روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

مشهورترین و پرآوازه ترین پل های تاریخی ایران!

کد خبر : 8279
۱۳۹۷/۰۷/۲۵ - ۱۰:۴۱
ایران، به واسطه قدمتی که دارد در دل خود آثاری را جای داده است که نمونه های آن از نظر قدمت در کمتر کشوری دیده می شود. پل های تاریخی ایران نیز از جمله ی همین آثار و سازه ها می باشند که در جای جای کشور ایران وجود دارند و اگرچه سال های زیادی بر آن ها گذشته است، اما همچنان در مناطق خود قد خم نکرده اند. پل های قدیمی ایران به چندین دلیل شاخص شده اند به نحوی که در جهان نیز شناخته شده می باشند.

 از جمله دلایلی که در تمام آن ها دیده می شود، سبک معماری و قدمت ایست که برای هر کدام تخمین زده شده است. اما هر کدامشان دارای نکات ریز و درشتی می باشند که بر خاص بودنشان افزوده است.


قدیمی ترین پل های ایران

ورسک در شمال ایران زمین

یکی از مشهور ترین و پر آوازه ترین پل های قدیمی ایران که در این کشور وجود دارد، پل ورسک می باشد. این پل که در استان مازندران و در جاده ی فیروزکوه به قائم شهر قرار دارد از جمله پل هایی است که مثل و مانند آن به راحتی یافت نمی شود. این پل در زمان حکومت پهلوی اول بنا شده است. درست در 80 سال پیش و در زمان حکومت رضا شاه و درست موقعی که این پادشاه قصد داشت راه آهن شمال تا جنوب ایران را تکمیل نماید، به مهندسین آلمانی طراح این راه آهن دستور ساخت این پل را صادر کرد و آنان نیز بی درنگ با بهره گیری از نیروی کارگران ایرانی این پل را احداث نمودند. پلی که در نهایت به روستای آلاشت که زادگاه رضا شاه بود ختم می شد. بعد از گذشت سال ها همچنان این پل از نظر معماری بی رقیب است و جهان پلی با این ظرافت و دقت را به خود ندیده است. اگر چه برخی در زمان عبور قطار از پل ورسک دچار وحشت می شوند اما استحکام، هنر به کار رفته در ورسک را نمی توانند انکار کنند.

پل ورسک مازندران

سی و سه پل در شهر نصف جهان

یکی دیگر از پل های تاریخی ایران و با قدمت، سی و سه پل یا همان پل الله وردی خان است. این پل که شاهکار معماری اصیل ایرانی می باشد بر روی زاینده رود خروشان قرار گرفته است و سبب شده است تا زیبایی های اصفهان افزون تر شود. قدمت این پل به دوران صفویه باز می گردد. دوره ای که شاه عباس صفوی بر این کشور با اصالت حکومت می کرده است. شاه عباس که به هنر و معماری علاقه ای ویژه داشت دستور داد که بر روی زاینده رود پلی 300 متری بنا کنند. این پل که بعد از آن در 13 تیرماه هر سال محل تجمع افرادی بود که برای برپا کردن جشن آبریزگان دور هم جمع می شدند، در حال حاضر نیز پاتوق اصلی اصفهانی ها و گردشگران می باشد.

سی و سه پل اصفهان

پل پر آوازه ای در دیار کرمانشاه، پل کهنه

یکی از مهم ترین راه های ارتباطی در زمان های گذشته راه ابریشم بوده است که بین النهرین و ایران را نیز به یک دیگر مرتبط می ساخته است. در میانۀ این مسیر پلی از پل های معروف ایران ساخته شده بوده است که بقایای از آن هنوز نیز در شهر کرمانشاه ایران قابل رویت است. این پل که پل کهنه نام دارد، تعداد زیادی کاروان زیارتی را به خود دیده است که به قصد عزیمت به کربلا، کاظمین، نجف و سامرا به سمت عراق رهسپار بودند. این پل متعلق به دوران صفویه می باشد. دورانی که دین رسمی کشور ایران اسلام شد و برای تسهیل در سفر دست به ساخت سازه ای این چنینی زده شده است. برای پل کهنه عرضی حدود 7 متری تخمین زده شده است. این در حالی است که شش طاق دهانه در دل این سازه به کار رفته است.

