کند.وی ادامه داد: از جمله یادگیری‌هایی که کودکان حین بازی فرامی‌گیرند، می‌توان به یادگیری‌های شناختی، اجتماعی و فردی، رشد دایره لغات، یادگیری ذهنی، ابتکاری و خلاقیت اشاره کرد.زمانی افزود: کودکان از طریق بازی، مهارت های شناختی خود را گسترش می‌دهند مانند حل مسئله یا مهارت‌های ریاضی.وقتی وانمود می‌کنند که صاحب یک فروشگاه مواد غذایی هستند، از طریق بازی، توانایی‌های فیزیکی خود را تقویت می‌کنند مانند حفظ تعادل بدن و یاد گرفتن  واژگان جدید. مهارت‌های اجتماعی را در خود تقویت می‌کنند مثل وقتی که بازی دزد و ‌پلیس را انجام می‌دهند.
فقر امکانات شهری برای بازی کودکان
سال گذشته یکی از اعضای شورای شهر اصفهان اعلام کرد که سرانه فضای بازی در شهر برای کودکان تنها هفت سانتی متر است. این آمار اصفهان را جزو شهرهای فقیر در این زمینه قرار داده،هر چند شهردار اصفهان اخیرا اعلام کرده است که اصفهان شهر دوستدار کودکان است و به همین منظور تسهیلات و امکانات زیادی در شهر برای کودکان فراهم شده است و البته اگر چه نمود عینی این صحبت های شهردار را می تواند در پارک ها و فضاهای سبز شهری دید؛ اما شلوغی پارک ها و کمبود آن در نقاط شلوغ شهر نشان از کمبود فاحش فضاهای بازی دارد و البته آنچه در لابه لای همین اسباب بازی های رنگ و وارنگ مغفول مانده، نبود خلاقیت و استاندارد سازی فضاها برای استفاده همه گروهای سنی کودک و نوجوان است. فضاهای بازی در پارک ها اغلب محدود به چند تاب و سرسره رنگارنگ می شود؛ اما جای خالی وسایلی که به نوعی خلاقیت و  نوآوری در کودکان را بیدار کنند در پارک ها خالی است.حتی فضاهای باز برای بازی های پر تحرک کودکانه که مناسب سازی و ایمن شده باشد هم در پارک ها کم پیدا می شود و همین دلیلی است تا فضای پارک ها برای کودکان خسته کننده باشد.
کودکان در سیطره دنیای مجازی
یکی از مسائل بحرانی امروز دنیای کودک، هجوم رنگارنگ و جذاب دنیای تصویر به فضای بازی آنهاست. کارتون ها و بازی های یارانه ای به قدری برای کودکان جذاب هستند که والدین کار سختی برای جدا کردن کودکان از این دنیا و وارد کردن آنها به فضای بازی های واقعی دارند. حتی در جمع های کودکانه نیز وسایل بازی های الکترونیکی طرفدار بیشتری دارد و نتیجه این مسئله این است که کودکان به جای خاله‌بازی، قایم‌باشک، تیله‌بازی و لی لی، بیشتر با بازی‌های رایانه‌ای، تبلت و آخرین مدل‌های اسباب بازی های الکترونیک خو گرفته‌اند؛ البته در این سیر پر از اشتباه، نباید از نبود امکانات و محبوس شدن کودکان در فضاهای کوچک آپارتمان ها و مهدهای کودک غافل شد؛ معضلی که اهمیت فضاهای باز و پارک ها را در شهرهای بزرگ افزایش می دهد.
نویسنده : پریسا سعادت