روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

نیش هایی که در اصفهان همچنان قربانی می گیرد ؛

بیماری خاموشی به نام سالک

کد خبر : 8237
۱۳۹۷/۰۷/۲۱ - ۱۴:۱۹
بیماری سالک از جمله معضلاتی است که به رغم درمان های گسترده و همگانی که تا کنون برای آن در سراسر کشور صورت گرفته اما همچنان قربانی می گیرد و هنوز هم در برخی از شهرستان های استان اصفهان کودکان قربانیان اصلی این بیماری هستند و زخم این بیماری همچنان بر تن ساکنان مناطق شرقی اصفهان دیده می شود.

«سالک» بیماری پوستی است که بر اثر گزیدن جنس ماده نوعی پشه خاکی به انسان منتقل می‌شود و در صورت درمان نکردن به موقع، اثر آن در ظاهر فرد تا مدت‌ها و حتی تا همیشه باقی می‌ماند. بر اساس آمار، شرق اصفهان هم اکنون یکی از مناطقی است که با بیماری سالک دست و پنجه نرم می کند و به رغم اجرای برنامه های وزارت بهداشت در این مدت نتوانسته به ریشه کنی این بیماری
منجر شود. در اردیبهشت ماه امسال بود که مدیر مرکز بهداشت شماره دو شهرستان اصفهان از اجرای چهار مرحله از طرح مبارزه با سالک تا شهریور امسال خبر داد، موضوعی که اگر چه اجرایی شد، اما نتیجه آن شامل ریشه کنی کامل این بیماری نشد و همچنان آمار سالک در برخی از شهرستان های استان نگران کننده است و بر اساس آنچه حسین بهزادفر، بخشدار جرقویه علیا عنوان کرده است تا کنون چیزی در حدود دوهزار مورد بیمار سالک در اصفهان شناسایی شده اند.
جای خالی اطلاع رسانی در مورد سالک
یکی از اصلی ترین چالش ها در زمینه بیماری سالک، عدم اطلاع رسانی و ناآگاهی افراد در مواجه به این بیماری است. در همین زمینه رمضان پور، کارشناس بیماری های مشترک بین انسان و حیوان و مسئول بیماری سالک مرکز بهداشت استان اصفهان در خصوص این بیماری و عدم اطلاع از روندهای درمان آن می گوید: دراستان اصفهان نوع غالب بیماری سالک مرطوب، روستایی و یا وحشی است که از نوع موش جونده صحرایی یا خرمایی است.
روش انتقال بیماری به این صورت است که پشه ناقل انگل را از طریق لانه موش دریافت کرده  و در ابتدای غروب آفتاب تا طلوع صبح به افرادی که در جریان مسیر پشه قرار دارند، به صورت تصادفی منتقل می کند. رمضان پور معتقد است: متاسفانه مبتلایان آگاهی های لازم را در مورد این بیماری ندارند و بعد از مدت 2 یا 3 ماه از زمان ابتلا به بیماری به مراکز بهداشتی مراجعه می کنند  که در این زمان زخم ایجاد شده بزرگ شده است. به گفته وی، اگر چه آموزش هایی در زمینه مقابله و هوشیاری نسبت به جای گزیدگی ها در مناطق مستعد سالک در شرق اصفهان داده شده؛ اما این اطلاع رسانی ها کم و ناقص است. یکی از اصلی ترین مواردی که به ارتقای آگاهی افراد در این زمینه کمک می کند برنامه های صدا و سیماست که البته کم کاری در این زمینه مشهود است. در همین زمینه رحمت‌اله ترابی، بخشدار جلگه به عنوان یکی از مناطقی که این بیماری در آن زیاد دیده شده معتقد است: نکته مهم و حائز اهمیت  این است  که خود مردم باید رعایت کنند و خود مراقبتی داشته باشند. بخشدار جلگه با اشاره به نقش خود مراقبتی مردم، تصریح کرد: اگرچه  اقداماتی برای اطلاع رسانی  و همایشی برای شوراها و دیگر مسئولان و مردم انجام شده ولی بهتر است که صدا و سیما به این قضیه ورود کرده و از اتفاقاتی که برای افراد رخ داده  مستند سازی کند.
  سالک بیماری سخت و دشوار است
 کیانوش جهان پور، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در زمینه اقدامات انجام گرفته در زمینه مبارزه با بیماری سالک در اصفهان می‌گوید: بیماری سالک بیماری بومی خود استان اصفهان است و در مناطقی مانند اردستان و بخش‌هایی از شهرستان اصفهان وجود دارد.
 وی با اشاره به اقداماتی که برای کاهش آمار ابتلا به بیماری سالک انجام شده است، عنوان کرد: با اقداماتی که انجام گرفته هر چند میزان ابتلا به این بیماری کاهش یافته؛ اما همچنان این بیماری وجود دارد.
 مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به تجهیز مراکز به آمپول و دارو برای درمان این بیماری، تصریح کرد: بحث لانه کوبی برای جوندگان در چند شهرستان انجام شده و  مبارزه با این بیماری زمان بر است  و مهم‌ترین اقدام این است که بتوانیم این بیماری را  ریشه کن کنیم؛ سالک یک بیماری سخت و دشوار است که سال‌هاست با آن مبارزه می‌شود ولی همچنان وجود دارد. جهان‌پور با اشاره به اقدامات انجام گرفته در لانه کوبی، دفع حشرات و ایجاد آموزش‌های لازم می‌گوید: جوندگان مانند موش که در مناطق بیابانی و کویری نیز هستند و نوعی از سالک که سگ‌های ولگرد عامل آن هستند و پشه‌هایی که وجود دارند و گزش ایجاد می‌کنند، این بیماری را در بخش‌های کوهپایه و جلگه نیز ایجاد کرده است.
 با توجه به رویکرد مهم پیشگیری بهتر از درمان است به نظرمی رسد آگاهی رسانی و شناخت هر چه بیشتر این بیماری به مردم در کنار عزم و تعامل  جدی و فراگیر در ابعادی به وسعت شرق اصفهان راه را برای ریشه کنی هر چه سریع تر این بیماری هموار خواهد کرد که امید است خیلی زود شرق اصفهانی بدون سالک را شاهد باشیم.
 
نویسنده : پریسا سعادت