پل کهنه در کرمانشاه

دومین پل مهم شهر اصفهان، پل خواجو

پس از سی و سه پل، دومین پل مشهور شهر اصفهان پل خواجو می باشد. این پل که 400 سال پیش به دستور شاه عباس اول بر روی بقایای به جا ماندده از پل حسن بیک ساخته شده است به یکی از پل های معروف ایران و جاذبه ای بدل شده است که پس از گذشت سال های طولانی نیز مثل و مانندی برایش یافته نشده است. شما می توانید در زمان غروب آفتاب بر روی پل خواجو قدم بزنید و به صدای گوش نواز خروش زاینده رود گوش فرا دهید. البته که چند سالیست کشورمان ایران با خشک سالی رو به رو شده است و زاینده رو مثل قبل پایه های این پل را نوازش نمی کند اما پل خواجو از پل های قدیمی ایران همچنان با صلابت به حیات خود ادامه می دهد.

پل خواجو اصفهان

اثری به جا مانده ازدوره ساسانیان، پل شاپوری

پل شاپوری یا پل شکسته که در زبان لری طاقه پیل اشِکهسه نامیده می شود و در سمت جنوبی قلعه پر آوازۀ فلک افلاک خرم آباد در استان لرستان قرار دارد. پشینۀ این پل به دوران ساسانیان باز می گردد. این موضوع از معماری بی نظیر این پل استباط شده است. پل شاپوری در آن زمان موظف بوده است که لرستان را به خوزستان و تیسفون متصل سازد. همین امر سبب شهرت بیشتری برای این پل شده است. چرا که دورازه ی منتهی به پایتخت حکومت ساسانیان به حساب می آمده است. این پل از پل های تاریخی ایران که دارای 230 متر طول و 19 طاق بوده است اکنون نیز قابل رویت است اما از آن همه شکوه تنها 5 طاق باقی مانده است. اگر چه این پل بسیار در جهان شهره است اما متأسفانه مورد بی مهری مسئولین واقع شده است.

پل شاپوری

باز هم اصفهان و باز هم یک پل قدیمی و مشهور، پل شهرستان

سومین پل از پل های قدیمی ایران در شهر اصفهان که قصد داریم در این لیست از آن نام ببریم، پل شهرستان یا پل جی می باشد. این پل هم بر روی رودخانۀ زاینده رود قرار دارد که در گذشته جسر حسین نامیده می شده است بی شک قدیمی ترین پل اصفهان می باشد. گفته می شود که مردمان در دورۀ ساسانیان اقدام به ساخت این پل کرده اند. اگر چه در حال حاضر قسمت های زیادی از پل باقی نمانده است اما شواهد نشان می دهد که این پل دارای 11 چشمه بوده است و از 12 پایه نیز متشکل بوده است. بدون شک این پل قدیمی نشان دهنده معماری فاخر ایران زمین است.

پل شهرستان

دزفول و پل 1700 ساله

در جنوب کشور ایران، در حوالی شهر دزفول، یکی از پل های تاریخی ایران، زمین نگاه ها را به سوی خود جلب می کند. این پل که بر روی رودخانۀ دز بنا شده است به ابتدای دورۀ ساسانیان تعلق دارد و از قدمتی حدود 1700 ساله برخوردار می باشد که در آن عصر و دوره وظیفه داشته است که اندیمشک را به دزفول متصل کند به دستور مستقیم شاپور اول احداث گردیده است. این پل از پل های معروف ایران که از سنگ ساروج و آجر ساخته شده است در حدود 370 متر طول داشته است و عرضی 9 متری را دارا بوده است. پل 1700 ساله که متشکل از دو دهانۀ کوچک و بزرگ ساخته شده است آنقدر خاص و بی مثال است و ظرافت های معماری دارد که هنوز هم برای بسیاری از متخصصان حیرت آور است. در حال حاضر از آن پل باشکوه، 17 دهانه با ارتفاع 4 متری باقی مانده است.

پل 1700 ساله

استان لرستان و پل کلهر ممولان

کلهر ممولان نیز از دیگر پل های معروف ایران که در استان لرستان واقع شده است. این پل که دارای ارتفاعی 26 متری است در ردیف بلندترین پل های این استان می باشد. این ارتفاع چیزی در حدود ارتفاع یک ساختمان ده طبقه می باشد به طوری گذشتگان معتقد بودند که در زمان نگاه کردن به نوک پل کلاه ها از سر می افتاد. مادۀ اصلی سازنده این پل که در تاریخ 384 هجری قمری پایه گذاری شده است سنگ و آجر بوده است. البته که مقداری ساروج نیز در بخش های مختلف این پل به چشم می خورد اما قالب کلی آن سنگ و آجر بوده است. سال ها این پل بر روی رودخانۀ کشکان استوار بوده اما به مرور زمان مورد فرسایش قرار گرفته است اما تاریخچۀ این پل که از پل های معروف ایران است به خوبی نشان دهندۀ عظمت آن می باشد. اگر همه موارد تاریخی و معماری را که در باره پل کهر ممولان را که کنار بگذاریم نمی توانیم از یک موضوع به راحتی عبور کنیم و آن هم چیزی نیست جز وجود سکویی در داخل پل که با 12 پله از سطح زمین جدا شده است. اگر چه کاربرد این سکو هنوز هم مشخص نشده است اما سبب شاخص تر شدن این پل برای اهالی فن شده است.

پل کلهر ممولان

دومین پل بر روی رود کشکان ایران زمین، پل کشکان

کمی آن سو تر از پل کلهر ممولان و بر روی رود کشکان پلی دیگر از پل های قدیمی ایران وجود دارد که به آن لقب مادر پل های ایران را اختصاص داده اند. این پل که کشکان نام دارد یکی از پر ترددترین مسیرها در زمان های دور بوده است. گفته می شود که پل کشکان در مسیر راه قدیمی شهر شاپور قرار داشته است و غرب استان لرستان را با هم پیوند داده بوده است. در 40 کیلومتری کوهدشت در جادۀ خرم آباد در دل روستای پاپل شما می توانید این پل تاریخی و پر آوازه را مشاهده کنید به علاوه که متون تاریخی با نام کژکی نیز در این مکان در معرض دید علاقه مندان قرار دارد.

پل کشکان

پل دختر، پلی پر از رمز و راز

در کشور ایران، در جاده ای که ما بین شهر زنجان و شهر میانه می باشد، بر روی رودخانۀ قزل اوزن در قلب کوه های به هم پیوستۀ قافلانکوه، پلی از پل های تاریخی ایران به چشم می خورد که تاریخ ساخت آن نیز به درستی معین نیست. برخی آن را متعلق به قرن هشتم هجری می دانند و برخی دیگر این پل را متعلق به دورۀ ساسانیان بیان می کنند. این پل که، پل دختر نامیده می شود، یکی از راز آلودترین سازه های کشورمان نیز می باشد. گفته می شود که نام این پل برگرفته از نام دختری از خاندان سلطنتی می باشد که این پل را ساخته است. اما برخی دیگر معتقد هستند که به دلیل توجه ایزد بانوی ناهید که خداوندگار آب و باران بوده است، نام این پل را دختر گذاشتند تا بیشتر مورد توجه این الهه زرتشتی واقع شود و به واسطه این توجه وضع مردمان آن روزگار بهتر و بهتر گردد. دلیل این نام گذاری هر چه که باشد قطعاً نشان دهنده قدمت بالای این پل معروف می باشد.

پل دختر

در این نوشتار سعی کردیم که ده پل تاریخی و پر آوازه کشور عزیزمان ایران را به شما معرفی کنیم تا هم در دل تاریخ سفری کرده باشیم و هم دربارۀ این جاذبه های معماری خاص مطلع شویم. امید است که با شناخت هر چه بهتر میراث فرهنگی، تاریخی، هنری و معماری کشورمان در اعتلای گردشگری در ایران گام موثری برداشته باشیم.